TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Čo o KoЯn možno ešte neviete

Keďže sa KOЯN, jedna z priekopníckych kapiel nu metalu, 4. apríla 2017 dostaví do Bratislavy do Aegon Arény NTC, aby novým albumom The Serenity Of Suffering potešili aj slovenských fanúšikov, povedzme si o nich niekoľko zaujímavostí.

KoЯn

Začnime od samého začiatku. Hoci oficiálne fungujú ako KoЯn od roku 1993, základy im položila zostava L.A.P.D., kde boli traja – James Shaffer, Reginald Arvizu, David Silveria – z členov šialenej pätice. Skratka L.A.P.D. sa dala vysvetliť dvomi rôznymi spôsobmi. Prvým z nich bolo Love And Peace Dude (Láska a Mier, Kámo). Druhé bolo o niečo morbídnejšie – Laughing As People Die (Smejem sa, keď ľudia zomierajú). Ale veď neznie už aj to tak trochu ako Korn?

 

Keď už sme pri príbehu členov, Jonathan sa ku zvyšku dostal úplne náhodne. V tom čase spieval v SexArt. L.A.P.D. prišli piť do baru, kde zhodou okolností mala táto kapela koncert a zaujal ich hlas speváka. Trvalo len pár dní, kým sa k nim pridal. Takou perličkou však je, že nebyť rady Jonovej psychiatričky, nikdy by sa tak nestalo. Dal totižto na jej popostrčenie, aby sa k nim pridal.

 

Meno Korn bolo nápadom, ako inak, Jonathana Davisa. Pôvodne len tak hodil do éteru slovíčko corn, teda kukurica. Zvyšok kapely ním nebol nadšený, no nakoniec si ho nechali, iba ho pozmenili. Z C urobili K a R obrátili naopak. Používajú ho vraj preto, lebo je to totálne blbé meno, ale je to hudba, čo robí kapele renomé a keď sa vyšvihli hore, aj takéto hlúpe meno nabralo veľký význam.

 

Údajnou verziou príbehu o ich mene je jedna poriadne nechutná historka. V týchto časoch sa pôvodne vraj ešte volali Creep. Jedného večera sa vybrali piť do baru, kde počuli geja rozprávať historku o príhode s jeho partnerom. Vraj jedol z jeho zadku, keď mal hnačku. A že keď sa na neho pozrel, mal na jazyku kúsky kukurice. To všetkých poriadne znechutilo a od tej noci Jon každému z baru stále pripomínal slovíčko kukurica (corn), čím ich opätovne znechucoval. Nakoniec sa zhodli, že by to bolo skvelé meno pre kapelu. Jonathan vzal papier a napísal to v štýle detských čarbaníc. 

SexArt

Jonathanova stará kapela, ale čiastočne aj KoЯn. Blbosť? Ani náhodou. Chlapi totižto prebrali nejaké tie skladby práve od dávno neexistujúcich SexArt. Teda, konkrétne piesne Blind a Daddy boli napísané ešte za éry SexArt, keď však Jonathan odišiel a sformovali sa Korn, rozhodol sa vziať si tieto skladby so sebou, hoci boli obe napísané i nahraté práve so SexArt. Neskôr to spôsobilo problémy a opletačky so súdom, keďže akosi pozabudol zmieniť v autorstve aj Dennisa Shinna a Ryana Shucka, svojich kolegov zo SA, ktorí mu pomáhali pri písaní spomínaných piesní. Rýchlo sa ale dohodli po tom, čo nakoniec obaja dostali to, po čom túžili. Daddy sa pôvodne volala Follow Me.

Prezývky

Jonathan Davis, James Shaffer, Reginald Arvizu, Brian Welch a Ray Luzier – teraz už Ray, odkedy v roku 2006 odišiel pôvodný bubeník zostavy David Silveria – alebo skôr radšej Jonathan, Munky, Fieldy, Head a Ray. Pre mnohých nie až tak zbehlých v menách hudobníkov sú zrejme oveľa známejšie druhé uvedené mená. No a pokiaľ ste sa nezamýšľali nad tým, odkiaľ sa vzali, my teda áno.

 

Hoci Jonathan nepoužíva na pódiu žiadnu prezývku, aj tak jednu má. Teda, skôr dve. Na strednej mu hovorili HIV či faget, čo v angličtine znamená buzerant. Bolo tomu tak preto, lebo bol vždy iný než ostatní. Vytŕčal z davu, vybočoval zo stáda. Chodil oblečený v čiernom a mal rád kapelu Duran Duran. Samozrejme, nemá HIV alebo AIDS. Tieto svoje problémy ,,zhmotnil“ do skladby Reclaim My Place, ktorá je o tom, že si myslel, že sa stane rockovou hviezdou a už sa mu nikto nebude smiať, ale napriek tomu ho jeho kapela stále nazýva fag, teda buzík. Každý si vraj myslí, že je homosexuál a mýlia sa, lebo ním nie je.

 

Munky či monkey? V podstate je to jedno, lebo James dostal prezývku podľa svojich rúk, ktoré sa nápadne ponášajú na opičie (monkey). A tak vznikol známy Munky.

 

Podobným spôsobom prišli k prezývkam aj ostatní dvaja členovia. Regi sa dostal k Fieldy postupným procesom, ale v podstate išlo o to, že má veľké líca. Pôvodne mu najskôr hovorili Gopher, teda hlodavec, z čoho neskôr zišlo na Garfield a odtiaľ skrátene Fieldy či občas Fieldy Snuts.

 

No a nakoniec je tu Head, kde, keďže Regi i Brian prišli k svojim prezývkam veľmi podobne ako James, asi nie je až také ťažké uhádnuť, prečo Head. Jednoducho má vraj podľa kamarátov príliš veľkú hlavu pre svoje telo.

Patológ Jonathan a JDevil

Možno ste to vedeli a možno nie, že keď mal Jonathan šestnásť rokov, začal robiť pomocníka v pitevni v Kern County. A dôvod? Pretože chcel zmaturovať, ako inak, z patológie.

 

Toto obdobie bolo pre neho nakoniec jedným z najťažších. Práca s mŕtvolami ho navždy poznačila. Ešte aj dnes máva kvôli nej nočné mory. Ich hlavným dôvodom je najmä stres, ktorý zažíval v robote, spôsobený každodenným pohľadom na obete autonehôd, samovrážd či sexuálneho násilia. Najhoršie z toho všetkého pre neho bolo, že často takto videl i ľudí, s ktorými sa napríklad rozprával iba deň pred tým. Jeden z takýchto zážitkov neskôr popísal v piesni Pretty nachádzajúcej sa na albume Follow The Leader.

 

Ale Jonathan by nebol Jonathan, keby… Nuž keby nemal alterego. Zoznámte sa s JDevilom. Ten je elektrodanceovým DJom už od strednej školy, konkrétne od roku 1987. Kedysi robil iba na rôznych víkendových párty v kalifornskom Bakersfielde, svojom domovskom meste. V roku 2009 ho ale Jonathan predstavil celému svetu a o dva roky neskôr robil predskokana Kornu na Path Of Totality Tour.

Čo o KoЯn možno ešte neviete
Čo o KoЯn možno ešte neviete

No a prečo vôbec JDevil? Pretože Jonathan potreboval pri tvorbe hudby jedinečné meno, a tak spojil svoje iniciály JD s anglickým slovíčkom pre zlo, teda evil, čím vznikol JDevil. Prezývku v podobnom duchu vymyslel aj pre svoju manželku, a to Deven, Devil. Dôvodom je, že Jon bol vždy fascinovaný diablom ako takým. Preto JDevil ako osoba predstavuje myšlienku byť antikristom elektrodanceu. Zároveň jeho alterego reprezentuje pôžitok z toho robiť čokoľvek a neignorovať inštinkty, pokiaľ tým nikomu neubližuješ.

 

Hudobne JDevil kombinuje elementy dubstepu, jungle, drum and bass, four-on-the-floor a dokonca i metalu. A pokiaľ má nadvládu tento chlapík, Jonathana vídať s čiernymi démonickými očami bez bielok.


Použité zdroje:
Foto: korn.com, billboard.com
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *