TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Podoby rockovej módy: Vlasy, koža, baby a motorky = glam metal

O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.

Typického metalistu by ste škatuľkovali do definície – čierne tričko s nápisom, tmavé denimové nohavice, dlhé vlasy ulízané do copu a nejaké čierne tenisky.
Vráťme sa však do osemdesiatych rokov, kedy boom spôsobili rockoví chlapi s vysokými účesmi, divokým make-upom, obtiahnutými nohavicami, nahými hrudníkmi na šialených opätkoch. 
Vitajte v ére kapiel ako Mötley Crüe alebo Ratt, kedy sa laky na vlasy podľa ich vzoru predávali ako teplé rožky. 
V tomto období sa začali rodiť aj topky metalovej scény, nehynúci Guns N´ Roses alebo Iron Maiden.

Prívrženci vlasového metalu

Ak ste si mysleli, že Alice Cooper alebo Kiss, ktorí mali tendenciu vkladať do svojho imidžu prvky glamrocku, sú silná káva, nikdy ste nepočuli o Mötley Crüe. 
„Hairmetalisti“, ako si z nich neskôr uťahovali kolegovia z grunge-u, sa preslávili neobvyklým zmyslom pre trblietavú nablýskanú extravaganciu . Do metalu priniesli kus bizarnosti, ktorou inšpirovali všetkých fanúšikov melodického rocku. 
Rockeri z Los Angeles nevystupovali v kluboch inak než s vysokými poriadne natupírovanými vlasmi, pokojne prefarbenými na blond, doplnenými o šatky, ktoré plnili funkciu čelenky. Nevyhýbali sa make-upu, najmä čiernym pruhom pod očami, vrstve ružovej lícenky či krikľavému rúžu, ktorým by dnes nepohrdla ani Gwen Stefani. 
Je naozaj nesmierne ťažké charakterizovať ich štýl úplne do bodky, no skvelým zážitkom je naťukať si názov ich kapely do Googlu a nechať sa šokovať štýlovými kreáciami. Posúďte sami, kedy ste naposledy boli na koncerte kapely, kde by si členovia obliekli obtiahnuté kožené kúsky podobné vestám a bez ostychu ukázali nahú hruď? Alebo sa premávali vo vysokých čižmách na pódiu a svoje nástroje držali v rukách ozdobených vybíjanými koženými rukavicami? Alebo mali make-up podobný postavičke z travesty show? 

Podoby rockovej módy: Vlasy, koža, baby a motorky = glam metal

Kožené slipy

Mötley Crüe rozhodne neboli jediní, ktorých vlasy siahali kdesi do neba. Ďalšou kapelou s podobným štýlovým vyznaním bola kapela Ratt. Ich oblečenie je obohatené o kúsky s leopardím vzorom, roztrhané tielka, červený latex, ktorý obťahuje aj tie najmužnejšie partie a priesvitné tričká. 
Ešte o stupeň šokujúcimi sú azda už len chalani z Manowar, ktorých uvidíte pózovať v množstve drsnej kože, vrátane najspodnejších častí, akými sú miniatúrne pánske slipy. 
Bolo by neodpustiteľné nespomenúť, že show týchto kapiel dopĺňali typické kulisy, a to stroho odeté dievčatá alebo hlučné vyleštené motorky. Príkladom je videoklip Girls, girls, girls, ktorý by sa dal chápať ako óda na všetko vyššie spomenuté. 

Podoby rockovej módy: Vlasy, koža, baby a motorky = glam metal Podoby rockovej módy: Vlasy, koža, baby a motorky = glam metal

Miernejšie roky osemdesiate

Skvelou konkurenciou boli vysoké hlasy z Guns N´ Roses a Iron Maiden, ktorí sa štýlovo prelínali s glam akurát v motorkárskych prvkoch.  
Guns N´ Roses nezbožňovali make-up, presadzovali skôr výrazné tattoos na svojich bicepsoch, no nemožno im zobrať, že ich duch osemdesiatych rokov neminul. Spevák Axl Rose svoj imidž postavil na šatke, ktorú uviazal okolo hlavy, pilotkách a početnom tetovaní na svojom tele. Každopádne, ich styling je inšpiratívny, vhodný na každý rockový koncert, napríklad koža kombinovaná s rifľovinou, sem-tam nejaký leopardí akcent a, samozrejme, obtiahnuté džínsy.  
Tvorcovia nesmrteľného heavy metalu, Iron Maiden, si nepotrpeli na výstrelky.  Do šatníka metalistov či stylistov doniesli ikonické tričká s vyobrazením typických coverov svojich albumov. Želáte si maskota Eddieho na cintoríne, v lietadle na obale Aces High, alebo v kazajke na albume Piece of Mind?

Podoby rockovej módy: Vlasy, koža, baby a motorky = glam metal

Ďalšie časti seriálu

Elvisov kostým a rockabilly šatníkKonzervatívni rebeliHerci v rockovom divadle, Ako sa oblieka heavy metalPunk is not deadKrik nedbalej jednoduchostiŠediny rockuTemná subkultúraVýkriky zo záhrobiaRocková bonboniéra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *