TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #8

Priaznivci melodického metalu si dnes prídu na svoje. Popri čítaní ôsmej časti si môžete vypočuť skladby plné rýchlych a zároveň chytľavých riffov a melódií a niekedy až neprirodzene vysokých mužských vokálov. Traja speváci a jeden gitarista. Dvaja Nóri a dvaja Brazílčania. To je bilancia dnešnej časti o rockeroch, ktorí pôsobili vo viacerých kapelách.

Jørn Lande

Zmena (kapely) je život #8
Zmena (kapely) je život #8

Meno, ktoré sa spája s viacerými kvalitnými kapelami. Hlas, pri ktorom naskakujú zimomriavky. Jeho prvou úspešnou kapelou bolo zoskupenie VAGABOND. Založili ho bývalí členovia kapely TNT. Jørn nebol prvým spevákom kapely, pridal sa k nej o čosi neskôr. Napriek tomu však nahral s kapelou ich oba štúdiové albumy VagabondA Huge Fan Of Life. Kapela sa postupne rozpadla hlavne preto, že kapela TNT sa dala opäť dokopy. Ostatní hudobníci išli teda každý po svojom.

 

Jørn ako jeden z tých, ktorí nepatrili k TNT, opäť narazil na akýchsi bývalých členov. Tento raz to boli ex-členovia kapely Whitesnake, ktorí zakladali kapelu THE SNAKES. Pôvodne sa mali volať Saints And Sinners a za mikrofónom mal stáť John West. Táto predstava však nenabrala reálnu podobu. Miesto Saints And Sinners boli The Snakes a namiesto Johna bol Jørn. I keď na jedinom štúdiovom albume Once Bitten…, ktorí vydali v tejto zostave, je Jørn zapísaný ako Johnny Lande. Ešte vyšiel jeden živý album, kapela Jørna vymenila a spolu s ním aj názov na The Company Of Snakes. Lande prebrázdil ešte niekoľko projektov, vrátane symfonického MUNDANUS IMPERIUM, ktorý sa predtým už dvakrát premenoval, ale prvý a jediný štúdiový album The Spectral Spheres Coronation nahral až po príchode Jørna. No ani napriek tomu kapela nedokázala ďalej fungovať a rýchlo sa rozpadla.

 

Po nejakom tom čase sa Jørn usadil v progressivemetalovej kapele ARK. Kapela vydala albumy ArkBurn The Sun, pričom po druhom z nich nasledovalo aj turné, po ktorom si kapela chcela dať pauzu, ale Jørn sa už dostal do iných projektov a kapiel. Zoskupenie Ark sa ozvalo opäť až po niekoľkých rokoch s informáciami o novom albume Aradiokaos a o comebacku v pôvodnej zostave všetkých členov okrem Jørna. Onedlho ale prišli iné informácie od bubeníka kapely, že produkcia albumu sa ruší. Kapela oficiálne skončila pôsobenie v roku 2011. Ale naspäť k Jørnovi. Ten v tomto čase nezaháľal a v rovnakom čase sa pridal k americkej kapele MILLENIUM, s ktorou nahral jeden album. Rovnako zanechal svoj hlas aj na jednom albume projektu BEYOND TWILIGHT a rozbehol svoju sólovú kariéru prvými dvoma albumami, ktoré vyšli rok po sebe.

 

Rok 2002 bol tým, na ktorý milovníci power metalu asi čakali. Jørn sa pridal ku kapele MASTERPLAN a vznikol z toho poriadny „masterpiece“. Zas a znova bývalí členovia, tentokrát kapely Helloween, po boku s Jørnom vydali tri štúdiové albumy Masterplan, Aeronautics a Time To Be King. Čas ale ukázal, že Jørn by sa chcel uberať o čosi melodickejším smerom ako ostatní členovia, ktorí túžili po ťažších riffoch do skladieb, a tak sa Jørn rozlúčil aj s touto kapelou. Sústredil sa na svoju sólovú kariéru a vydal celkovo osem sólových štúdioviek, poslednú v roku 2013 s názvom Traveller. Vlani mu vyšiel už v poradí tretí album plný coverov s názvom Heavy Rock Radio.

 

Ak si myslíte, že je to všetko, ste na omyle. Jørn spolupracoval s ďalšími zvučnými menami. Spoločný projekt so spevákom Symphony X, ktorý nesie názov ALLEN/LANDE, má na konte štyri kvalitné albumy. Jeho spev zaznel aj v príbehoch metalových opier Dracula, Genius, Ayreon a Avantasia a v dvoch piesňach prepožičal hlas postavám vymyslenej kapely Pentakill z hry League Of Legends.

Jan Thore Grefstad

Zmena (kapely) je život #8
Zmena (kapely) je život #8

Ďalší nórsky rocker s hlasom ako lusk. Chvíľu síce pôsobil vo vikingsko-blackmetalovej kapele FROSTMOON, ale potom už spieval iba v kapelách, kde využíval svoj čistý vokál. S kapelou WILD WILLY’S GANG vydal ich jediný štúdiový album Camouflage z roku 2005, ale jeho hlavným pôsobiskom boli dve powermetalové kapely. Jednou z nich bola HIGHLAND GLORY, ktorá povstala z popola kapely Phoenix Rizing. Jan sa ku kapele pridal práve v čase, keď zmenila meno. A keďže prišiel Jan, tak aj speváka. Počas jeho pôsobenia v kapele vydali dva albumy From The Cradle To The BraveForever Endeavour a potom z kapely odišiel, aby založil inú kvalitnú powermetalovú formáciu. Highland Glory ho nahradili ženskou posilou, s ktorou vydali v roku 2011 jeden album. Tá z kapely odišla a Jan sa ku kapele v roku 2013 vrátil.

 

Druhou spomínanou formáciou bola kapela SAINT DEAMON. Kapelu založil prvý bubeník zo skupiny Dionysus. Podpísali zmluvu s vydavateľstvom a rok po roku vydali dva albumy In Shadows Lost From The BravePandemonium. Druhý z nich vyšiel v roku 2009. Na svojej stránke majú ešte stále zverejnené, že chystajú tretí štúdiový album a tiež koncerty na rok 2014. Podľa všetkého sa nejaké to vystúpenie v Osle konalo, ale album sa nekonal. A keďže sme spomínali, že Jan sa vrátil k Highland Glory už v roku 2013, tak sa pravdepodobne, bohužiaľ, konať ani nebude.

 

Na YouTube môžete nájsť aj videá z Janových vystúpení v nórskych verziách reality show The Voice Norway a Norway’s Got Talent (Norske Talenter), v ktorých porotcom z jeho spevu doslova padla sánka.

Andre Matos

Zmena (kapely) je život #8
Zmena (kapely) je život #8

Brazílsky spevák, ale aj klavirista a skladateľ. Podľa Rolling Stone jeden z najlepších brazílskych hlasov. Opäť všestranný rocker, ktorý mal prsty v mnohých kvalitných kapelách. Andre sa učil hrať na klavír a spievať. Popri tom počúval kapely novej vlny britského heavy metalu a s priateľmi začali skúšať hrať ako kapela. Tak vznikla kapela VIPER. Andre mal iba trinásť rokov, keď skupina začala vystupovať, nahrala prvé demo The Killera Sword a hneď o dva roky nahrali prvý album Soldiers Of Sunrise. Ten už nebol heavymetalový ako demo. Skôr kombinoval metal s vážnou hudbou a obsahoval aj skladbu založenú na téme z Beethovenovej Mesačnej sonáty. Andre sa spätne k albumu vyjadril: „Celý album sme mali nahraný vlastne za týždeň. Bolo to len raz, dva, tri, ideme a celý podklad bol nahraný takmer ako naživo. Potom sa pracovalo na sólach a podobných veciach a potom bolo na mne naspievať to za dva či tri dni. Pamätám si, že môj hlas bol posledný deň v troskách. Vtedy som nemal ešte vypracovanú techniku a úplne som si zničil hlas. Mal som nahrať poslednú skladbu HR, čo znamená Heavy Rock, a premýšľali sme už dokonca aj o tom, že niekoho zavoláme, aby to naspieval za mňa, pretože som nebol schopný zaspievať ani notu. Ale potom sme si povedali, že veď čo, môžeme to urobiť aj trochu punkovejšie a naspieval som to tak, ako som bol momentálne schopný.“

 

Napriek nie príliš kvalitnej nahrávke a ešte trochu kostrbatej lámavej angličtine bolo už vtedy cítiť, že títo tínedžeri majú obrovský talent. Album vyšiel v niekoľkých krajinách a napríklad v Japonsku sa dokonca vypredal. Kapele celkovo zabezpečil prvý veľký úspech. Prešli opäť iba dva roky a prišiel nový album Theatre Of Fate. Ale to už bolo o inom. Kapela si najala producenta a aj Andre sa neskôr vyjadril, že to bol: „…veľký skok z jedného levelu na iný. Najali sme si anglického producenta Roya Rowlanda, ktorý prišiel do Brazílie. Ten chlapík bol naozaj dobrý, a mali sme obrovské šťastie, že sme mali k dispozícií asi najlepšie štúdio v meste. […] Bola to proste úplne odlišná realita.“ Ďalší album už Andre s kapelou nenahral. Odišiel do Nemecka, aby dokončil svoje hudobné vzdelanie so zameraním na dirigovanie a kompozíciu. Ku kapele sa znovu vrátil v roku 2012, aby sa s nimi zúčastnil brazílskeho turné. Andre povedal: „Boli sme opäť všetci priatelia, opäť sme sa začali navštevovať. […] Keď prišiel nápad, že by sme mali spraviť výročné turné a osláviť prvý album, všetci to vzali veľmi pozitívne. Potom sme už museli iba určiť najlepší možný čas na uskutočnenie, kedy budú mať všetci voľno a vyšlo to.“ Andre je stále oficiálnym členom kapely.

 

Začiatkom deväťdesiatych rokov vznikla kapela ANGRA a Andre, ktorý sa už vrátil zo štúdia v Nemecku, sa k nej pridal. V roku 1991 vydali prvý album Angels Cry a ten im hneď zabezpečil úspech. Podobne ako s kapelou Viper, hlavne v Japonsku. S ďalšími albumami sa číri „helloweensky powermetal“ vyvinul na originálnejší štýl, ktorý kombinoval heavy metal a klasickú hudbu s tradičnou brazílskou hudbou. Svetové publikum za tento krok kapelu spočiatku výrazne kritizovalo, ale potom si všetci zvykli a asi všetci uznáme, že to bolo iba dobre. Nové milénium so sebou prinieslo odchod troch členov – Andreho, spolu s basákom a bubeníkom. Tí prizvali ešte basákovho brata a nová kapela bola na svete.

 

SHAMAN, neskôr Shaaman (kvôli opletačkám s inou kapelou) a nakoniec predsa Shaman. To je názov kapely, ktorá vznikla. Rovnako ako predošlé skupiny aj táto takmer ihneď zaznamenala svetový úspech. Doma v Brazílii boli známi u širokej verejnosti hlavne vďaka tomu, že ich skladba Fairy Tale bola v brazílskej telenovele Beijo do Vampiro (Upírsky bozk). Andre s kapelou nahral dva albumy RitualReason. Nakoniec bol z kapely vyhodený spolu s ďalšími členmi – spomínanými bratmi, ktorí hrali na gitaru a basovú gitaru. V kapele zostal teda jediný člen – bubeník, ktorý sa pokúsil kapelu udržať pri živote. Nová zostava nahrala ďalšie dve štúdiovky. Od roku 2014 má opäť vyhlásenú oficiálnu prestávku a Ricardo Confessori je zas uvedený ako jediný člen kapely.

 

Rok po odchode z kapely Shaaman sa vydal Andre na sólovú dráhu vydaním svojho debutu Time To Be Free. Andre sa ale bráni tomu nazývať to sólovou kariérou. V jeho kapele sú opäť aj bratia Mariuttiovci, ktorí s ním hrali v kapele Shaaman a jeden aj v Angre. A, samozrejme, aj ďalší muzikanti. Preto Andre hovorí, že to nie je sólo, ale kapela, ktorá nesie jeho meno. Okrem prvého albumu vydali ďalšie dve štúdiovky MentalizeThe Turn Of The Lights. S touto kapelou hrá ešte stále. Popri tom bol členom superkapely Symfonia, spieva na troch albumoch metalovej opery Avantasia a tiež metalovej opery Aina, bol v top trojke s Jamesom LaBriem a Blazeom Bayleym pri výbere speváka do Iron Maiden po odchode Brucea Dickinsona a spolupracoval s mnohými ďalšími kapelami a hudobníkmi ako Luca Turilli, Avalanch či Epica.

Kiko Loureiro

Zmena (kapely) je život #8
Zmena (kapely) je život #8

Pedro Henrique Loureiro. Opäť meno ako z telenovely. Zdanie klame, pretože Kiko je naozaj dobrý brazílsky metalový gitarista. Od jedenástich rokov hral na španielke a o dva roky neskôr presedlal na elektriku. Už v šestnástich bol členom dvoch domácich kapiel LEGALIZE a A CHAVE. Prvý väčší úspech prišiel, keď sa v devätnástich rokoch stal spoluzakladateľom kapely Angra. Popri kapele rozvíjal Kiko rovnako aj svoju sólovú kariéru a vďaka tomu, akým sa stal power metal obľúbeným, sa stal obľúbeným, známym a úspešným aj Kiko. S Angrou nahral všetky ich nahrávky vrátane posledného štúdiového albumu Secret Garden.

 

V roku 2015 odišiel z kapely MEGADETH Chris Broderick a na jeho miesto nastúpil práve Kiko. Kiko sa teda objavuje už aj na najnovšom počine kapely Dystopia. Okrem toho, že je oficiálne plnohodnotným členom oboch týchto kapiel, nahrával druhý sólový album so speváčkou Tarjou My Winter Storm, má na konte aj svoje štyri sólové albumy, z nich posledný z roku 2012 Sounds Of Innocence, je autorom mnohých gitarových inštruktážnych videí a pravidelne prispieva do magazínov Cover Guitarra, Guitar & Bass a Young Guitar.

Ak máte radi tieto melodické metalové podžánre, tak to pre vás bolo snáď zaujímavé čítanie. Ak nie, možno vás náš seriál zaujme opäť nabudúce. Veď už o týždeň tu bude nová časť.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *