TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Rockové skladby ku Dňu otcov

O tom májovom Dni matiek sa toho narozpráva všade veľa. Ale na Deň otcov ako by sa zabúdalo. Pravidelne pripadá na tretiu júnovú nedeľu a oslavuje sa od polovice 20. storočia. Rockeri však na svojich otcov nezabúdajú a nejeden z nich o tom zložil aj pieseň.

Paul Simon – Father And Daughter

Začneme skladbou nie venovanou otcovi, ale od otca venovanou dcére. Father And Daughter bola napísaná pre rozprávku Dobrodružstvá Elizy v Afrike (The Wild Thronberrys Movie) a nominovali ju na Oscara aj na Zlatý glóbus. Simon ju napísal ako ódu pre svoju dcéru Lulu, ktorá mala v tom čase 7 rokov. V refrénoch počuť spievať aj jeho desaťročného syna Adriana.

Pearl Jam – Alive

Prvý americký singel dnes už legendárnych Pearl Jam. Text piesne je podľa slov speváka Eddieho Veddera fikcia založená na realite. V Alive sa spieva o synovi, ktorý zistil, že jeho otec je v skutočnosti len jeho nevlastný otec a ten biologický umrel. Eddie mal rok, keď sa jeho mama s otcom rozviedli a bol vychovávaný nevlastným otcom bez toho, aby vedel, že nie je jeho skutočný otec. S tým „pravým“ sa dokonca raz stretol bez toho, aby vedel, že práve jeho genetický kód nosí. 

Eric Clapton – My Father’s Eyes

Famózny gitarista Eric Clapton vyrastal so svojimi starými rodičmi, no až keď bol tínedžer, zistil, že to vlastne nie sú jeho rodičia. So svojím otcom sa stretol, až keď bol už slávny. Clapton tvrdí, že naozaj spoznal svojho otca až vtedy, keď sa pozrel do očí svojho syna a uvedomil si, že má oči jeho otca.

Bruce Springsteen – My Father’s House

My Father’s House bola posledná skladba, ktorú Bruce urobil pre album Nebraska. Je založená na jeho spomienkach na detstvo a na odmeranom vzťahu s jeho otcom. Aj ďalšie jeho piesne odkazujú na jeho otca – Factory, Independence Day Adam Raised a Cain – napriek tomu, že ten nebol nadšený z hudobných sklonov svojho syna a hovoril o tom ako o „tej prekliatej gitare“.

Alice In Chains – Rooster

Rooster (kohút) bola prezývka otca gitaristu Jerryho Cantrella vo vojne vo Vietname. V skladbe sa rozpráva o niektorých jeho pocitoch a zážitkoch povedaných z jeho perspektívny. Jerryho sa spomienky jeho otca z vojny naozaj dotkli, no rozprávanie o nich bolo „ozdravujúce“ pre nich oboch. Prezývku Rooster však mal jeho otec už ako mladý, pretože mu stáli vlasy ako hrebeň kohútovi.

U2 – Sometimes You Can’t Make It On Your Own

V roku 2001 zomrel Bonov otec a na jeho pohrebe Bono prvýkrát odspieval Sometimes You Can’t Make It On Your Own. Spevák mal s otcom napätý vzťah až do doby tesne pred jeho smrťou, kedy bol vraj lepší ako kedykoľvek predtým. Táto pieseň je akoby listom pre jeho otca a na znak pocty si na koncerte počas nej Bono zvyčajne zloží svoje okuliare, pretože otec sa ho často pýtal: „Bono, prečo si nikdy nezložíš tie sprosté okuliare?“

Green Day – Wake Me Up When September Ends

Aj otec Billieho Joa Armstronga zomrel. V prvý septembrový deň roku 1982, keď bol Billie ešte dieťa, prehral boj s rakovinou. Na jeho pohrebe desaťročný Billie plakal, utiekol z pohrebu, zamkol sa vo svojej izbe a keď prišla domov jeho mama a zaklopala mu na dvere, povedal jej: „Zobuď ma, keď skončí september.“ (Wake me up when September ends.) Video sa však skôr snaží ukázať náladu v Amerike po útokoch z 11. septembra. Režíroval ho ten istý Samuel Bayer, ktorý má na svedomí aj klip k Smells Like Teen Spirit od Nirvany.

Harry Chapin – Cat’s In The Cradle

Cat’s In The Cradle rozpráva o vzťahu otca a syna, ktorí si nevedia nájsť čas, aby boli spolu. Má slúžiť ako varovanie pred dávaním prednosti kariére pred rodinou. Základom pre hudbu Harrymu slúžila melódia jeho ženy Sandy, ktorá ju spievala ich synovi Joshovi, keď hlava rodiny nebola doma. Známejšia je však verzia tejto skladby od formácie Ugly Kid Joe. 

https://youtube.com/watch?v=IP839hV_aBw

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *