TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Rock v reklamách – 1. časť

Už sme si asi všetci zvykli, že pozeranie akéhokoľvek televízneho programu nám prerušuje nemalý počet reklám. Vtedy väčšina divákov prepne na iný kanál. A práve tomu sa tvorcovia snažia vyhnúť tým, že do reklamy vkladajú obľúbené pesničky. Veď kto by prepol inam, ak z televízie počuť The Rolling Stones, Deep Purple či Kiss, aj keď o ponúkaný produkt nemá záujem? V najbližších týždňoch vám predstavíme niekoľko reklám, z ktorých sa ozývajú veľké rockové hity. 

1. Start Me Up od The Rolling Stones v reklame na Windows 95

K reklame, ktorej mottom je začať objavovať, učiť sa, organizovať a hrať sa, sa asi žiadna pesnička nehodí viac. Okrem toho, že Windows 95 bol prelom pre Microsoft, táto reklama bola tiež akýmsi prelomom pre The Rolling Stones. Bolo to prvýkrát, čo kapela dovolila inej spoločnosti použiť ich pesničku v reklamnej kampani. Kedysi sa šuškalo, že za ňu od spoločnosti dostali 14 miliónov dolárov. V roku 2011 bola táto klebeta vyvrátená, „Stouni“ dostali 3 milióny dolárov za 6 mesiacov používania piesne v reklame. V roku 1995 Microsoft ešte nebol taký známy, len 3-4 percentá ľudí vedelo, že vyrábajú softvéry. Práve vďaka reklame so Start Me Up sa im podarilo dostať sa do povedomia celého sveta. 

2. I’m Not Like Everybody Else od The Kinks v reklame na Nokiu

A pri Microsofte ešte chvíľu ostaneme. Len nedávno vyšla reklama na Nokiu, ktorú má teraz pod palcom práve Microsoft. Farebné smartfóny prezentujú ako „Not like everybody else“ (Nie ako všetci ostatní). K tomu si vybrali takmer 50 rokov starú pesničku od The Kinks. Skladba sa síce počas rokov dočkala coverov od niekoľkých kapiel, do reklamy sa však tvorcovia rozhodli dať originál. Pôvodne bola napísaná pre The Animals, lenže to padlo, tak sa The Kinks rozhodli vydať ich vlastnú verziu. Microsoft však nie je jediná spoločnosť, ktorá si túto skladbu požičala do svojej reklamy. Už pred pár rokmi (v roku 2006) tak urobili v IBM a I’m Not Like Everybody Else si spievajú v reklame na personálne služby.

https://youtube.com/watch?v=4VQQt1xKswg

3. Blitzkrieg Bop od The Ramones v reklame na diétnu Pepsi

Už ste niekedy rozmýšľali, čo sa deje v obchode po záverečnej? A napadlo vám, že tam pogujú plechovky Pepsi na najväčší hit od The Ramones? Ak nie, určite si pozrite túto reklamu. V chladničke plnej rôznych nápojov rozdelených podľa značky do poličiek sú diétne pepsi plechovky jediné tie „cool“, ktoré sa nesťažujú na pustenú hudbu, dokonca si ju užívajú. Takto sa spoločnosť Pepsi snaží „zahrať na strunu“ všetkým rockerom a punkáčom, že práve ich nápoj je ten pravý. Blitzkrieg Bop je na svete od roku 1976 a nájsť ju môžete na debutovom albume kapely. Jej obľúbenosť aj po takmer 40 rokoch dokazuje tiež to, že ju počuť aj v reklamách na AT&T Go Phone a Nissan.

Máte svoje obľúbené reklamy s rockovými skladbami? Dajte nám o nich vedieť v komentároch a možno ich zaradíme do ďalšieho dielu seriálu o rockových reklamách.

Ďalšie časti seriálu:

2. časť, 3. časť4. časť5. časť6. časť7. časť8. časť9.časť10. časť

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *