TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Rockové a metalové prevedenie popových piesní (2. časť)

August Burns Red – Wrecking Ball

AUGUST BURNS RED sa sformovali v roku 2003 a postupne začali žať úspechy. Možno im v tom pomohli práve covery sladkých piesní. Americká metalcoreová banda scoverovala aj hit popovej princeznej Britney Spears v roku 2009 na kompilácii Punk Goes Pop. Podobne sa to stalo aj s pesničkou Wrecking Ball od Miley Cyrus o pár rokov neskôr na ďalšom albume Punk Goes Pop: Volume 6. Kapela získala nomináciu na Grammy v roku 2016 za Najlepšie metalové vystúpenie. Čo je zaujímavé, niektorí členovia sa hlásia ku kresťanstvu, avšak AUGUST BURNS RED nechcú byť onálepkovaní ako christian kapela a už vôbec nechcú vnucovať svoje náboženské presvedčenie fanúšikom. Jedným z dôvodov je to, že nie všetci členovia kapely sú kresťanmi.

Judas Priest – Diamonds & Rust

Písali sa 70te roky, keď pesničku Diamonds & Rust zložila a vypustila do sveta Joan Baez. Hovorí v ňom o vzťahu k všestrannému umelcovi Bobovi Dylanovi. Pieseň mala úspech ako u kritikov, tak u fanúšikov. Tí označili Diamonds & Rust za jeden z najlepších hudobných výtvorov Joan Baez.
Pozmenenú verziu hudobne i textovo spravili JUDAS PRIEST na albume Sin After Sin (1977). Prerábku spravili ešte pre predchádzajúci album Sad Wings of Destiny, tam sa ale nedostala. Raná verzia Diamonds & Rust sa objavila aj v iných podobách a mastroch. Judáši si ju natoľko obľúbili, že je stálicou ich hudobného repertoáru, ale prekvapivo skôr v akustickej forme než v rockovom prevedení. Rockové a metalové kapely S.O.D., THUNDERSTONE, GREAT WHITE tento hit tiež scoverovali.

Guns N’ Roses – Knockin’ On Heaven’s Door

A pri Bobovi Dylanovi ešte zostaneme. Knockin’ On Heaven’s Door zložil práve Bob Dylan k filmovému soundtracku Pat Garrett and Billy the Kid v roku 1973. Z piesne sa stal hit, ktorý je zároveň jednou z najčastejších piesní, ktoré niekto scoveroval. Urobili tak aj GUNS N’ ROSES, ktorý Knockin’ On Heaven’s Door začali hrať na svojich živých vystúpeniach. Pieseň kapela vydala niekoľkokrát a jej štúdiová verzia sa objavila na soundtracku k filmu Days of Thunder (1990).

https://www.youtube.com/watch?v=_9W2nckrum0&ab_channel=wipeyourownass

Alien Ant Farm – Smooth Criminal

Americká kapela ALIENT ANT FARM sa sformovala v roku 1996 a je aktívna do dnešných dní. Najväčší rozruch v komerčných vodách hudobnej scény spravili práve coverom od Michaela Jacksona Smooth Criminal. Tá sa dokonca objavila aj v známom tínedžerskom filme American Pie 2  z roku 2001, ktorý v našich končinách poznáme pod názvom Prci, prci, prcičky. 

P.O.D. – Bullet the Blue Sky

Spevák Bono sa inšpiroval textovým námetom zo skutočného života. Keď bol na výlete v Nikaragui a El Salvadore v 80. rokoch, videl na vlastné oči, ako agresívna militantná politika USA zasiahla do oblastí Strednej Ameriky. Bol veľmi nahnevaný a znechutený. Po návrate domov zložili U2 jednu zo svojich najsilnejších piesní. Približne o dekádu neskôr si prerábku Bullet the Blue Sky zobrali na triko americkí nu-metalisti P.O.D. Dostala sa na ich tretí album The Fundamental Elements of Southtown.

Gwar – Get Outta My Dreams, Get Into My Car

S viac ako 30-ročným pôsobením na scéne si môže dovoliť robiť aj množstvo výstrelkov. Americká kapela GWAR, ktorá na svojich vystúpeniach používa hrozivé masky, má záľubu v coverovaní sladkých selaniek, ktoré vlastne neznáša.

Medzi ne patrí aj pesnička s trefným názvom Get Outta My Dreams, Get Into My Car. V 80. rokoch, keď vyšla táto hitovka v podaní Billieho Oceana, sa stala známou po celom svete.

The Blank Theory – Sour Times

Hovoríme o už neaktívnej kapele, ktorá za pomerne krátku existenciu stihla niečo dokázať. The BLANK THEORY scoverovali Sour Times od kapely PORTISHEAD a pieseň zaznela aj v traileri filmu Wicker Park (2004), v slovenčine vyšla snímka pod názvom Miluj ma! Prosím… PORTISHEAD patrí medzi obľúbených interpretov aj pre ľudí počúvajúcich metal. Coververzie PORTISHEAD má na svedomí množstvo iných a nielen metalových hudobníkov.

Motörhead – Heroes

Keď legenda scoveruje legendu. Heroes je posledným z hudobných výdychov Lemmyho. Dva roky po smrti frontmana MOTÖRHEAD sa zostávajúci členovia rozhodli, že by bolo fajn vydať album Under Cover. Ako už napovedá samotný názov, ide o samé prerábky známych kúskov najmä z rockového a punkového sveta, ale dostal sa tam aj David Bowie.

„Je to skvelá Bowieho skladba, jedna z jeho najlepších,“ hovorí člen MOTÖRHEAD Phil Campbell na margo nahrávky. „Lemmy bol veľmi pyšný na túto skladbu, nielen preto, že vypálila dobre, ale bola to aj zábava. Každý projekt ako tento má byť zábavou!“ dodal bubeník Mikkey Dee.

Children of Bodom – Oops I Did It Again!

Kapela CHILDREN OF BODOM sa vo svojom rodnom Fínsku zapísala ako jeden z najlepšie predávajúcich umelcov všetkých čias. Skeletons in the Closet je album coverov, ktoré kapela vydala v roku 2009. Nájdeme tam pesničky od Alice Coopera, IRON MAIDEN, ANDREW WK a dokonca aj Britney Spears. CHILDREN OF BODOM pravdepodobne brali tento krok coverovaním Oops I Did It Again od spomínanej speváčky viac s recesiou. Zakladajúci člen CHILDREN OF BODOM Alexi Laiho bol výraznou postavou svojho hudobného remesla. Spolupracoval aj s inými metalovými hudobníkmi ako IMPALED NAZAREN, HYPOCRISY, SINERGY a množstvo iných. Okrem toho spravil gitarové prerábky klasickej hudby. Existenciu CHILDREN OF BODOM ukončili členovia v roku 2019 koncertom v Helsinkách.

Marilyn Manson – Sweet Dreams

Sladké sny sú prvým a jediným singlom šesťskladbového EP Smells Like Children (1995). Pôvodne ide o hitovku od EURYTHMICS z 80. rokov.
Kontroverzný Manson často hľadá inšpiráciu do svojej tvorby zo snov. Myšlienka na cover Sweet Dreams prišla po užití tripu. Raná verzia Sweet Dreams od Marilyna Mansona pochádza z jeho vystúpení ešte z roku 1994.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *