TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe – RATM

Rockovú skupinu možno prirovnať k romantickému vzťahu. Hudobníci sa stretnú, vzplanú vášne, povestná chémia zabezpečí porozumenie a prvotná iskra sa premení v žiarivý plameň, ktorý poháňa skupinu vpred.

Niektoré vzťahy, podobne ako tie hudobné, vydržia desaťročia, iné sa rozpadnú, keď čaro opadne. Sú však aj také, ktoré končia bolestivým rozchodom plným súdnych žalôb, urážlivých odkazov prostredníctvom médií a niekedy dokonca lietajú päste.

Pozrite si 10 najbolestivejších rozchodov vo sférach rockovej hudby. Jednotlivé časti seriálu budeme uverejňovať každý týždeň, na ďalší rozchod sa teda tešte už na budúci piatok.

7. Rage Against The Machine

10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe - RATM
10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe – RATM

Mnohých z nás azda aj zamrzí, že najlepšia rap metalová kapela na svete už nie je tak hudobne aktívna, ako by mohla byť. Ešte však nie je všetko celkom stratené.

V roku 1991 sa v Los Angeles stretli Zack de la Rocha, Tom Morello, Brad Wilk a Tim Commerford, aby založili zoskupenie, ktoré bude vypredávať haly a predávať milióny albumov.

Preslávili sa nielen perfektnou hudbou, ale aj svojimi politickými textami, ktoré sú známe svojou ľavicovou orientáciou.

Do povedomia sa najviac dostali skladbami ‘Killing in the Name’, ‘Bullet in the Head’, ‘Bulls on Parade’, ‘Testify’ či ‘Know Your Enemy’.

Mnoho hudobných novinárov označilo RATM, ako sú fanúšikovia zvyknutí skupinu volať, za jednu z najvplyvnejších a najobľúbenejších kapiel všetkých čias.

V roku 2000 mali RATM a Beastie Boys naplánované spoločné turné, ktoré sa však pre zranenie Beastie bubeníka Mike D muselo zrušiť. V tom čase už boli nezhody medzi členmi RATM na svete. Ich názory na posolstvo albumu ‘Renegades‘ boli natoľko rozdielne, že 18. októbra 2000 odišiel spevák Zack.

„Cítil som, že je nutné, aby som opustil Rage, pretože proces nášho rozhodovania sa totálne zlyhal,“ oznámil Zack tesne po svojom odchode. „Už to nie je to miesto, kde sa kedysi stretávali ciele a úsilie všetkých nás štyroch, a môjho pohľadu boli naše umelecké a politické ideály podkopané.“

Tesne po Zackovom odchode sa na pultoch objavilo Renegades, kompilácia cover verzií známych songov napr. od The Rolling Stones, Boba Dylana alebo Cypress Hill. Už po prvom mesiaci od jeho vydania získal album platinový status.

Morello, Wilk, a Commerford nechceli hudbu úplne zabaliť, spojili sa s Chrisom Cornellom a založili Audioslave, ktorí, mimochodom, tiež dlho nevydržali a aktivitu ukončili v roku 2007. Ako sa vyjadril Cornell, skupinu opúšťal pravidelne pre neriešiteľné osobné spory ako aj pretrvávajúce hudobné nezhody.

De la Rocha sa vydal na sólovú kariéru, spolupracoval napríklad s Trentom Reznorom z Nine Inch Nails alebo s DJ Shadow-om.

Rage Against The Machine sa napokon dohodli na vystúpení po 7 rokoch od rozpadu a v apríli 2007 sa objavili na festivale Coachella Valley Music and Arts Festival. Nasledovalo masívne turné po Spojených štátoch amerických, Japonsku, Austrálii, Novom Zélande a v roku 2008 sa objavili aj na európskych festivaloch Rock Am Ring a Rock Am Park. Koncerty pokračovali aj v nasledujúcich troch rokoch.

https://youtube.com/watch?v=H0kJLW2EwMg

Chlapci z RATM však napriek koncertným úspechom, návrhom manažérov a tlaku fanúšikov odmietli ďalšiu spoluprácu na novom materiáli.

Minulý rok skupina ohlásila, že má pripravený špeciálny box pri príležitosti 20. výročia od vydania ich debutového albumu. Box bol vydaný 27. novembra a obsahuje doteraz nepublikovaný koncertný materiál, originál demo záznam a dokumentáciu zo začiatkov hudobnej kariéry skupiny.

Ďalšie časti seriálu

Guns N’ Roses, The Everly Brothers, The Police, The Clash, Oasis, Deep Purple, Pantera, Stone Temple PilotsPink Floyd

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *