TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Spomíname na Jimmyho Sullivana

Presne v tento deň pred siedmymi rokmi rocková a metalová komunita stratila jedného zo svojich verných členov. Štyri dni po Vianociach, 28. decembra 2009, naposledy zatvoril oči bubeník AVENGED SEVENFOLD Jimmy ,,The Rev“ Sullivan a zanechal v srdciach rodiny, priateľov, ale aj fanúšikov prázdne miesto. A keďže nikto z nás nikdy na neho nezabudol ani nezabudne, pripomeňme si tohto výborného hudobníka niekoľkými zaujímavosťami z jeho kariéry i života.

Jimmy

Všetci ho poznáme pod prezývkou The Rev, hoci sa celým menom volal James Owen Sullivan. Tak či onak ani The Rev nebolo celé znenie jeho pseudonymu, ktorým sa to v podstate dá nazvať. To bolo The Reverend Tholomew Plague. Jeho druhou prezývkou bolo anglické slovíčko octopus označujúce chobotnicu, pretože keď hral, dokázal bubnovať tak rýchlo, že vyzeral akoby naozaj mal minimálne osem rúk. Toto meno mu prischlo kvôli skladbe Almost Easy a dal mu ho manažér Avenged Sevenfold Larry Jacobson.

 

Je viac než isté, že hudbu miloval už od malička. Už keď mal dva mesiace, búchal na všetko, čo mu prišlo do cesty, od nábytku až po sestrinu hlavu. Vo veku piatich rokov dostal prvé bubenícke paličky a svoje prvé bicie Jimmy dostal, keď mal desať rokov. Rodičia mu ich kúpili preto, lebo sa jeho mama začínala obávať o životnosť nábytku. O rok neskôr už Jimmy hral v prvej ,,kapele“ The Black Page, kde bol s vysokoškolákmi vedenými jeho učiteľom. V podstate išlo o zostavu, kde každý hral na nejaký bicí nástroj.

Spomíname na Jimmyho Sullivana
Spomíname na Jimmyho Sullivana

V rovnakom veku, ako dostal prvú sadu bicích, sa poznal aj s Mattom Sandersom, dnes inak známejším ako M.Shadows, ktorý je spevákom Avenged Sevenfold. Boli veľmi dobrí kamaráti a keď sa dostali do problémov, tak obaja. Jimmy sa vraj často zvykol v noci vyplížiť z domu a vkradnúť sa k Mattovi bez toho, aby o tom vedeli ich rodičia. Jimmy mal zbraň, ktorou sa dali strieľať hocijaké veci. A tak sa s Mattom vyštverali na strechu domu Mattových rodičov a strieľali na susedovu strechu. Sused na to ale prišiel. Nakoniec to skončilo tak, že prišiel búchať na dvere domu Mattových rodičov, kde mu Mattov otec povedal, že nie je možné, aby to boli oni dvaja, lebo obaja spia. A potom Jimmy vybehol z ich domu, po čom mu Mattov otec zakázal chodiť k nim.

 

Jimmy a Matt spolu chodili na cirkevnú základnú školu a hrávali basketbal. No len do tej doby, kým Jimmyho v druhom ročníku nevylúčili. Nevylúčili ho však iba odtiaľ. Jimmy sa dlho nezdržal ani na strednej v Huntington Beach, odkiaľ pochádzal. Tu ho vyhodili za zmes priestupkov. Nakoniec aj tak odišiel zo školy. Žil, kde sa dalo. Dokonca nejaký čas prespával v práčovni, kde pracoval. Chvíľu býval aj so Synystrom a Synovým otcom. Verí sa, že poslednou skladbou, na ktorú stihol pred smrťou nahrať líniu bicích, bola Bring My Baby Back. Tá sa objavila na albume Fist Figh At The Waffle House, ktorý vydal Synystrov otec Brian Haner Sr.

 

Jimmy sám seba vyhlasoval za perfekcionistu a tvrdil, že je umelec a nie hudobník, lebo sa viac cítil byť umelcom. Aj keď sa nikdy neoženil, mal snúbenicu menom Leana McFadden, ktorá bola jeho spriaznenou dušou. Jej meno mal vytetované na prsteníku ľavej ruky, rovnako tak ako ona to jeho.

 

Toto ale nebolo Jimmyho jediné tetovanie. Jeho rodičia boli radi, keď dlho neprichádzal na chuť obrázkom na telo, no jedného pekného dňa im prišiel domov s tým, že mal na ramene košík s farebnými veľkonočnými vajíčkami, na ktorých bol mŕtvy veľkonočný zajačik. Neskôr ich zase prekvapil putami na krku a takto to pokračovalo ďalej. Ich jedinou obavou sa stalo to, ako sa dokáže zamestnať s takými veľmi viditeľnými tetovaniami. Keď sa však stal úspešným v hudobnom priemysle, ich starosti sa rozplynuli.

 

Jimmy vždy hovoril, že sa nedožije tridsiatky. Keď zomrel, mal dvadsaťosem rokov. Niektorí hovoria, že to bola samovražda, no podľa všetkého tomu tak nebolo. Jimmy patril medzi ľudí, ktorí milovali život a je ťažké predstaviť si, že by sa niekto takýto dobrovoľne vzdal. Zomrel nešťastnou náhodou zapitím liekov – mal choré srdce, konkrétne zväčšené srdce, čo je údajne veľmi pomalá a bolestivá smrť – alkoholom. V kombinácii s jeho diagnózou to skončilo pre neho, žiaľ, fatálne.

 

Po smrti mu bola udelená cena Golden God Award za najlepšieho bubeníka, ktorú prebrala jeho rodina. Jednu z Jimmyho sád bicích nájdete vystavenú v Hard Rock Hoteli v Las Vegas. Druhá sa nachádza v Hard Rock Café v Pigeon Forge v Tennessee

Spomíname na Jimmyho Sullivana

Revova sada bicích vystavená v Hard Rock Hoteli v Las Vegas

Avenged Sevenfold

Spomíname na Jimmyho Sullivana
Spomíname na Jimmyho Sullivana

Skôr, než sa poznal s ostatnými členmi Avenged Sevenfold a ako vôbec A7X vznikli ako kapela, Jimmy pôsobil v ska kapele Suburban Legends. Potom odišiel, aby pomohol pri založení netopierov. V tejto kapele pôsobil spoločne s pôvodným basgitaristom A7X Justinom Saneom.

 

Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, ako sa vôbec jednotliví členovia vzájomne spoznali? Nebudeme si hovoriť o všetkých putách medzi nimi, no povedzme si aspoň tie, ktoré mal s každým z nich Jimmy. S prvým sa poznal s Mattom. Shadows mal kapelu Succesful Failure a Jimmy si stále stál za tým, že je príliš dobrý, aby s nimi hral. Na jednom koncerte Succesful Failure, kde bolo tak možno desať ľudí, a to vrátane barmana, len tak sedel v publiku Zacky a vychutnával si hudbu. Tu zrazu k nemu prišiel Jimmy, ktorý bol vysoký, chudý a vyzeral hrozivo. Tľapol Zackyho po chrbte a poriadne ho vydesil, keď na neho prehovoril: ,,Vstávaj a choď sa zabávať, ty sračka!“ Nakoniec sa všetkých deväť ľudí naokolo začalo dobre baviť. A takto sa Jimmy spoznal so Zackym, ktorý v tom čase hral v kapele Mad Porno Action.

 

Čo sa týka Jimmyho a Johnnyho, tam to bolo tak, že Sewarda, alebo ak chcete pseudonymom, tak Christa, poznal Rev najdlhšie. Bol kamarát s jeho starším bratom.

Ani Brian, Synyster, to s Jimmym nemal jednoduché. Toho Rev spoznal krátko po tom, čo sa Brian prisťahoval do Huntington Beach a chodil do rovnakej triedy ako on. Už pri prvom pohľade však Syn vedel, že s Revom nechce mať nič spoločné. Vyhýbal sa mu, kde sa dalo, nemal ho rád. Považoval ho za ukričaného a neznesiteľného. Mali ale spolu hodiny výtvarnej a raz sa stalo, že Brian stál v rade za Jimmym. Samozrejme, hneď ho to nahnevalo. Netrvalo dlho, Jimmy si ho všimol a začal do neho rýpať. Brian mu to vrátil tým, že ho udrel ako najsilnejšie vládal. Nakoniec ich za bitku oboch vyhodili z triedy. Keď boli vonku, začali sa rozprávať a Brian sa Jimmyho spýtal na nápis na klobúku, ktorý stále nosil a ktorý Briana tak veľmi iritoval. Mal na ňom nápis Drum Workshop. Jimmy mu vysvetlil, že je to preto, lebo hrá na bicie.

 

V rovnaký deň o niečo neskôr išiel Jimmy k Brianovi. Brianov mladší brat mal bubny, takže Jimmymu netrebalo veľa a hneď začal hrať. Vtedy Briana ohromil. Pre časopis Revolver to Brian opísal: ,,Bolo to neskutočné. Hral úplne rovnako ako v dobe, keď zomrel, a to bol v ôsmej triede. Iba dospel, ale už v tej dobe mal všetky tie veci ako double-bass a šielený ‘fills’. Bol jedným z najlepších bubeníkov, čo som kedy počul, ak nie aj najlepší.“

 

Brian sa stal Jimmyho najlepším kamarátom a roky ho učil hrať na gitare. Už za existencie A7X mal spolu so Synystrom Rev aj bočný projekt Pinkly Smooth, kde však pôsobil nie ako bubeník, ale ako spevák. Dvojica spoločne pôsobila i v inom projekte nazvanom Silver.

Spievať Jimmyho bolo neraz možné počuť aj v Avenged Sevenfold, keďže väčšinou robieval sprievodné vokály. Výrazne je možné ho rozoznať pri A Little Piece Of Heaven, Almost Easy, ale aj mnohých ďalších skladbách.

 

Okrem bubnovania často i písal texty či skladal melódie. A tak z jeho mysle vzišli kúsky ako A Little Piece Of Heaven, Afterlife či Bromptom Cocktail, pričom ale pri poslednej spomenutej zosnoval iba koncept a nakoniec použitý text napísal Shadows.

 

Keď už sme spomenuli Afterlife, v klipe k tejto piesni je možné vidieť Jimmyho, ako mu po tvári lezie pavúk. Nočná mora každého arachnofobika, však? A hoci to znie neuveriteľne, arachnofóbiou trpel i Rev. Napriek tomu sa dokázal prekonať a nechať osemnohú potvoru, aby po ňom liezla. Povedal, že to urobil kvôli fanúšikom.

Pri ďalšom klipe, konkrétne k Bat Country, je zase možné vidieť Jimmyho oháňať sa mucholapkou a odoháňať preč netopiere. Mucholapka ale nebola súčasťou rekvizít, tú si Rev priniesol z domu.

 

Video ku skladbe Nightmare pochádzajúcej z rovnomenného albumu, ktorý už Jimmy nestihol dokončiť, je venované jeho pamiatke. Obsahuje množstvo odkazov na Jimmyho, ale zrejme najväčším je to, že jeho koncept je založený na Revovom najobľúbenejšom filme Jacob’s Ladder.

Album Nightmare, ktorý kapela vydala v roku 2010 krátko po Revovej smrti, obsahoval skladbu Fiction. Tú Jimmy napísal tri dni pred svojou smrťou a pôvodne sa volala Death. Po jej dokončení vraj povedal, že je to posledná skladba pre daný album. Kapela ju nakoniec premenovala na Fiction, čo bola aj prezývka, ktorú si Rev dal sám sebe. Toto slovo mal aj vytetované od hrude až po brucho. Skladba je považovaná za akýsi jeho list na rozlúčku.

Na Jimmyho pamiatku kapela vydala aj dve skladby venované iba jeho osobe. Jednu z nich napísal Synyster Gates a nesie názov So Far Away, zatiaľ čo druhú z nich napísal M.Shadows a volá sa St. James. Druhá spomínaná skladba sa objavila ako bonus na albume Hail To The King z roku 2013.

Spomíname na Jimmyho Sullivana

foREVer


Použité zdroje:
Foto: loudwire.com, pinterest.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *