TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #16

Ani v druhej dekáde nášho seriálu by nemala chýbať časť venovaná rockerkám. Všetci vieme, že v rockovej a metalovej hudbe je ich naozaj veľa a v kapelách sa objavujú na všetkých možných postoch. Verte či nie, dosť ich zostalo aj po tom, ako sme výber zúžili iba na tie, ktoré sa objavili vo viacerých kapelách a dokonca aj po tom, ako sme ešte vytriedili tie, ktoré síce spolupracovali na množstve projektov, ale domovskú kapelu mali „iba“ jednu. Nakoniec sme sa rozhodli preniesť nepísanú tradíciu aj do tejto časti a predstaviť vám sympatické dámy, ktoré spája jedna kapela. A rovno kapela od našich západných susedov. Rakúske symfonicko-powermetalové zoskupenie VISIONS OF ATLANTIS, ktoré sa inšpirovalo nielen najslávnejšími priekopníkmi tohto štýlu, kapelou Nightwish, ale aj mýtmi o bájnej Atlantíde, hostilo na poste speváčky aj tieto mená.

Melissa Ferlaak

Zmena (kapely) je život #16
Zmena (kapely) je život #16

Melissa, rodená Američanka a skvelá sopranistka, začala svoju kariéru v temných vodách metalu, keď sa pridala k americkej kapele AESMA DAEVA, ktorá hrala, ako inak, symfonický metal. S tou kapelou prebrázdila celú Severnú Ameriku a nahrala s ňou dokopy tri albumy The Eros Of Frigid Beatuy (2002), The New Athens Ethos (2003) a Ex Libris (2005). Posledné vystúpenie s touto kapelou mala koncom roka 2005 a ako DVD bolo vydané v roku 2007. To už ale Melissa dávno v kapele nebola. Ešte mesiac pred spomínaným koncertom totiž kapela oznámila, že Melissa odchádza, aby sa pridala k rakúskym VISIONS OF ATLANTIS. V tejto kapele nahradila prvú speváčku, Rakúšanku Nicole Bogner, ktorá z kapely musela odísť, vraj kvôli rôznym iným, bližšie neobjasneným záväzkom. Nicole sa nakoniec, bohužiaľ, pridala v roku 2012, po zápasení s dlhou a ťažkou chorobu, do (ne)slávneho klubu 27.

 

Melissa už počas pôsobenia v Aesma Daeva cítila, že potrebuje zmenu pre svoj kariérny rast. Jej priateľ jej s tým chcel pomôcť, a tak ju nakontaktoval na Napalm Records. A vzišlo z toho jej pôsobenie vo Visions Of Atlantis. Takmer ihneď po príchode novej speváčky kapela vyrazila na turné, po ktorom nasledoval ich tretí štúdiový album Trinity (2007) a ďalšie turné. Po vydaní albumu však z kapely z osobných dôvodov odišla.

 

Ďalšou jej zastávkou bola kapela ECHOTERRA. S ňou hneď nahrala EP In Your Eyes (2009). Až po jeho vydaní kapela začala pravidelne vystupovať. Nasledovala prvá dlhohrajúca doska Land Of The Midnight Sun (2011) a o niekoľko mesiacov neskôr Melissin odchod, opäť z kreatívnych a osobných príčin. Tento raz Melissa skúsila založiť vlastnú kapelu zloženú z členov Aesma Daeva a We Are Legion. Skupina dostala názov PLAGUE OF STARS. Chvíľu po založení vypustili dve skladby ako ochutnávku albumu When Morning Comes (2014), ktorý vyšiel až o dva roky.

 

Popri spomínanej kapela sa Melissa zapojila aj do projektu s VoA VoXyDom, ktorý dostal názov MY ETERNAL. Tento projekt má na konte aj jeden album Pursuit Of A Higher Throne (2013). Melissa hosťovala tiež na albume Ancient Rites Of The Monn (2014) kapely STARDUS REVERIE PROJECT. V roku 2015 sa stala spoluautorkou libreta a vokálnych partov a tiež predstaviteľkou Madeleine pri nahrávaní avantgardne-nihilistickej opery Demandolx: The First Chapter Of Convent Demonic Possession. Nakoniec môžeme spomenúť, že Melissa skúsila šťastie aj v jednej sérií šou American Idol, ohlasy na jej účasť v súťaži ale neboli práve najpozitívnejšie. 

https://youtube.com/watch?v=0embuurrF-A

Joanna Nieniewska

Zmena (kapely) je život #16
Zmena (kapely) je život #16

O tejto rakúskej speváčka sa toho veľmi veľa nájsť nedá. Vieme však, že pôsobila v rakúskej symfonicko-metalovej kapele ILLUMINATA. Tá krátko po svojom vzniku a ustálení zostavy vydala EP Lachrymal, po ktorom nasledoval album From The Chalice Of Dreams (2008). Krátko po nahrávaní tohto albumu Joanna z kapely odišla. O pár rokov neskôr sa ale vrátila. Vtedy vyšiel aj druhý štúdiový album kapely A World So Cold (2011). Kapela nahrala aj tretí album Where Stories Unfold (2015), kde spolupracovali aj s českým filmovým orchestrom, zbormi a množstvom hostí. Joanna je na tejto zaujímavej doske uvedená medzi hosťami.

 

Keď Melissa odišla z VISIONS OF ATLANTIS, kapela popri hľadaní náhrady mala zároveň rozpracovaný nový album. Inzerát o hľadaní novej speváčky ale visel na ich stránkach niekoľko mesiacov. Až nakoniec koncom roka 2008 zverejnili, že hľadanie konečne úspešne ukončili. Vy už určite viete, že novou speváčkou sa stala Joanna, kapela to vtedy ale tajila až do februára nasledujúceho roka. Kapelu musela nakoniec opustiť kvôli zdravotným problémom.

Maxi Nil

Zmena (kapely) je život #16
Zmena (kapely) je život #16

Maxi pochádza z Atén a už od piatich rokov hrala na flautu, gitaru a klavír. K prvej rockovej kapele sa pridala vo svojich šestnástich rokoch. Jej skutočná kariéra metalovej speváčky začala, keď sa pridala ku gréckej kapele ON THORNS I LAY. S ňou síce nahrala album, ktorý mal vyjsť v roku 2010, ale ich vydavateľstvo zatvorili. V roku 2015 však vyšiel kapele album Eternal Silence, na ktorom Maxi hosťuje.

 

Približne v tej istej dobe sa pridala aj ku ďalšej gréckej gothicmetalovej kapele ELYSION. S ňou tiež začala nahrávať album, ale jej cesty sa rozišli s cestami kapely, a tak nakoniec album vyšiel s inou speváčkou. Od Elysion zostalo aspoň demo s Maxiným hlasom. Maxi sa teda sústredila na sólovú dráhu. Počas nej predskakovala vo Viedni menám ako Amorphis, The Gathering, Diary Of Dreams či Tarja Turunen. Taktiež dvakrát hosťovala na pódiu s kapelou MOONSPELL, keď hrali v Aténach. Sólová dráha ale nebola podľa jej predstáv, a tak sa odhodlala a napísala mail do Napalm Records, či nejaká kapela nehľadá speváčku. Už pár hodín po tom jej prišla odpoveď, na základe ktorej sa stretla s kapelou VISIONS OF ATLANTIS a hneď s nimi odohrala Metalcamp festival namiesto Joanny, ktorá kvôli zdravotným problém nemohla. Neskôr sa Maxi stala oficiálne novou speváčkou tejto kapely. Až vtedy bola kapela konečne schopná vydať album, na ktorom pracovali už vtedy, keď sa k nim pridala Joanna.

 

Štvrtá štúdiová nahrávka Delta (2011) mala skvelé ohlasy rovnako ako následné EP Maria Magdalena (2011). Maxin hlas môžeme počuť ešte aj na piatej štúdiovke kapely Ethera (2013). Tento album bol venovaný prvej speváčke kapely Nicole Bogner, ktorá zomrela práve v období jeho príprav, čo kapelu hlboko zasiahlo. Neskôr v tom istom roku sa kapela viac-menej rozpadla. Zostal iba bubeník, ku ktorému sa pridali niektorí starí členovia a dvaja noví členovia vrátane novej vokalistky. Bolo to hlavne preto, že kapela sa posúvala do iných sfér a Thomas ju chcel udržať pri jej koreňoch. Maxi sa poďakovala kapele aj verejne na svojich stránkach za obohacujúcu päťročnú spoluprácu a sústredila sa na svoj projekt JADED STAR. V tejto kapele je speváčkou dodnes a zatiaľ s ňou má na konte jeden štúdiový album Memories From The Future (2015). Maxi hosťovala aj na albumoch interpretov Astral DNA, Bob Katsionis, Enemy Of Reality a Vexillium. 

Clémentine Delauney

Zmena (kapely) je život #16
Zmena (kapely) je život #16

Nakoniec tu máme poslednú šarmantnú sopranistku. Tento raz z Francúzska. Chvíľu bola súčasťou francúzskej metalovej kapely WHYZDOM. V kapele spievala iba počas vystúpení v roku 2011. Inak ju môžete poznať ako bývalú speváčku rakúskej symfonicko-progresívnej kapely SERENITY, ktorá je zaujímavá tým, že témami sa orientuje hlavne na veľké postavy histórie ako Marco Polo, Galileo, Beethoven či Napoleon. K tejto kapela sa Clémentine pridala v roku 2012. Skupina s ňou začala nahrávať nový album War Of Ages (2013), ktorý pokračuje v historickom koncepte svojho predchodcu Death & Legacy (2011). Vo videu k skladbe Wings Of Madness z nového albumu sa Clémentine objavila ako Elizabeth Bathory. Po turné k tomuto albumu kapela zverejnila, že Clémentine z kapely odchádza: „Napriek tomu, že radi pridávame ku Georgovmu hlasu iné hlasy, už si nemyslíme, že je tak veľmi dôležité mať ženský hlas v našich radoch.“ Clémentine dodávala: „Serenity a ja sa rozchádzame skoro rovnako, ako sme sa dali dokopy. Nemali by ste za tým hľadať nejaké veľké plány. Ukončili sme našu spoluprácu, pretože nápady a okolnosti sa zmenili.“

 

Neskôr sa stala súčasťou jedinej francúzskej metalovej opery MELTED SPACE, ktorá je projektom klaviristu Pierrea Le Papea. Príbeh opery prináša svet bájí o Olympe, bohoch, anjeloch i démonoch. Tento projekt zahŕňa dvadsaťšesť spevákov vrátane Clémentine. Momentálne je súčasnou líderkou kapely VISIONS OF ATLANTIS, ku ktorej sa pridala po Maxinom odchode. Staro-nová zostava kapely s ňou stihla vydať minulý rok EP s príznačným názvom Old Routes – New Waters (2016) a vypustiť do sveta klip k skladbe Winternight, ale všetci fanúšikovia už zvedavo očakávajú ďalšiu dlhohrajúcu dosku kapely.

 

Ako hosť sa Clémentine objavila na albume Tales Of The Sands (2009) kapely Myrath a hosťovala aj na sólovom albume Kaia Hansena XXX – Three Decades In Metal (2016), kde ju môžete počuť v skladbách Fire And Ice, Left Behind All Or Nothing. Toľko k nej a aj k celej dnešnej časti. O týždeň sme tu opäť s pánmi – rockermi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *