TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Podoby rockovej módy: Ako sa oblieka heavy metal

O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.

Do rockových tónov  sa začína miešať čosi temnejšie, tvrdšie. Nejde tu len o texty, ktoré sú obohatené o temnotu a horor na pozadí života, ale aj o agresívnejšie gitarové riffy, ktoré sa v tej dobe zdajú byť absurdné.  Heavy metal okrem skvelej hudby, ktorá absolútne odmietala akúkoľvek kritiku, priniesla aj kus nového, čo sa štýlu odievania týka. A to bude nesmrteľné, ako táto hudba sama.

Nevkus rockera s motýlikom

Tvorcovia legendárnej piesne Hells Bells, AC/DC, pôsobili štýlovo ako nepodarení uličníci v školských uniformách. Spevák Brian Johnson si zvykol nasadiť na hlavu baretku, ktorá dopĺňala sako s kraťasmi, košeľu ozdobenú motýlikom na krku. Veľakrát nechýbala aj kravata a členovia sa naozaj nebáli nevšedných prikrývok hlavy, ktoré v rockovom svete pôsobili pofidérne. Takýto vzhľad sa dá zaklincovať už len ponožkami v botaskách.

Podoby rockovej módy: Ako sa oblieka heavy metal

Čierne šialené strašidlo

Výnimočné kapely potrebujú frontmana, ktorý vie upútať nielen spevom, ale svoju hudobnú osobnosť podčiarkne špecifickým zjavom. Niekto taký až dodnes je – Ozzy Osbourne. Najskôr mladík s polodlhými vlasmi, trešteným úsmevom v oblečení so strapcami, s obrovským krížom zaveseným na krku z kapely Black Sabbath.

V tomto čase by si nik nevedel predstaviť, že by Ozzy okorenil svoju totálnu temnú individualitu o niečo ostrejšie. A potom sa vo svojej sólovke stal extravagantnejším než kedykoľvek predtým. Chcel desiť, a tak nosil podmaľované vypúlené oči, prevlek za vampíra, ozrutné  masky sťa z hororov, čím jeho výzor evokoval satanizmus. No na svoju show sa nebál prísť ani v striebornom ligotavom plášti so stojatým golierom. Vraj sa aj zvykol prechádzať po ulici s topánkou na šnúrke…

Podoby rockovej módy: Ako sa oblieka heavy metal

Je to ten typ muža, ktorý okolo seba potrebuje veľké množstvo pozornosti, o čom svedčí aj jeho pôsobenie na televíznych obrazovkách v reality show spolu s jeho trhlou rodinkou.
A tak to naveky bude do čierna odetý týpek vzbudzujúci hrôzu, akoby práve odkráčal z čierneho sabatu.

Podoby rockovej módy: Ako sa oblieka heavy metal

Gay určuje štýl

Bola to kapela Judas Priest, ktorá obliekla heavy metal. Keď spevák Rob Halford priniesol na koncertné pódia kožu vybíjanú cvokmi, len málokto tušil, že  to všetko pokupoval vo fetish obchodíkoch v Soho. Tento trend zaplavil metalovú scénu a jej fanúšikov rýchlosťou blesku. Všetci si zrazu obliekali kožené bundy so striebornými cvokmi, reťaze, vybíjané kozačky a holdovali tomuto drsnému špicatému prejavu. Vtedy ešte málokto tušil, že trendsetter s vysokým hlasom je homosexuál.

Podoby rockovej módy: Ako sa oblieka heavy metal

Tento geniálny nápad sa realizuje aj v súčasnosti, prostredníctvom módnych návrhárov, ktorí sa inšpirovali, fanúšikov, ktorí si svoje nudné denimové bundy oživujú vybíjancami z metalshopov. Trend nie je obsiahnutý len v metalovom žánri módy, ale niektoré prvky prebral punk a drobnejšie subkultúry súvisiace s rockom.

Z toho môžete vyvodiť jednoduchý styling na koncert s nejakou rušnou kapelou, ktorej zvuk je plný bicích a gitár. Na poslednú chvíľu stačí niečo vybiť, teda ozdobiť cvokmi. Čím viac je to ako lesklá koža alebo latex, tým lepšie.

Podoby rockovej módy: Ako sa oblieka heavy metal

Ďalšie časti seriálu

Elvisov kostým a rockabilly šatníkKonzervatívni rebeli, Herci v rockovom divadle, Punk is not deadVlasy, koža, baby a motorky = glam metalKrik nedbalej jednoduchostiŠediny rockuTemná subkultúraVýkriky zo záhrobiaRocková bonboniéra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *