TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe – Oasis

Rockovú skupinu možno prirovnať k romantickému vzťahu. Hudobníci sa stretnú, vzplanú vášne, povestná chémia zabezpečí porozumenie a prvotná iskra sa premení v žiarivý plameň, ktorý poháňa skupinu vpred.

Niektoré vzťahy, podobne ako tie hudobné, vydržia desaťročia, iné sa rozpadnú, keď čaro opadne. Sú však aj také, ktoré končia bolestivým rozchodom plným súdnych žalôb, urážlivých odkazov prostredníctvom médií a niekedy dokonca lietajú päste.

Pozrite si 10 najbolestivejších rozchodov vo sférach rockovej hudby. Jednotlivé časti seriálu budeme uverejňovať každý týždeň, na ďalší rozchod sa teda tešte už nabudúci piatok.

5. Oasis

10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe - Oasis
10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe – Oasis

Ako sme už spomínali v predchádzajúcich častiach nášho seriálu, najkrutejšie hádky vždy vznikajú medzi členmi rodiny. V skupine Oasis tomu nebolo inak.

Oasis vznikli v britskom Manchestri v roku 1991 a každému bolo hneď jasné, že banda týchto mladíkov spraví dieru do sveta. Ich kariéra mala raketový nástup, single dosahovali najvrchnejšie priečky hitparád, ich klipy boli nasadené v televíziách po celom svete, albumy sa predávali ako teplé rožky a koncertné haly sa bez problémov vypredávali.

Mnohí kritici a fanúšikovia ich prirovnávali k moderným Lennonovi a McCartneymu a možno aj vďaka tomu získali niekoľko významných ocenení.

To však nezabránilo tomu, aby sa bratia Liam a Noel Gallagherovci pravidelne a s láskou tĺkli, pričom dôvod na hádku a neskoršiu bitku sa vždy našiel. Tieto nevinné naťahovačky dosiahli svoj vrchol v auguste 2009.

Tesne pred vystúpením na parížskom festivale Rock En Seine sa bratia pohádali a pobili tak veľmi (Liam dokonca dolámal Noelovi gitaru), že ich manažér bol nútení zrušiť koncert iba pár minút pred jeho začiatkom. Napokon nasledovalo zrušenie celého európskeho turné s odôvodnením, že „skupina Oasis už viac neexistuje“. Bolo 28. augusta 2009.

Dve hodiny po spomínanom vyhlásení sa Noel Gallagher vyjadril zo svojich pocitov na internete v tom zmysle, že opustil Oasis a už ani jeden deň nedokáže spolupracovať s Liamom.

Zvyšok kapely pokračoval ďalej pod novým menom Beady Eye a fungujú až dodnes, pričom minulý rok oznámili, že na svojich koncertoch budú hrať aj pesničky Oasis. Noel sa tiež nenechal zahanbiť a vydal sa na sólovú dráhu.

Vo februári 2010 sa skupina Oasis stala víťazom v kategórii Najlepší britský album za posledných 30 rokov v rámci odovzdávania cien BRIT Awards. Sošku prišiel prevziať Liam, poďakoval sa všetkým členom kapely, iba na svojho brata Noela akosi pozabudol. Napokon ho asi niečo veľmi rozčúlilo, pretože mikrofón aj cenu hodil do publika…

Liamovo svedomie mu zrejme nedalo spávať, a tak o mesiac na to poskytol vyjadrenie súvisiace s jeho správaním sa na ceremónii. „Už som chorý z toho, ako sa za posledné mesiace nerieši nič iné, len ja a Noel. Tak som si povedal, že bude správne spomenúť ostatných spoluhráčov a najlepších fanúšikov na svete.“ K tomu, že cenu odhodil do publika, povedal len toľko, že to podľa neho bolo „pekné gesto“, ale ako vždy, nebolo to médiami a verejnosťou správne pochopené.

Od Noelovho odchodu z kapely Oasis sa bratia Gallagherovci viac nerozprávali.

Ďalšie časti seriálu

Guns N’ Roses, The Everly Brothers, The Police, The Clash, Deep Purple, Rage Against The Machine, Pantera, Stone Temple PilotsPink Floyd

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *