TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #19

Opäť sa vráťme k melodickým žánrom metalu. (Nielen) kapelu Rhapsody (Of Fire) budú reprezentovať Taliani Luca Turilli a Fabio Lione a bývalým spevákom jednej z „najrýchlejších kapiel na svete“ bol Afričan ZP Theart. Ktorá kapela to bola, v akých iných sa objavil a aj to kde spieva teraz sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Luca Turilli

Zmena (kapely) je život #19
Zmena (kapely) je život #19

Taliansky muzikant a jeden zo zakladajúcich členov kapely RHAPSODY, neskôr známej pod názvom RHAPSODY OF FIRE. Luca je ale známy hlavne vkladaním neoklasických melódií do svojho štýlu hry na elektrickú gitaru. So zámerom kombinovania metalu s klasickou hudbou zakladal aj túto kapelu. V Rhapsody Of Fire bol taktiež dlhé roky dvorným skladateľom a jeho podpis nájdete pod úctyhodnými dvoma EP a jedenástimi albumami tejto kapely. Posledným dielom, na ktorom sa podieľal, bol album From Chaos To Eternity (2011). V tom istom roku, keď tento album vyšiel, kapela ohlásila odchod dvoch členov. Jedným z nich bol aj Luca, ktorý následne založil novú kapelu, dokonca môžeme povedať, že nové Rhapsody.

 

Toto zoskupenie totiž dostalo názov LUCA TURILLI’S RHAPSODY. Luca celý koncept potlačil viac ku koreňom a snažil sa tvoriť hlavne veľkolepú, kinematickú až soundtrackovú hudbu. Prvú dosku vydali hneď v roku 2012. Dielo Ascending To Infinity sa označovalo ako ich vlastný jedenásty album kapely Rhapsody. Po ňom majú na konte ešte jeden kúsok s názvom Prometheus, Symphonia Ignis Divinus (2015). Popri tejto kapele sa minulý rok Turilli vrátil aj k Rhapsody Of Fire, aby s viac-menej pôvodným zložením oznámili turné k dvadsiatemu výročiu vydania prvého albumu Legendary Tales (1997). Turné nesie názov 20th Anniversary Farewell Tour, tak uvidíme, či sa kapela chce skutočne aj rozlúčiť. Tak či onak, začiatkom tohto roka bol oznámený nový album. Od marca poznáme aj jeho meno Legendary Years. Nanovo nahratých štrnásť klasických skladieb vyjde 17. mája 2017.

 

Popri účinkovaní v tomto známom symfonicko-power/speedmetalovom zoskupení stihol Luca vydať aj tri sólové albumy King Of The Nordic Twilight (1999), Prophet Of The Last Eclipse (2002) a The Infinite Wonders Of Creation (2006). Navyše bol vedúcou osobnosťou kapely DREAMQEST, ktorá sa prezentovala často ako LUCA TURILLI’S DREAMQUEST. Nie že by si svoje meno pred názvy kapiel dával Luca s nejakou zvláštnou záľubou, ale tak ako v prípade Rhapsody aj tento raz tak kapela urobila, aby sa zamedzilo omylom. Názov Dreamquest už totiž v tej dobe používala jedna francúzska kapela. Skupina vydala aj jeden album Lost Horizons (2006). Luca si navyše zahosťoval na albume Epica (2003) kapely KAMELOT a predtým aj na doske Who Dares Wins (2001) zoskupenia DYSLESIA. Od roku 2008 vedie Turilli aj online gitarový kurz s názvom Luca Turilli’s Neoclassical Revelation.

https://youtube.com/watch?v=NxUVHwuZ5q4

Fabio Tordiglione

Zmena (kapely) je život #19
Zmena (kapely) je život #19

Všetkým rockerom je asi známejší ako Fabio Lione. Ďalší Talian. Tentokrát spevák. Rockovej hudbe sa aktívne začal venovať v sedemnástich, keď sa spevácky zaangažoval do jednej miestnej rockovej kapely. Nahral miniCD s kapelou LABYRINTH. V tejto skupine spieval okolo troch rokov. Objavil sa aj v kapele ATHENA. Pridal sa k nej síce ešte pred Labyrinthom, ale neskôr sa k nej vrátil a nahral s nimi album A New Religion (1998). Krátko po turné v tom istom roku sa ale kapela rozpadla.

 

Potom sa Fabio dostal do RHAPSODY a k nej si pribral ešte VISION DIVINE, čo mal byť pôvodne bočný projekt. Nakoniec kapela s Fabiom za mikrofónom fungovala dlhší čas ako predpokladali, o čom svedčia aj štyri vydané albumy, posledný z roku 2012 Destination Set To Nowhere. Medzitým ale niekoľko rokov v kapele Fabio nebol. Ale poďme už k Rhapsody. Aj podľa Fabia to bol jeden z najdôležitejších krokov v jeho hudobnej kariére. S kapelou nahral ešte o dva albumy viac ako Luca, teda sa objavil aj na Dark Wings Of Steel (2013) a Into The Legend (2016). Po Turilliho odchode sa navyše chopil v kapele RHAPSODY OF FIRE textárstva. Avšak po vydaní posledného menovaného albumu a po krátkom prome k nemu Lione z kapely odišiel. Rovnako ako Turilli sa ale podieľa na pripravovanej doske Legendary Years a spomínanom turné.

 

Momentálne je Fabio spevákom kapely ANGRA, s ktorou už stihol nahrať aj album Secret Garden (2014). Okrem toho odspieval namiesto Roya Khana jedno turné s kapelou KAMELOT a okrem toho jeho hlas zaznel na albume Universal Migrator Part 2: Flight Of The Migrator (1999) kapely AYREON či na albumoch kapiel Avalon, Hollow Haze, Ancient Bards, Thy Majestie a Sebastien. Medzi rokmi 2000 a 2015 vyšlo pod jeho umeleckým menom J. Storm trinásť piesní v štýle eurobeat. Napriek tomu, že Fabio povedal, že viac ich nebude, v roku 2013 vyšla ešte jedna. Odvtedy zatiaľ žiadna ďalšia.

ZP Theart

Zmena (kapely) je život #19
Zmena (kapely) je život #19

Spevák so zaujímavým menom pochádzajúci z južnej Afriky. V mladom veku našiel záľubu v hardrockovej hudbe, a tak už ako tínedžer spieval v niekoľkých kapelách. Môžeme spomenúť napríklad kapelu SANTARIA. Po skončení strednej školy však ZP odišiel do Londýna, vraj aj za väčšou popularitou. Tu sa stal spevákom hardrockovej kapely EASY VOODOO, s ktorou vydal demo a potom od nej odišiel. Nakoniec ho vďaka inzerátom objavili Herman Li a Sam Totman. Spolu potom založili kapelu DRAGONHEART, ktorá sa neskôr premenovala na DRAGONFORCE. Tu sa ZP na nejaký ten piatok usadil a naozaj získal svetovú popularitu medzi fanúšikmi melodického metalu. S kapelou DragonForce vydal štyri štúdiové albumy, posledný Ultra Beatdown v roku 2008. O dva roky neskôr z kapely odišiel. Ako dôvod boli udané neprekonateľné rozdiely v hudobných názoroch.

 

Po odchode z DragonForce ZP založil svoju vlastnú metalovú kapelu I AM I, s ktorou vydal aj jeden štúdiový album Event Horizon (2012). Popri DragonForce si zaspieval aj v projekte Sama Totmana SHADOW WARRIORS. Po roku 2013 začal účinkovať s kapelou TANK, ktorej oficálnym členom sa ale stal až v roku 2015 a vydal s ňou aj album Valley Of Tears (2015). V súčasnosti je ZP spevákom jednej zo svojich obľúbených kapiel z detstva. Začiatkom tohto roka ho totiž za svoj oficiálny hlas vyhlásila kapela SKID ROW.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *