TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe – Pantera

Rockovú skupinu možno prirovnať k romantickému vzťahu. Hudobníci sa stretnú, vzplanú vášne, povestná chémia zabezpečí porozumenie a prvotná iskra sa premení v žiarivý plameň, ktorý poháňa skupinu vpred.
Niektoré vzťahy, podobne ako tie hudobné, vydržia desaťročia, iné sa rozpadnú, keď čaro opadne. Sú však aj také, ktoré končia bolestivým rozchodom plným súdnych žalôb, urážlivých odkazov prostredníctvom médií a niekedy dokonca lietajú päste.
Pozrite si 10 najbolestivejších rozchodov vo sférach rockovej hudby. Jednotlivé časti seriálu budeme uverejňovať každý týždeň, na ďalší rozchod sa teda tešte už na budúci piatok.

8. Pantera

10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe - Pantera
10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe – Pantera

Snáď neexistuje metalista, ktorý by nepoznal pojem Pantera. Mnohým sa zrútil svet, keď sa skupina v roku 2003 rozpadla. Horšie to bolo v roku 2004 po smrti Dimebaga Darrela, keď si svet uvedomil, že reunion v pôvodnej zostave už nie je možný.

Pantera vznikla v roku 1981, založili ju bratia Abbotovci – Dimebag Darrell a Vinnie Paul. Hudobníci sa najskôr prikláňali k štýlu glam metal, ich prvé dva albumy ‘Metal Magic‘ a ‘Projects in the Jungle‘ možno zaradiť k tomu štýlu.

S príchodom ‘I Am the Night‘ získala Pantera tvrdší charakter a z nahrávok sa do popredia čoraz viac predieral heavy metal. Problémom albumu však bola slabá distribúcia, pre mnohých fanúšikov bola jeho cena príliš vysoká a nahrávok sa teda predalo málo.

Koncom 80. rokov sa hudobné smerovanie Pantery formovalo ešte detailnejšie. Odrazu objavili čaro thrash metalu a uvedomili si, že spevák Terry Glaze a jeho glam look už viac nezapadajú do štýlu kapely. Nasledovalo teda hľadanie nového speváka.

Phil Anselmo, meno, ktoré bude asi navždy späté so skupinou Pantera. Muzikanti ho objavili v roku 1987 a od samého začiatku bolo hneď jasné, že k sebe patria.

Krátko po tom, čo sa Phil chytil svojej speváckej role, vyšiel album ‘Power Metal‘, považovaný za jeden z najtvrdších počinov kapely. S príchodom nového člena sa nepritvrdil iba hudobný štýl, ale aj imidž členov.

Spojenie thrash a groove metalu – to je album ‘Cowboys from Hell‘ z roku 1990, ktorý mnoho fanúšikov považuje za oficiálny debut kapely. Po jeho vydaní sa Pantere otvorili dvere do sveta, zahrali si po boku hviezd ako Judas Priest, Metallica, AC/DC, Exodus.

Po vydaní prelomového albumu ‘Vulgar Display of Power‘ vyrazila Pantera opäť na turné, stretli sa napríklad s Black Sabbath alebo Iron Maiden. Nasledoval ‘Far Beyond Driven‘, prvý singel z tohto albumu „I’m Broken“ získal nomináciu na Grammy.

V roku 1995 sa objavili prvé nezhody medzi členmi kapely. Anselmo mal problémy s chrbticou, tvrdil, že bolesť mu spôsobilo niekoľkoročné predvádzanie sa na pódiu, a tomu pripisoval svoje občas neznesiteľné správanie. Pretože sa Phil nechcel vzdialiť na dlhší čas od kapely, odmietol operáciu a na utlmenie bolesti začal užívať heroín. Tomu sa hovorí obeta kvôli kapele.

Nahrávanie albumu ‘The Great Southern Trendkill‘ ešte viac prehĺbilo pretrvávajúce nezhody. Anselmo nahrával svoje party v štúdiu v New Orleans, zatiaľ čo ostatní sa realizovali v Dallase.

Naďalej pokračovali Philove nálady, naďalej svoje bolesti utišoval heroínom a párkrát sa takmer na smrť predávkoval. Hoci svojim spoluhráčom sľuboval, že sa návykovej látky vzdá, neurobil tak. Počas toho, ako drogové výlety pokračovali, Pantere sa sypali ocenenia jedno za druhým.

Platinový album, ďalšie nominácie na Grammy za najlepší metalový počin, ocenenie Metal Edge Readers’ Choice Award.

Posledný album ‘Reinventing the Steel‘ vyšiel v roku 2000 a obsahoval aj známy song „Revolution is My Name“, ktorý bol opäť nominovaný na Grammy.

28. augusta 2001 sa uskutočnilo posledné vystúpenie Pantery so všetkými členmi na pódiu na japonskom festivale. Po návrate do USA sa plánovalo natočenie ďalšieho albumu, k tomu však nikdy nedošlo.

Anselmo sa po návrate do Štátov horlivo venoval svojim bočným projektom a na Panteru akosi zabúdal, čo ostatných členov frustrovalo. Dohadovania medzi hudobníkmi napokon vyvrcholili v roku 2003, keď bratia Abbotovci zoskupenie Pantera ukončili.

Rozpad nebol veľmi priateľský a nebol ani verejnosťou prijatý. Fanúšikovia a dokonca aj médiá obviňovali Abbotovcov z toho, že zničili Panteru, tí sa však pokúšali vysvetliť, že problém bol na Philovej strane. Niekoľkokrát sa márne pokúšali spojiť sa s ním a obnoviť činnosť, no on ako by sa Pantere vyhýbal. Rozpustenie kapely preto prišlo ako najrozumnejšie riešenie.

Aj keby členovia k sebe predsa len našli cestu, obnovenie Pantery by sa už nemohlo uskutočniť so všetkými členmi, ktorí ju vybudovali.

8. decembra 2004 bol zavraždený Dimebag Darrell. Šialený fanúšik ho zastrelil priamo na pódiu počas koncertu so skupinou Damageplan, ktorú Dimebag a jeho brat Vinnie založili po ukončení Pantery. Presný motív sa nikdy nedozvieme, pretože útočníka polícia na mieste činu zastrelila. Hovorí sa, že strelec Nathan Gale bol na Dimebaga nahnevaný, pretože zapríčinil rozpad jeho idolov. Podľa inej teórie bola motívom konania skutočnosť, že Dimebag ukradol skladbu, ktorú Gale napísal.

Vinnie Paul a Phil Anselmo sa od Darrellovej smrti nikdy na jednom pódiu nestretli.

Mnohí hudobní nadšenci, kritici a fanúšikovia považujú Panteru za jednu z najvplyvnejších a najuznávanejších metalových skupín všetkých čias.

Ďalšie časti seriálu

Guns N’ Roses, The Everly Brothers, The Police, The Clash, Oasis, Deep Purple, Rage Against The Machine, Stone Temple PilotsPink Floyd

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *