TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Podoby rockovej módy: Krik nedbalej jednoduchosti

O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.

Thrash metal je najobyčajnejšia podoba rocku, čo sa týka stylingu. Z toho vyplýva, že nešokuje, neprináša nič nekonvenčné. Je antonymnou odpoveďou na veľmi populárny glam. Z hudobného hľadiska je to jeden zo základných pilierov metalovej muziky. To všetko potvrdzuje pôsobenie Metallicy či Slayera, bez ktorých by sa metalový svet zosypal ako domček z karát. Dôležitým stavebným prvkom v tejto skladačke je taktiež death metal.

Podoby rockovej módy: Krik nedbalej jednoduchosti

Králi thrashu

Kto nepozná Metallicu, akoby ani nežil. Ponímanie ich štýlu je síce spomedzi všetkých rockových imidžov najminimalistickejšie, no dobehnú to v hudbe a neuveriteľnej show. Thrash je oponentom nablýskaného glamu a zastáva niečo ako brak, nezmysel, odpad, alebo vandalstvo.

Takže sú to chlapci, ktorí majú samozrejme dlhé vlasy, oblečené čierne tričko s metalovou potlačou nejakej pravej metalovej kapely a k tomu si oblečú klasické rifle či maskáčové nohavice (hodí sa to k textom), koženú bundu a nejaké tenisky.

Nesmrteľným prvkom je samozrejme logo Metallicy, ktoré je jednoduché a náležité, totálne vystihuje tú energiu, ktorú v sebe majú, uloženú do rockovej prirodzenosti, čím fascinovali, fascinujú a dlho budú fascinovať okolitý svet.

Podoby rockovej módy: Krik nedbalej jednoduchosti

Rockeri v bielych teniskách

V dnešnej dobe by sme vysoké biele  tenisky prisúdili k nejakému hip-hoperovi, alebo skaterovi, ale v ére rozprúdenia thrashovej vlny si ich s obľubou obúvali napríklad Megadeth. K tomu obtiahnuté džínsy a predtým spomenuté tričko s nejakým hrozivým obrázkom a koženka. Skrátka, jednoduché vyjadrenie metalovej nálady.

Podoby rockovej módy: Krik nedbalej jednoduchosti

Pirát a dlhá brada

Trošku iným smerom sa uberal frontman kapely Motörhead. Ten do svojho výzoru zahrnul viac čiernej a predovšetkým originálny klobúk. Namiesto trička si obliekol košeľu a zaklincoval to koženými nohavicami.

Thrash je unikátny pre svoju zanedbateľnosť. Typickým príkladom je dlhočizná brada Kerryho Kinga z kapely Slayer a mnohých iných hudobníkov, ktorí sa rozhodli zahodiť žiletky a nechali svojmu strnisku slobodu. Tento týpek okrem iného vymyslel ohromujúci doplnokh a to ťažké reťaze s veľkými okami, ktoré mu visia z džínsov na každom koncerte. A keď už sme pri gitarách a unikátnych doplnkoch, bolo by vhodné napísať, že práve skvelým doplnkom sú gitary špecifického tvaru, takzvané šípky, ktoré evokujú obrovské tempo, umeleckú agresiu a divokosť, ktorú  v sebe thrash má.

Žiaduce sú aj reťaze, odznaky na klope „kriváku“ a atypické pásy na gitaru, ktoré v čiernej obyčajnosti vyniknú.

Podoby rockovej módy: Krik nedbalej jednoduchosti

Mŕtvy brat

Jeho imidžový brat je death metal, ktorý je podobný ako thrash, avšak nebojí sa do svojho prejavu vložiť prvky masochizmu, smrti alebo hororu. Typickým príkladom sú napríklad kapely Death, Cannibal Corpse, alebo Anthrax, ktorých príbehy v songoch dopĺňajú morbídne obrázky na tričkách alebo coveroch. Okrem toho zapájajú do svojho imidžu oveľa viac čiernej farby, pochmúrnosti a ich styling, rovnako ako aj thrash a iné rockové odnože dopĺňajú dredy.

Podoby rockovej módy: Krik nedbalej jednoduchosti

Ďalšie časti seriálu

Elvisov kostým a rockabilly šatníkKonzervatívni rebeliHerci v rockovom divadleAko sa oblieka heavy metalPunk is not deadVlasy, koža, baby a motorky = glam metal, Šediny rockuTemná subkultúraVýkriky zo záhrobiaRocková bonboniéra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *