TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe – Guns n’ Roses

Rockovú skupinu možno prirovnať k romantickému vzťahu. Hudobníci sa stretnú, vzplanú vášne, povestná chémia zabezpečí porozumenie a prvotná iskra sa premení v žiarivý plameň, ktorý poháňa skupinu vpred.

Niektoré vzťahy, podobne ako tie hudobné, vydržia desaťročia, iné sa rozpadnú, keď čaro opadne. Sú však aj také, ktoré končia bolestivým rozchodom plným súdnych žalôb, urážlivých odkazov prostredníctvom médií a niekedy dokonca lietajú päste.

Pozrite si 10 najbolestivejších rozchodov v sférach rockovej hudby. Jednotlivé časti seriálu budeme uverejňovať každý týždeň, na ďalší rozchod sa teda tešte už nabudúci piatok.

1. Guns N’ Roses

10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe - Guns n' Roses
10 najšpinavších rozchodov v rockovej hudbe – Guns n’ Roses

Keď sa v jednej skupine stretnú drogovo závislí a večne meškajúci megaloman, skôr či neskôr nastane koniec. V prípade GNR prišiel tento moment relatívne rýchlo. Kapela urobila dieru do sveta v roku 1987 svojím debutovým albumom ‘Appetite For Destruction‘. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa zrodila ďalšia legenda, ktorá bude ďalších 50 rokov vypredávať tie najväčšie haly po celom svete, až nakoniec spolu zostarne.

Od roku 1996 sa však zoskupenie rozpadávalo postupným odchádzaním členov, kvôli osobným a hudobným nezhodám, a každý si našiel iné hudobné projekty. Ostal iba Axl Rose, ktorý sa nevzdal, ponechal si názov Guns N´ Roses a poskladal novú zostavu (ktorá sa menila pomerne často). Vydali album ‘Chinese Democracy’, na ktorý sme čakali 10 rokov a ktorý kritici nečastovali práve pozitívnymi komentármi. Dnes nový Guns so svojimi ôsmimi členmi obchádza svet a v podstate žije z niekdajšej slávy pôvodnej zostavy.

Je úplne jasné, že jeden z nás zomrie skôr, ako sa uskutoční návrat, a nech to znie akokoľvek smutne, škaredo a nešťastne, je to tak.

Axl Rose

Slash, Duff a Matt založili v roku 2002 Velvet Revolver, vydali dva celkom úspešné albumy, no už päť rokov márne hľadajú (a možno už ani nie) nového speváka. Muzikanti však nezaháľajú. Slash sa vydal na sóĺovú kariéru, má za sebou dva albumy a niekoľko svetových turné. Duff je známy so svojou kapelou Loaded a nedávno sa pridal k projektu Walking Papers. Matt pôsobí v skupine Diamond Baby a popritom hosťuje na rôznych projektoch.

Steven Adler sa celý život borí s problémami s alkoholom a drogami, v roku 2003 založil Adler´s Appetite, ktorý možno nazvať revivalou kapelou hrajúcou najväčšie hity GNR, a po jej rozpade založil novú skupinu s jednoduchým názvom Adler. Izzy Stradlin a Gilby Clarke sú na voľnej nohe.

Rozpad GNR sprevádzali súdne ťahanice, nadávky a obvinenia v médiách, ktoré trvajú dodnes. Axl nazval Slasha „rakovinou” a dokonca sa minulý rok nezúčastnil slávnostného uvedenia kapely do Rock and rollovej siene slávy, pretože by musel prežiť v jednej miestnosti so svojimi bývalými „láskami“.

Od rozpadu Guns N´ Roses sa medzi fanúšikmi špekuluje o veľkolepom návrate pôvodnej a najslávnejšej zostavy. Hoci väčšina túto možnosť nevylúčila, jeden je ostro proti. Axl Rose vyhlásil, že radšej zhorí v tom najžeravejšom pekle, ako by sa mal objaviť na jednom pódiu s pôvodnými členmi, najmä so Slashom, hoci len na jednom koncerte. „Je úplne jasné, že jeden z nás zomrie skôr, ako sa uskutoční návrat, a nech to znie akokoľvek smutne, škaredo a nešťastne, je to tak,“ komentoval Rose pred rokmi.

Nedávno sa organizátor britského festivalu Download Andy Copping vyjadril, že je jeho veľkým snom dotiahnuť originál zostavu GNR ako headlinera. Možno práve tam sa uskutoční veľký comeback, ktorý zahreje všetky rockové srdcia.

https://youtube.com/watch?v=K_xMnLdVezs

Ďalšie časti seriálu

The Everly Brothers, The Police, The Clash, Oasis, Deep Purple, Rage Against The Machine, Pantera, Stone Temple PilotsPink Floyd

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *