TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Vznik tetovania (1. časť)

Čo sa dialo predtým, než tetovanie spopularizovali rockoví hudobníci? Dá sa povedať, že atramentové umenie je tu s nami už od počiatkov ľudstva. Samozrejme, v inej podobe, ako ho poznáme dnes a na tetovania sa nie vždy používal atrament.

Tetovania sú trvalé formy body artu, ktoré patria do množstva kultúr po celom svete. V seriály o tetovaní sa pozrieme na jeho históriu. Zameriame sa na to, odkiaľ pochádzajú a ako sa tetovanie vyvíjalo vo svojich počiatkoch. Pozrieme sa na to, ako sa spoločenské postoje ohľadom tetovania menili až do súčasnosti.

KEDY A KDE VZNIKLI PRVÉ TETOVANIA

Prvý vznik tetovaní môžeme datovať niekoľko tisícročí dozadu. Prvý dôkaz o tetovaní je staroveká forma umenia objavená na múmii v rokoch 3370-3100 pred naším letopočtom.
Ötzi, ľadový muž, ktorého objavili v septembri roku 1991. Jeho telo sa prirodzene mumifikovalo a zakonzervovalo a patrí medzi najstaršie múmie v Európe.

Ötziho telo zdobilo celkovo 61 tetovaní. Nachádzali sa na rozličných častiach jeho tela, najviac potetované mal nohy. Bližšou analýzou múmie sa zistilo, že na vytvorenie tetovaní boli použité sadze alebo popol.

ČÍNA A ÁZIA

V niektorých pohrebiskách v západnej Číne, v provincii Xinjiang, sa objavilo viacero múmií s potetovanou kožou. Predpokladá sa, že niektoré z nich žili v období 2100-550 pred naším letopočtom.
V rámci praktík starovekej Číny bolo tetovanie považované za barbarstvo a stalo sa veľmi stigmatizovaným javom.

Literatúra starovekej Číny odkazuje na národných hrdinov a banditov, ktorí mali tetovania. V tom čase bolo dosť bežné, že odsúdení kriminálnici boli označení tetovaním na tvárach. Takéto tetovanie sa používalo ako varovanie pre ostatných ľudí, že takáto potetovaná osoba je nedôveryhodná.

EGYPT

Potetované múmie zo starovekého Egypta sa objavili viac ako 2000 rokov pred naším letopočtom. Niektoré teórie naznačujú, že tetovania na týchto múmiách boli spravené kvôli dekoratívnym účelom. Výskum Daniela Fouqueta tvrdí, že v starovekom Egypte sa mohli tetovania používať na medicínsku liečbu.

Jeho výskum rozličných jaziev na mumifikovaných telách kňažky Hathora dokazuje, že jej tetovanie mohlo byť spravené pre liečbu podbrušnice.
Ďalším zaujímavým objavom o tetovaní v Egypte je to, že obrázky na tele mohli nosiť len ženy.

STAROVEKÉ GRÉCKO A STAROVEKÝ RÍM

Písomné záznamy ponúkajú dôkaz o tetovaní v Grécku v 5. storočí pred naším letopočtom. Tetovania, ktoré vznikli počas tejto éry v Grécku a Ríme, mali len vyvrheli spoločnosti. Kriminálnici, vojnoví zajatci a otroci mali byť označení tetovaním a tým aj potvrdzovať svoj nelichotivý status. 

Známym príkladom použitia tetovania v starovekom Grécku boli sovy, ktoré značili porážku nad Samosanmi.

V histórii starovekého Ríma nájdeme dôkaz o tom, že vojaci, tak isto ako výrobcovia zbraní, mali tetovania. Takáto praktika pokračovala až do 9. storočia. Otroci boli tiež označení tetovaním v Ríme, aby tak ukázali, že musia splácať spoločnosti dane. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *