TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Rozlúčka s Rickom Parfittom

Keď sme pred pár dňami na Štedrý deň so svojimi rodinami sadali k slávnostnej večeri, zrejme nikto z nás netušil, že v rovnaký deň hudobný svet dostane ďalšiu ranu. Práve 24. decembra totiž do rockového neba odišiel Rick Parfitt, šesťdesiatosemročný gitarista legendárnej anglickej rockovej skupiny STATUS QUO. Zomrel na infekciu v zranenom ramene.

 

Rick Parfitt sa narodil ako Richard John Parfitt 12. októbra 1948 v anglickom Wokingu. Jeho otec bol poisťovací agent a mama cukrárka. Na gitare sa začal učiť hrať, keď mal jedenásť rokov a neskôr sa to stalo jeho povolaním.

 

V roku 1963 spieval a hral v klube The Feathers v Camdene. Jeho otec bol vtedy pri ňom ako poslucháč a práve k nemu pristúpil agent Sunshine Holiday Camp, aby Ricka získal do svojho tábora. Počas pobytu v tábore Rick spoznal Jean a Gloriu Harrisonové, ktoré v tom čase vystupovali ako dvojica The Harrison Twins. Pridal sa k nim, a tak spoločne trojica vytvorila kabaretné trio The Highlights.

 

Na ďalší rok manažér triu vybavil vystupovanie v tábore Butlins. Rick nemal potuchy, že práve tu spozná svojho budúceho kolegu Francisa Rossiho, ktorý už vtedy hral s Alanom Lancasterom a Johnom Coghlanom v kapele The Spectres, čo bol predchodca neskorších Status Quo. Len čo sa Parfitt s nimi spriatelil, ich manažér ich prizval k spolupráci s nimi, keďže potrebovali ďalšieho speváka.

Rozlúčka s Rickom Parfittom

Statis Quo v roku 1967

V roku 1967 sa názov kapely zmenil na Status Quo – hoci kapela ako taká existovala už od roku 1962, ale vtedy ešte ako The Scorpions a rozhodne to neboli Scorpions, ktorých dnes poznáme pod týmto názvom. Parfitt zároveň začal svoju takmer päťdesiat rokov trvajúcu kariéru v tejto skupine.

 

Počas obdobia najväčšej slávy Status Quo Parfitt spolu s Rossim holdovali typickému životu rock n’ rollovej hviezdy. Nechýbali ani drogy a alkohol. Parfitt vtedy vraj týždenne míňal okolo tisíc libier na kokaín a asi päťsto libier na vodku. Po tom, čo mal mnohé zdravotné problémy, sa však tohto štýlu života vzdal.

https://youtube.com/watch?v=v6qMD1lIWT0

Čo sa týka zdravia, Parfittovi v roku 1997 urobili srdcový bypass. Aj kvôli tomuto sa musel vzdať cigariet i alkoholu. Bol to ale iba prvý z mnohých problémov, ktoré ho ešte postretli v oblasti zdravia. V roku 2005 prekonal rakovinu krku, v rokoch 2011, 2014, ale aj tento rok prežil infarkty. Po poslednom z infarktov bol nútený ukončiť svoju kariéru, lebo bol po zdravotnej stránke na tom tak zle, že nebol schopný znova ísť na turné. Okrem Parfitta sa v podstate z pôvodnej zostavy v kapele nachádza už len Francis Rossi. Ostatní členovia sa rokmi prestriedali.

 

Pred šiestimi rokmi bol Parfittovi udelený štvrtý stupeň Rádu Britského Kráľovstva, teda Officer Of The Most Excellent Order Of The British Empire (OBE) za charitatívnu činnosť, ktorej sa venoval.

https://youtube.com/watch?v=BRCzXk3LAQk


Použité zdroje:
Foto: statusquo.co.uk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *