TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Podoby rockovej módy: Punk´s not dead! A už vôbec nie v štýle

O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.

Prichádza ukričaná anarchistická smršť. Niečo, čo protestuje voči nesprávnosti istých prvkov spoločnosti a politického systému musí byť podmaľované štýlovým vzdorom, ktorý sa odráža na unikátnej módnej výpovedi. Vivienne Westwood, nekonečná rebélia, Sex Pistols a jeho postavičky je niečo, čo bolo súčasťou punkového šialenstva.

Doba zicheriek

Čo k tomuto seriálu bezprostredne patrí, sú kúsky oblečenia, ktoré sú niečím zvláštne. Medzi ne patrí aj tričko, ktoré umožnilo spevákovi Johnymu Rottenovi atypický štart do hudobného sveta rock´n´rollu. Všimli si ho vďaka tričku s nápisom „I hate Pink Floyd“. 
Tento týpek neprežíval vzdor len ako nejakú pózu, ale naozaj sa s tým stotožnil a to, že trpel, bolo vidieť aj na jeho precítenom škriekavom prejave. Všetko to ešte zintenzívnil prostredníctvom svojho štýlu, upozorňujúc na nekonečnú rebéliu. Johny mal rozstrapatené oranžové vlasy, nosil namiesto náušníc zapínacie špendlíky, farebné saká zdobené početnými odznakmi. 
Punková legenda si spočiatku obliekala klasickú bielu košeľu s nejakým vtipným motýlikom, no čím boli songy kapely Sex Pistols vzdorovitejšie, tým hlasnejšie boli štýlové výkriky. Blázniví londýnski punkáči zmenili funkčnosť zicheriek a roztrhaný odev s nimi znova spájali. To, že boli neposlušní, dokazovali rozorvanými kúskami, tričkami zo sieťoviny, ale aj rebéliou súvisiacou s piesňou o kráľovnej. S ňou sa dovtedy totiž vždy zaobchádzalo len v rukavičkách. 

Podoby rockovej módy: Punk´s not dead! A už vôbec nie v štýle

Narcistickí

Minimalistickí New Yorčania, The Ramones, nevyčíňali z radu tak ako ich londýnski bratia. Ramones si obliekali obtiahnuté džínsy, krivé kožené bundy, ktorých goliere dozdobili odznakmi, jednoduché tričká, avšak ich špecialitka spočívala v popularite tričiek s ich vlastným názvom. Tie si okrem členov kapely až dodnes obliekajú rockeri, módne ikony, bloggeri či ľudia, ktorí nemajú ani základné informácie o skupine, ktorú preslávili aj chytľavé melodické citoslovcia Hey – ho, Let´s go!

Podoby rockovej módy: Punk´s not dead! A už vôbec nie v štýle

Dievča s punkovým zábleskom

Na pohľad nežná tvár, ale vnútro plné hlasu, ktorý chce kričať. Patty Smith nezapadala do vytvorenej punkovej skladačky, ale mala v sebe niečo, čo z nej urobilo ženu vyčnievajúcu z radu. Bola drobná, androgýnna, čo na tú dobu bolo nezvyklé, a preto dokázala plávať vo vodách mužského rock ´n ´rollu. Charakterizoval ju jej jedinečný hlas a maskulínny imidž vytvorený z kúskov pánskeho šatníka, predovšetkým bielej košele a nedbanlivo uviazanej kravaty. Okrem toho si dokázala obliecť akúsi ľahostajnosť, s ktorou na pódiu vyjadrovala všetky svoje pocity. 

Podoby rockovej módy: Punk´s not dead! A už vôbec nie v štýle

Punková babka

Tento prívlastok jej vymysleli módne médiá, a to celkom oprávnene. Mladé talentované dievča so šikovnými rukami a hlavou plnou nápadov fascinovalo šialenstvo rodiace sa v Londýne. Začala teda v tej dobe šiť odevy rebélie, inšpirujúc sa kapelou Sex Pistols. Nie je prekvapivým faktom, že jej tvorba sa stala úspešná  a vyformovala sa vďaka svojím netypickým začiatkom na slávnu módnu návrhárku. Jej kolekcie dodnes obsahujú punkového ducha, pôsobia nedbalo, no majú precíznu technologickú i strihovú prepracovanosť. Dizajnérka používa klasické prvky tohto agresívneho štýlu, akým je káro, koža a ošumelé znaky, vytvára chaos. 
Ona sama je príkladom, že punk v nej nezomrel. Má totiž 73 rokov a momentálne na protest vyholenú, inak oranžovú, hlavu a nebojí sa vyzliecť a ísť (doslova) s kožou na trh v oblečení, v ktorom sa ukazuje na verejnosti. 

Podoby rockovej módy: Punk´s not dead! A už vôbec nie v štýle

Všeobecnejšie

Punkový štýl sa nedá ohraničiť. Je to širokospektrálny prejav duše, ktorá miluje hudobne nezložité piesne, pogo a rebéliu. Ten, kto sa vie stotožniť s punkom, dokáže vytvárať neskutočné kombinácie z hocičoho, no stále dodržiava istý základ. 
Ten spočíva napríklad v typickom károvanom červenom materiáli, ktorý bol inšpirovaný britským tartanom,  kože, ktorá môže byť vybíjaná alebo zdobená reťazami.  Agresia je rafinovane prenesená do prvkov, akými sú rozrezané nohavice, roztrhané tričká a pančuchy, alebo zmenená funkčnosť ostrých predmetov, napríklad žiletky, zicherky a zipsy, ale aj záľuba v piercingoch. 
Kapela The Exploited identifikovala punkový účes trochu zložitejšie ako punkáči z rokov sedemdesiatych, a to pomocou vysokého farebného číra, ktorý môžete dosiahnuť použitím množstva gélu na vlasy, alebo nanesením cukrovej vody. Gitarista kapely Misfits  si zase vyholil boky hlavy a dlhý prameň vlasov nechal padnúť cez svoju tvár.

Podoby rockovej módy: Punk´s not dead! A už vôbec nie v štýle

Neskorší punk priniesol ako vhodnú obuv robotnícke heavy boots, ku ktorým patria napríklad Dr Martens alebo  Steely. S topánkami s oceľovou špičkou sa totiž najlepšie viete vyblázniť v pogu. Fantastickými prvkami sú kreatívne vytvorené vesty obklopené množstvom nášiviek s názvami obľúbených kapiel, časti army štýlu, nábojové pásy alebo reťaze od bicykla použité ako opasky. Punkový štýl  čerpá z nápadov rockabilly, heavy metalu a mnohých iných menších podkultúr, ktoré súvisia s politikou a vyjadrujú názor. A ešte okrem toho, je to práve punk, ktorý inšpiruje iné extravagantné prejavy  umeleckých individualít. 

Podoby rockovej módy: Punk´s not dead! A už vôbec nie v štýle

Ďalšie časti seriálu

Elvisov kostým a rockabilly šatníkKonzervatívni rebeliHerci v rockovom divadleAko sa oblieka heavy metalVlasy, koža, baby a motorky = glam metal, Krik nedbalej jednoduchostiŠediny rockuTemná subkultúraVýkriky zo záhrobiaRocková bonboniéra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *