TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Rockové a metalové prevedenie popových piesní (1.časť)

V článku uvedieme kapely, ktoré scoverovali mainstreamové piesne a potom aj hudobníkov, ktorých to tak začalo baviť, že spravili viac metalových coverov popových kúskov, z ktorých vznikli celé albumy.

Ten Masked Man

Maskovaní muži sú jednou z najznámejších formácií, ktorá začala coverovať popíkové hity do metalového prevedenia.
TEN MASKED MAN vznikli v druhej polovici 90. rokov a ako prvá skladba na remake im padla do noty Wonderwall od OASIS. Ďalšie tri covery od BEE GEES, Madonny a Michaela Jacksona boli nahraté pre úzky okruh ľudí a pre klubové akcie. Dokonca, vtedy zoskupenie ešte nemalo názov.

V roku 1999 TEN MASKED MAN nahrali prvý album aj EP a začali byť viac populárnejší. Scoverovali piesne aj od Franka Sinatry, rôzne hity 80. rokov, Rickyho Martina, Britney Spears. Angličania majú v obľube aj prerábky piesní zo soundtrackov o Jamesovi Bondovi.

Leo Moracchioli 

Nórsky multiinštrumentalista si získal množstvo fanúšikov, keď robil metalové covery pesničiek iných hudobných žánrov. V jeho repertoári nájdeme Adele, Lady Gaga, Sia, Tatu, ale aj Boba Marleyho. Dokonca spravil nezvyčajnú verziu Duality od SLIPKNOT. Moracchioli je aktívnym a veľmi zručným hudobníkom. Svoje nahrávky má na svedomí výlučne len on, hrá na všetky nástroje, občas si pozve hudobného hosťa. Má aj kapelu FROG LEAP, s ktorou sa zúčastnil festivalu Wacken. 

Violet Orlandi

Rodená Brazílčanka má vo svojej tvorbe množstvo coverov najmä od rockových interpretov, ale nepohrdne ani inými žánrami, ktoré vo svojom jedinečnom prevedení dáva do zaujímavého hudobného šatu.
Vyštudovaná hudobná skladateľka Violet vie okrem svojho hlasu narábať aj s hudobnými nástrojmi, píše texty a tvorí aj vlastné skladby.
Spolupracuje s inými menej i viac známymi hudobníkmi a nie vždy ide priamo o metalové prevedenie. Nedalo mi ju však nespomenúť, pretože určite stojí za zmienku.

Leo Moracchioli feat. Violet Orlandi – Listen To Your Heart

Napokon sa títo dvaja hudobníci spojili a vytvorili drsnejšie prevedenie pesničky od Roxette.

Cradle of Filth – Temptation

Keď prišli COF v roku 2006 s albumom Thornography, väčšina fanúšikov zostala sklamaná. S vydaním singla Temptation sa len ťažko verilo, že tak zmenili svoj repertoár. Aj v drsnejšom podaní je v songu Temptation cítiť výrazný popový nádych. Nie je to náhoda, pretože pôvodne je Temptation naozaj popový kúsok od kapely HEAVEN 17. V rozsiahlej diskografii CRADLE OF FILTH nájdeme množstvo coverov zväčša v pôvodnom podaní iných metalových interpretov alebo nezávisláckych kapiel ako TWISTED SISTER alebo SISTERS OF MERCY.

Fear Factory – Cars

Americká kapela najprv hrávala pesničku Cars (pôvodne od Garyho Numana) na koncertoch v Európe. Tam si ich všimol priamo Numanov manažér a zariadil, aby s kapelou spolupracoval. FEAR FACTORY chceli, aby Gary nahral aj hovorené slovo na začiatok albumu Obsolete, kde sa tento cover nachádza.

Nie je tajomstvom, že Garymu Numanovi sa vôbec spolupráca nepáčila z hľadiska žánru hudby. Keďže jeho hudobná hviezda vyhasínala a chcel sa dostať bližšie k mladšej generácii fanúšikov, nakoniec sa premohol a všetko dopadlo k spokojnosti oboch strán. Numan napokon na záver dodal, že s FEAR FACTORY bola výborná spolupráca a nemôže na to povedať krivého slova. FEAR FACTORY o niekoľko rokov neskôr prerobili I Will Folllow od kapely U2.

Ghost – I’m A Marionette

GHOST zaradili do svojho playlistu aj cover od tanečnej skupiny Abba. Nájdeme ho na albume Infestissumam. GHOST za tento album dokonca získali aj ocenenia a pozitívne ohlasy od kritikov. Za úspechom tejto dosky stojí aj fakt, že kapela s ním rozbúrila hladiny kontroverznosti. Stačí sa pozrieť na artwork albumu. 

Vypočujte si aj cover verzie na YouTube ROCKER.sk

https://www.youtube.com/watch?v=whlzTQEr7kM&list=PLqe_nOAPdND37t4iLijzK6DkU4IFu6uiW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *