TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

To najhoršie z metalových hudobných klipov #3

Pripravení na ďalšiu, v poradí už tretiu porciu pätice zlých metalových videí? Ak áno, potom smelo do nasledujúcich riadkov, kde si predstavíme 4 nové mená a jedno známe už z minulého dielu. Zoznam sa tentokrát stretol s naozaj silnými hudobnými veličinami z celého sveta, ktoré sa ale nevyhli rozporuplným, trápnym, smiešnym alebo iným spôsobom zlým videám. Ktoré z videí by ste zvolili za to najhoršie vy? Vyberte si z ponúknutých alebo niečo hoďte do komentárov, možno sa objavia v ďalšom vydaní tejto všakovakej zmesky toho najhoršieho, čím nás naši obľúbenci zásobujú.

V prvom dieli sme sa venovali skupinám IMMORTAL, JUDAS PRIEST či HAMMERFALL, druhé vydanie sa nieslo v duchu MEGADETH, STRATOVARIUS alebo THE BLACK SATANS.

Megadeth – Super Collider

Začneme rovno s MEGADETHOM, ktorý, ak to takto bude pokračovať, bude v našom výbere ako doma. Po minulej ukážke Die Dead Enough tu dnes máme neuveriteľné klišé a k hudbe sa nehodiace video na americký filmový spôsob Super Collider. Dosť, že bol rovnomenný album prijatý širokou verejnosťou pomerne rozpačito a kapela si vonku vypustí niečo, čo nejednému fanúšikovi zdvíha žalúdok už od vydania. To by ale nebol Dave Mustaine, keby nebolo niečo s jeho menom kontroverzné alebo hodné debaty. 

Super Collider ponúka ľúbostný príbeh odohrávajúci sa pravdepodobne niekde na strednej škole, ktorému ale nepraje otec dievčaťa. Chlapec nie je žiadny krásavec, dievča (ako inak) dračica ako z časopisu a o dej je postarané. Keď už sa zdá, že by sa títo dvaja holúbkovia mohli niekam posunúť a chlapec chce na trávniku odpáliť svoju podomácky vyrobenú silvestrovskú raketu, prichádza autoritatívny otec mladej, berie ju za ruku a aby bola scéna dotiahnutá k úplne klišoidnej dokonalosti, chlapcovi raketu poničí. Flashbacky z minulosti, útrapy a odlúčenie dvojice trvá celých 10 rokov, kým sa nestretnú na školskej stretávke. Borec trošku povyrástol, no je jasne ukázané, že stále patrí medzi outsiderov. Tu prichádza mladá cica, ktorú by chcel doma mať každý chlap. Dvojica uteká na dvor a vypustí sa raketka s ohňostrojom. Jééj. Zlý nie je ani tak obsah videa, ale definitívne forma. Spomalené zábery, on je chudáčik, ona nádherná, osudová láska, ktorej okolnosti neprajú, atď. Do klipu KATY PERRY možno, Megadeth ani náhodou. 

Warrant – Cherry Pie

Glam metal, to je kopa radosti a vtipu, hlavne vo videách a v dnešnej dobe, keď už čas od ich vydania rapídne pokročil. Kalifornskí WARRANT sa vystrelili do popredia medzi rokmi 1989 a 1996 päticou albumov s predajom nosičov cez 10 miliónov kusov. Ich hit Cherry Pie si svojou obľúbenosťou vyslúžil klip, ktorý dokonca s odstupom času okomentoval aj spevák so slovami, že to video jednoducho nenávidí. Nuž, nedá sa nič, len súhlasiť. Dlhovlasí junáci džemujúci na svoj „ženský“ hit sa vryjú do pamäti, či už komickou choreografiou, zábermi zanechávajúcimi nočné mory (vo videu čas 1:23) alebo hlavne prenosom celého textu do každej jednej pózy či záberu.

Anthrax a Public Enemy – Bring The Noise

Nikto tu nemá nič proti miešaniu žánrov, ktoré sa snažia priniesť skĺbenie na prvý pohľad nezlúčiteľných vecí ako metal/hip-hop/rap. Spomeňme napríklad SLIPKNOT, ktorí na metalovo-rapovej vlne začínali, LIMP BIZKIT si na nej idú do teraz a podobne. Máme tu príklad toho, ako môže hudba vystreliť do výšin aj s tak zlým klipom, akým je práve tento. Člen veľkej trashovej štvorky ANTHRAX sa spojil s PUBLIC ENEMY, aby prerobili pieseň Bring The Noise do trošku tvrdšieho kabátu. To sa im síce podarilo a okrem veľkých úspechov hitu nasledovalo aj spoločné turné, no nič to nemení na fakte, aký zlý klip bol k piesni vytvorený. Spojenie možno fungovalo na živých vystúpeniach, no klip už je z druhej a zlej strany barikády.

https://youtube.com/watch?v=i8Ofr0pNGF4

Avenged Sevenfold – Shepherd Of Fire

Keď vyšiel album Hail To The King, asi som nebol sám, čo čakal veľké veci na poli hudobnom, propagačnom aj videoklipovom. Aj keď prišlo k výraznej zmene tempa a celkového zvuku kapely, stále to je album našľapaný, možno trošku fádnejší (veľa piesní je na štýl metalových velikánov, ktoré sa im miestami podobajú až nezdravo veľa), ale šlape to. Po prvom videoklipe k piesni Hail To The King, kde sme okrem iného mali možnosť prvýkrát vidieť Shadowsove dlhé vlasy, prišla na rad aj pieseň Shepherd Of Fire. Očakávania boli, samozrejme, veľké, išlo o druhý singel a navyše aj sprievodnú pieseň ku hre Call of Duty: Black Ops ll k zombie módu a potom to prišlo. Video vyšlo a mnoho smutných ľudí zatvorilo kartu na internetovom prehliadači. Nuda, nuda a ešte raz nuda. Bande asi došli nápady, inak si neviem vysvetliť fádne a mdlé video, kde sa vyvážajú na aute, niekoľkokrát vidíme rovnaký zrýchlený záber prechodu cez tunel a zábery hrajúcich členov. V tomto prípade nejde úplne tak o zlé video, skôr o nenaplnený potenciál, sklamanie a tak trošku odfláknutie. Na druhej strane, to najhoršie si už, dúfajme, vyčerpali, takže klipy budú len lepšie. Aspoň sme nezabudli, ako vyzerajú a že má Shadows vodičák s povolením ísť až do pekla.

Falling In Reverse – Alone

Ako posledné sa do článku dostalo video od kapely FALLING IN REVERSE s názvom Alone a týmto škaredým a odpudivým skvostom to dnes (ne)pekne zakončíme. Aby ste boli v obraze, skupina je pomerne dosť populárna, na YouTube majú desiatky miliónov pozretí naprieč všetkými ich videami a niet sa čomu čudovať. Zameranie, či už textové, hudobné alebo kompletný vzhľad kapely cieli čisto na nižšie ročníky prevažne dievčat alebo pekných chlapcov, ktorí si až prehnane veľa potrpia na svoj vzhľad, nevynikajú rozhľadom v hudbe a skonzumujú všetko, čo im pekne vyzerajúca kapela ponúkne. Kapela mixuje veci ako metalcore, rap, hip-hop a rock tak nechutným spôsobom, až z toho nejednému návštevníkovi videa prišlo nevoľno. Tie poznámky o tom, ako si každý môže počúvať a pozerať čo chce, si teraz odpustite. Od skupiny, ktorá zarába milióny, prezentuje sa ako posledná underground spodina (minimálne svojimi textami, ako ich nikto nemá rád a jednoducho „fuck you“) a oblieka sa do najdrahších značiek, ktoré sa neštíti každých 10 sekúnd spomínať v textoch, to jednoducho neprejde, aspoň v našom seriáli o klipoch nie.

Po vyčerpávajúcom opise sa môžeme pustiť do rozobratia videoklipu. Celý sa nesie v kontrastoch záberov, kde sa striedajú čiernobiele sekvencie s tými farebnými. Ono je to tak strašne zlé, až sa človeku o tom ani nechce písať. Na začiatku prichádzajú krásavci na vrtuľníku v krásnych oblečkoch po dlhých hodinách úprav vlasov, pleti a očí. Nástup sa podobá na najznámejší boyband v histórii, BACKSTREET BOYS, a ich videoklip ku skladbe I Want It That Way (schválne si pustite na porovnanie). Nechýbajú „horúce“ dievčatá a, samozrejme, drahé auto, na ktorom sa štýlovo prichádza na scénu. Po mäkkom začiatku sú ľady prelomené a nasleduje rockovo ladená pasáž pozvoľne prechádzajúca do poriadne zlej repovačky o tom, ako im všetci ubližujú, aby sme sa dali vypchať a tieto veci. Nestačí? Tak si to zmixujeme ihneď mierne tvrdým breakdownom, kde nám už musí byť jasné, že to kapela myslí vážne a neradno sa s nimi zahrávať. Je tu dosť veľká pravdepodobnosť, že video vyvolalo vlnu kritických názorov a komentárov, ktoré jednoducho Falling In Reverse neuniesli a rovno pod videom pridávanie komentárov zablokovali. Škoda, mohla tam byť celkom zábava. Ak vás bude niekedy niekto žiadať o názor na najhoršie metalové video, máte horúceho kandidáta na prvenstvo.

Ďalšie časti seriálu: časť 5., časť 4., časť 2., časť 1.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *