TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

To najhoršie z metalových hudobných klipov #2

Týždeň od vydania prvej časti seriálu To najhoršie z metalových hudobných klipov je za nami, tak si môžeme dať ďalšiu nádielku. V redakcii sme boli príjemne potešení odozvou, či už v čítanosti, alebo v ďalších návrhoch na klipy. Je dobré si uvedomiť, že články tohto typu nikdy nevyhovejú všetkým. Každý má totiž svoju obľúbenú kapelu, ktorej klip v podobnom rebríčku nechce vidieť. Minule sme sa pozreli na 5 videí a najväčší ohlas mali tie od kapiel HAMMERFALL a IMMORTAL. Zaradenie videoklipov do zoznamu rozvírilo vody v komentároch, čo je len a len dobre. Dnes sa teda opäť bližšie zameriame na päticu nie práve vydarených videí, načrieme do vĺn parody metalu a ukážeme si niektoré menej známe kúsky.

The Black Satans – The Satan Of Hell

Ak by ste mali medzi metalovými žánrami ukázať prstom na ten, ktorý sa berie najvážnejšie, čo by ste vybrali? Black metal by sa pravdepodobne pohyboval vysoko a bol by to aj môj výber. Žáner je to temný, spájaný s pálením kostolov a celkovou nenávisťou k náboženstvám či rozoberaním temných ľudských stránok (ale od poučiek tu dnes nie sme) a aj napriek tomu sú blackmetalové videá tie najvtipnejšie, aké kedy uvidíte. S vtipom prichádza aj paródia, čo je presne prípad nórskych THE BLACK SATANS a ich The Satan Of Hell, ktorí sú, mimochodom, z Fínska. K videu sa skupina vyjadrila: „Hudobné video k The Satan Of Hell bolo natočené v lese počas nórskej zimy v najtemnejších časoch v roku iba s tým rozdielom, že sme ho točili vo Fínsku a počas leta.“

Chlapci dokonale zhrnuli všetky elementy blackmetalových videí, takže sa môžete tešiť na chaotické pobehovanie po lese, vykukovanie spoza stromov, nezmyselné sekanie do všetkého, čo je naokolo, drsné pózy, maľovačky na tvári – jednoducho takú severskú metalovú idylku. Najlepší fakt na celom videu je, že ak by ste vopred nevedeli o zameraní skupiny na parody metal, pravdepodobne by ste si nevšimli rozdiel oproti klasickému black metal počinu.

Lie Or Liar – PARANOIAC!

Z drsných nórsko-fínskych lesov prejdeme do teplejších (v obidvoch významoch) metalových vôd. LIE OR LIAR (LOL) sa takisto ako prvá predstavená kapela nedá brať inak než s nadhľadom. Z ich vystupovania, názvu skupiny, hudby, textov a najmä z videí je jasné, že to myslia (ne)smrteľne vážne a prišli všetkým metalcórovým a nu-metalovým EMO kapelám ukázať, ako sa robí poriadna muzika s ešte poriadnejším videom! Cítite z piesne prvky LINKIN PARK, BRING ME THE HORIZON, THE DEVIL WEARS PRADA alebo SLIPKNOT? To by ste mali, pretože Lie Or Liar si o to priam pýtajú. Ako uvádzajú pod videom, veľmi radi by s týmito velikánmi zdieľali v budúcnosti jedno pódium. Ktovie, možno sa raz dočkáme parody metalu ako oficiálnej odnože a za ich koncert sa budú platiť ťažké peniaze. Teraz ale ku klipu.

Začiatočný záber ako z knižky o ťažkých podmienkach, v akých hudobníci žijú (zrúcaniny komplexu, grafity, ulica…) a následné prenesenie záberu na upravených krásavcov za bicími či s gitarami, tomu sa povie úvod ako z rozprávky. Prichádza ťažký breakdown a neurčité pohyby speváka. Scéna sa uberá ku autu, pred ktorým sa začína pravý screamo náklad. Po celý čas je potrebné poriadne gestikulovať, aby pri jednoduchom texte o zlej životnej situácii a o vzopretí sa osudu porozumeli najmä mladšie ročníky. A je tu najlepšia časť, hudobná aj klipová – čistý vokál, čistejší než sklo z Poltára. Krásavec v kockovanej košeli a krásnym účesom zjemňuje srdcia fanúšičiek v predných radoch. Nasleduje melodický refrén a v nastolenom tempe sa pokračuje až do vyčerpania hudobných zásob. Ako esencia sa miestami pridá záber z nahrávacieho štúdia a výsledkom je, že by ich mohla každá podobná kapela zažalovať za porušenie autorských práv. Najlepšie na tom všetkom je, že hudba ani klip sa prakticky nelíšia od toho, čo ponúka akákoľvek „kórová“ scéna pretkaná s ďalšími ultra brutal žánrami. Príjemné spojenie trápnosti a všetkého zlého, čo daný žáner ponúka s vtipnosťou a nadhľadom, nemyslíte?

Megadeth – Die Dead Enough

Skladba Die Dead Enough z albumu The System Has Failed (2004) sa dočkala „pocty“ v podobe klipu. Zaujímavé je, že v ňom účinkuje zo skupiny len Dave Mustaine. To môže byť dôsledok prílišného ega Mustainea (jednoducho sa nechcel deliť o slávu) alebo predtuchy ostatných členov kapely, že sa klip absolútne nepodarí. Tak či onak, výsledok je viac než zlý a za toto si Dave pomyselného Oscara za metalové videá určite neodniesol. Pochybujem, že by to stačilo čo i len na Zlatú malinu za najhorší výkon. 

Dave si sedí v čiernej miestnosti ako vystrihnutej z osemdesiatkových filmov a očividne sa vznáša niekde vo vesmíre. Spieva, drví na gitaru a pozerá, ako dvojica vyhrabáva na pláži ľudské pozostatky. Do toho pohľady lámača sŕdc, nahnevané výrazy, gestikulácia a mimika tak neuverenia hodné, že by sa za to nemuseli hanbiť ani v Búrlivom víne. Po spočítaní všetkých premenných vychádza Die Dead Enough jasne ako jeden z najhorších MEGADETH videí vôbec.

Winter Storm – Wasted Feelings

Klipy by mali sprevádzať hudbu, doplniť text či význam piesne (prípadne ešte viac zamotať hlavy) alebo sprostredkovať vizuálny zážitok, ku ktorému sa popri počúvaní radi vraciame, premietame si jednotlivé časti skladby spolu s pohyblivými obrázkami. Čo ale s niečím tak nudným, ako je Wasted Feelings od Winter Storm? Ide o malú britskú kapelu hrajúcu temný melodický metal. Ak ale chce mať niekto na začiatku kariéry dobrý rozbeh, jedno z prvých videí by určite nemalo byť fádne. Wasted Feelings sa nevyhlo najhoršej klišé veci – natočiť klip hrajúcej kapely na pódiu a pustiť to von. 

Skupina si proste koncertuje na pódiu a my vidíme nudné zábery hrajúcich členov. Žiadny ozvláštňujúci element, nič, čo by bolo zapamätania hodné. V klipe síce sú dvaja muži oháňajúci sa svietiacimi Poikami, no hlava mi nejak neberie, čo majú s nimi spoločné premárnené pocity. Samotné zábery na hrajúcu kapelu už nemohli byť senilnejšie. Ledva sa zmení uhol, strih je maximálne uspávajúci a takéto klipy patria do hlbín zabudnutia. Za klávesami stojí Zoidberg z Futuramy (ale jeho umelecké meno je vraj Doomsday) a ja sa pýtam prečo? Aké dôvody ho viedli k tomu, aby sa ukázal ako maskovaný klávesák v temnom melodic metale? Po chvíľke hľadania som na to prišiel. Okrem skupiny má totiž aj iné povolanie – profesionálny wrestler. To by vysvetľovalo lásku k maskám a teatrálnosti. Škoda, že aspoň trošku nepreniesol aj do klipu.

Stratovarius – Eagleheart

Nakoniec si dáme jeden tip od čitateľa podpísaného pod minulým článkom ako vilo, ktorý odporučil trojicu klipov. Mne sa najviac (ne)páčil STRATOVARIUS a ich Eagleheart. Po spustení videa sa zoznamujeme s kapelou, ako stojí na svetelnej disko podlahe vyzerajúcej ako z prvej edície súťaže o najlepšieho tanečníka z 80. ro(c)kov. Prvých 10 sekúnd sa nič hudobné nedeje, no video ponúkne aj tak veľa. Očividné zrýchlenie obrazu servíruje trápne krásne ticho, akoby všetci čakali na pokyn od réžie, že už môžu začať hrať. Nesmelé pohľady do kamery po tichu vystrieda niečo, čo vyzerá ako zrýchlená verzia pôvodne jemnej a pomalej skladby, ktorá sa ale nehodila na album jednej z najrýchlejších powermetalových kapiel, a tak sa ju rozhodli spustiť na PC rýchlejšie. Výsledok nebol až tak zlý, tak sa to rozhodli napraviť týmto príšerným videom.

Kapela vyzerá naspeedovane ako po niekoľkých šálkach kávy a na posedenie zjedených štyroch veľkých čokoládach. Za pozornosť stojí hlavne bubeník, ktorý vo videu zastáva (asi) funkciu automaticky generovaných bicích a jeho údery paličkami sú viac než komické. Postupne sa nám v klipe vystriedajú všetky hudobné nástroje aj hudobníci (originálnosť hrajúcej kapely bez čohokoľvek, čo by stálo za zmienku som už spomínal?). Oživiť video sa režisér rozhodol vtesnaním názvu kapely vynímajúcom sa na basovom bubne. Ak by vám teda z rytmov power metalu nebolo jasné, čo sa to deje, tak dnes vás baví STRATOVARIUS! Prvý komentár pod videom na YouTube poukazuje na úplne nový video aj hudobný rozmer. Ak si ho totiž pustíte v polovičnej rýchlosti (koliesko Nastavenia pri možnosti zväčšiť video na celú plochu), dostanete z toho naozaj pomalšiu rockovú baladu okorenenú „luxusným“ videom.

Ako minule, aj teraz môžete pod video písať vaše tipy na tie najvtipnejšie, najhoršie a svojím spôsobom krásne metalové videá, ktoré majú na míle ďaleko od dokonalosti. Navyše sa môžete tešiť na ďalší výber aj o týždeň. STAY TUNED!

Ďalšie časti seriálu: časť 5., časť 4., časť 3., časť 1.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *