TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Dcéry rockovej hudby – Hayley Williams

Ako na šachovnici nesmie chýbať dáma, tak by sa rocková scéna nezaobišla bez rockeriek. Prvá rocková speváčka, krstná mama punku, štvornásobná držiteľka Grammy, prvá basgitaristka, ktorá sa stala hlavnou rockovou hviezdou, prvá čisto dievčenská rocková kapela, najkontroverznejšia žena v rockovej histórii a druhá najsexi speváčka rocku. To sú naše rockové kráľovné.

7. Hayley Williams

Dcéry rockovej hudby - Hayley Williams
Dcéry rockovej hudby – Hayley Williams

Za svoj zatiaľ relatívne krátky život vystriedala na vlasoch už asi všetky farby dúhy, no každý ju má vrytú v pamäti ako ryšavú dračicu. S kapelou Paramore bodovali v nejednom rebríčku, niekoľkokrát ich nominovali na Grammy, ich pesničky si pospevuje nejeden fanúšik videohier či filmov o upíroch a ona ako frontmanka sa dočkala aj vlastnej postavy v obľúbenej hre Guitar Hero. Dámy a páni, Hayley Nichole Williams.

Joeymu a Christie z Mississippi doniesol Santa Claus trošku oneskorený vianočný darček – 27. decembra 1988 sa im narodila dcéra, ktorú pomenovali Hayley. Neskôr sa ich rodina rozrástla o ďalšie dve dievčatá a spolu si nažívali, až kým nemala Hayley trinásť rokov a rodičia sa nerozviedli. Odsťahovala sa do Tennessee a nastúpila do novej školy. Kým z nej kvôli šikanovaniu neodišla a neučila sa doma, spoznala tam Josha a Zaca Farrovcov. Chvíľu skúšala spievať s miestnou funkovou cover kapelou The Factory , kde spoznala Jeremyho Davisa. Všetci traja boli budúci členovia Paramore. 

Jej hudobná kariéra odštartovala už v štrnástich rokoch. Objavili ju dvaja manažéri a predstavili nahrávacej spoločnosti, ktorá z nej mala v pláne urobiť popovú sólo speváčku. Ona však hneď protestovala. Jej snom bolo byť súčasťou kapely a hrať alternatívny rock. Atlantic Records, spomínaná nahrávacia spoločnosť, sa rozhodla vyjsť jej v ústrety, a tak sa Hayley spojila s chalanmi, ktorých spoznala v škole a vznikla pop-punková kapela Paramore. Dali dokopy veci na prvý album a v Atlantic Records sa rozhodli, že pre imidž kapely bude lepšie, ak ich debut vyjde v menšej, viac „cool“ nahrávacej spoločnosti. Speváčka mala len 16 rokov, keď album All We Know Is Falling uzrel svetlo hudobného sveta.

Dcéry rockovej hudby - Hayley Williams

Ako kapela vydali ďalšie albumy Riot!, Brand New Eyes, ktoré zaznamenali veľký úspech v Amerike, Európe, ale aj v Austrálii či na Novom Zélande. Album Paramore je na trhu od apríla tohto roku a ovládol americký albumový rebríček. Song Preasure sa objavil v hre The Sims 2, okrem iných nájdeme Crushcrushcrush v Rock Band a Misery Business v Guitar Hero a NHL. Decode a I Caught Myself sa objavili na soundtracku k filmu Twilight. Kapela sa nevyhla personálnym zmenám a po viacerých výmenách tvorí akruálnu zostavu Hayley, Jeremy a Taylor York.

Speváčka, ktorú čitatelia časopisu Kerrang! umiestňujú na popredné miesta v rebríčku najsexi rockeriek, stihla popri kapele „zvrtnúť“ aj pár sólových vecí. Song z jej pera Teenagers sa ocitol na soundtracku k filmu Jennifer´s Body. Duet Airplanes z roku 2010 s rapperom B.o.B. sa dostal do Top 10 v devätnástich krajinách a priniesol jej najväčší komerčný úspech. Momentálne sa rebríčky snaží dobíjať jej tanečný duet so Zeddom Stay The Night. 

Hayley tvrdí, že najviac ju v jej hudobnej kariére ovplyvnili hviezdy ako The Cure, No Doubt a Etta James a naopak Paramore sú inšpiráciou pre kapely Fall Out Boy, Blink 182 či Jimmy Eat World. Frontmanka, ale aj ostatní členovia kapely, sú kresťania a nehanbia sa to priznať: „Naša viera je pre nás dôležitá. Je samozrejmé, že to vychádza z našej hudby, pretože ak niekto v niečo verí, jeho pohľad na svet vychádza zo všetkého, čo robí. Ale my tu nie sme preto, aby sme kázali deťom, sme tu, pretože milujeme hudbu.“

Seriál o rockových dámach oficiálne končí, no my máme pre vás jedno prekvapenie v podobe bonusovej časti. Kto v nej bude? Dozviete sa budúci piatok.

Ďalšie časti seriálu

Janis JoplinPatti SmithPat BenatarSuzie Quatro, Joan Jett, Courtney Love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *