TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #15

Pre dnešok sme pre vás opäť pripravili po dlhšom čase štvoricu rockerov, ktorých spája jedna kapela. Kapela, v ktorej títo páni hrali na gitary i bicie. Niektorí ľudia si myslia, že Guns N‘ Roses, to je iba Axl a Slash. Ale mýlia sa. Táto kapela za svojím názvom ukrýva veľa zvučných mien a medzi inými aj štyroch rockerov, ktorí vystriedali kapiel viac než dosť. 

Duff McKagan

Zmena (kapely) je život #15
Zmena (kapely) je život #15

Americký hudobník a spevák, ktorý sa vlastným menom volá Michael Andrew McKagan, najčastejšie v kapelách okupuje post basgitaristu. Na tento nástroj ho naučil hrať jeho brat Bruce a sám sa v tejto hre zdokonaľoval tým, že si na basu hral spolu s pustenými nahrávkami od interpretov ako Prince či Black Flag. Hrať s pustenou platňou ale nie je to pravé. Možno aj preto už v pätnástich rokoch založil punkovú kapelu VAINS. Táto kapela vydala aj jeden singel School Jerks (1980). Približne v tom istom čase hral aj v ďalšej punkovej kapele LIVING, ale v tej bol na poste gitaristu. S ďalšími punkáčmi FASTBACKS si zahral zase na bicie a podieľal sa na ich debutovom single It‘s Your Birthday. V tomto istom štýle pokračoval aj za bicími v hardcore-punkovej kapele FASTBACKS. S touto kapelou spolupracoval na niekoľkých demách. Kapela ale prešla toľkými personálnymi zmenami, že sa z nej nakoniec stala nová post-punková kapela 10 Minute Warning a Duff presedlal z bicích na gitaru.

 

Duff sa presťahoval do Kalifornie a začala sa písať nová kapitola jeho života. V novinách uverejnil inzerát typu „basák hľadá kapelu“ a zo stretnutia so Slashom a Stevenom Adlerom vznikla kapela ROAD CREW. Nasledovalo to, že v roku 1985 Duff nahradil Beicha na poste basáka v kapele GUNS N‘ ROSES a Adler so Slashom sa ku kapele pridali vlastne v ten istý mesiac. Duff bol pri tvorení debutu Appetite For Destruction a iných nezameniteľných dosiek tejto formácie. Na albume The Spaghetti Incident? si dokonca aj zaspieval v štyroch skladbách. Duff v kapele vydržal až do augusta roku 1997, kedy kapelu opustil ako posledný pôvodný člen okrem Axla.

 

Ešte počas pôsobenia v kapele vydal svoj sólový debut Believe In Me (1993) a počas jej miernej inaktivity stihol sformovať superkapelu NEUROTIC OUTSIDERS, v ktorej boli aj Steve Jones (Sex Pistols), John Taylor (Duran Duran) a Matt Sorum (Guns N‘ Roses). Táto kapela vydala jeden rovnomenný album a rozpadla sa približne v rovnakom čase, ako odišiel Duff z Gun N‘ Roses. Po tomto všetkom sa odsťahoval nazad do Seattlu, kde sa stretol so starými známymi, čo spôsobilo krátke znovuzrodenie kapely 10 Minute Warning. Mal nasledovať druhý sólový album Beautiful Disease (1999), ten sa ale nakoniec stratil kdesi v spleti právnych naťahovačiek medzi dvoma spoločnosťami a stalo sa, že Duff stratil všetky komerčné práva vydať ho. Kvôli turné k tomuto nevydanému albumu potom sformoval kapelu LOADED, ktorá vydala jednu dosku so záznamom koncertu a rozpadla sa. Neprešiel ale ani rok a Duff dal kapelu znova dokopy s tým, že vymenil basu za gitaru a s novou zostavou vydal debut Dark Days (2001). Zmeny v obsadení však stále kapelu neobchádzali a nakoniec sa pobrala na odpočinok. Duff a vtedajší gitarista kapely Dave Kushner vtedy založili kapelu novú. VELVET REVOLVER pribrali do partie kamarátov Slasha a Matta, onedlho bol na svete debut Contraband (2004) a onedlho aj druhá doska Libertad (2007). Po odchode speváka sa pobrala na odpočinok zase táto kapela aby, sa pre zmenu vrátili na scénu Loaded, ktorí nahrali druhý album Sick (2009).

 

Na krátky čas a naozaj len na pár koncertov sa Duff objavil aj v kapele JANE’S ADDICTION a onedlho nato sa, takmer po dvadsiatich rokoch, opäť objavil ako hosť na pódiu s Guns N‘ Roses a vrátil sa aj ku kapele Loaded vydať tretiu štúdiovku The Taking (2011). Nadobro sa ku Guns N‘ Roses vrátil spolu so Slashom v roku 2016. Bolo to len dva mesiace po tom, ako sa objavil v kapele HOLLYWOOD VAMPIRES, ktorej členom, bohužiaľ, preto nezostal. Okrem toho spolupracoval s kapelami a interpretmi ako SLASH’S SNAKEPIT, IZZY STRADLIN, MARK LANEGAN, IGGY POP, MACY GRAY, objavil sa vo filme Dead Pool a v seriáli Sliders. Autorsky prispieval do magazínov Seattle Weekly, Playboy, ESPN a napísal aj autobiografiu s názvom It‘s So Easy (And Another Lies). Podľa tejto knihy bol nakrútený rovnomenný biografický dokumentárny film, ktorý vyšiel minulý rok. A to slávne pivo Duff zo seriálu Simpsonovci je pomenované práve po ňom.

DJ Ashba

Zmena (kapely) je život #15
Zmena (kapely) je život #15

Nie, nie je to Disc Jockey. Daren Jay Ashba je americký hudobník a producent. Vystriedal niekoľko kapiel a boli to naozaj kvalitné kapely. K hudbe ho doviedla mama, ktorá hrala na klavír. Daren svoj prvý klavírny recitál odohral už ako päťročný. Hrať Beethovena na klavíri ho ale nebavilo dlho. Rozhodol sa, že chce vedieť hrať na bicie. A keď sa už búchanie do hrncov na čosi podobalo, dostal svoju prvú ozajstnú sadu bicích. Vtedy mal šesť. Ako osemročný začal brigádovať na kukuričných poliach, pretože si chcel zarobiť na gitaru. Podarilo sa. A navyše na polia jazdil s gitaristom z jednej lokálnej kapely a ten ho každý deň naučil nový akord. V šestnástich ho otec zobral na koncert Mötley Crüe a Daren neskôr o tomto zážitku povedal: „Tá masa ľudí, tá hudba a tie svetlá! To bola noc, keď som si uvedomil, že mi je jedno, čo ma to bude stáť, raz budem stáť na tom pódiu.“ V osemnástke sa odsťahoval do Hollywoodu a začal kariéru. Prvou zastávkou bola kapela BARRACUDA, s ktorou koncertoval dva roky. Neskôr vydal svoj prvý sólový album Addiction To The Friction (1996) a potom sa pridal k novej zostave kapely BULLETBOYS. Túto kapelu o rok neskôr opustil, aby sa stal spoluzakladateľom novej kapely BEAUTIFUL CREATURES. Kapela vydala rovnomenný debut. Skladba 1 A.M. z tohto albumu bola použitá ako soundtrack hororu Valentine a bola použitá aj v seriáli Smallville, skladba Ride bola použita v remakeu sci-fi filmu Rollerball. Rok po vydaní tohto albumu kapela oznámila, že DJ z kapely odchádza.

 

Po odchode z kapely Beautiful Creatures sa zameral viac na sólovú tvorbu. Kvôli svojej sólovej kapele ASHBA dokonca odmietol hrať v kapele BRIDES OF DESTRICUION. Neskôr, v roku 2006, však s jej členom Nikkim Sixxom založil Funny Farms Studios a začali spolu produkovať a aj hrávať. A tak sa stalo, že títo dvaja predsa len začali hrať spolu v kapele. Daren je členom SIXX:A.M. od jej vzniku až doteraz. Avšak v roku 2009 si pribral ešte jednu milú povinnosť a síce, že sa stal novým sólovým gitaristom kapely GUNS N‘ ROSES. S kapelou odohral niekoľko turné a v roku 2015 ju opustil, aby sa viac venoval rodine a kapele Sixx:A.M.

 

Okrem spoluvlastníctva Funny Farm Studios má DJ ešte dve spoločnosti. Ashba Media, Inc. sa zaoberá umeleckou stránkou a Ashbaland, Inc. sa zaoberá hudobnou stránkou. Má aj vlastnú značku oblečenia Ashba Clothing. Producentsky a autorsky prispel aj k albumom Niela Diamonda, Marion Raven a prispel aj k albumu Saints Of Los Angeles (2008), ktorý vydala kapela, ktorá ho priviedla na túto cestu, Mötley Crüe.

 

Ako čerešničku na torte môžeme spomenúť, že svoju manželku požiadal o ruku v policajnej helikoptére a všetci traja policajti, ktorí pri tom boli, boli potrestaní za nevhodné a neoprávnené použitie policajného vozidla. Ale za to originálneho. 

Matt Sorum

Zmena (kapely) je život #15
Zmena (kapely) je život #15

Matthew William Sorum je americký bubeník a perkusionista. K tomu, aby si vybral práve túto dráhu, ho inšpiroval Ringo Starr. Na strednej škole bol členom školských kapiel. Neskôr sa stal členom svojej prvej kapely PROPHECY a potom kapely CHETEAU. Nakoniec Matt, rovnako ako predošlý dvaja kolegovia, odišiel do Hollywoodu. Tu hral s množstvom kapiel. Jednou z nich bola aj skupina POPULATION FIVE a neskôr sa stal bubeníkom na turné k albumu Sonic Temple kapely THE CULT. Práve na tomto turné ho videl hrať na bicie Slash. Slovo dalo slovo a Matt nahradil Stevena Adlera v kapele GUNS N‘ ROSES. Albumy Use Your Illusion I aj II odbúchal celé až na skladbu Civil War. Z kapely bol vyhodený v roku 1997. Ale ešte kým v nej hral, stihol sa pridať k Slashovej bande SLASH’S SNAKEPIT, s ktorou nahral debut It’s Five O’Clock Somewhere. Ako sme spomínali, s Duffom hral v kapele NEUROTIC OUTSIDERS. V roku 2001 sa vrátil ku kapele The Cult a nahral s nimi album Beyond Good And Evil. Potom na dlhší čas zakotvil v inej kapele. VELVET REVOLVER sa stala jeho domovskou kapelou na šesť rokov, teda až dovtedy, kým neprestala koncertovať a tvoriť.

 

Okrem iného má Matt na konte aj jedno inštruktážne video pre bubeníkov Drum Licks And Tricks From The Rock N Roll Jungle, jeden sólový album Hollywood Zen (2003), zaskakoval na turné kapely MOTÖRHEAD, zahral si a nahrával s kapelou HOLLYWOOD VAMPIRES a bicie rozozvučal aj v kapelách CARNIVAL OF DOGS, CIRCUS DIABLO či CAMP FREDDY. Momentálne je členom projektu KINGS OF CHAOS. Navyše nahrával bicie do zvučky filmu Mighty Morphin Power Rangers: The Movie.

Richard Fortus

Zmena (kapely) je život #15
Zmena (kapely) je život #15

Tohto amerického gitaristu priviedli k hudbe husle, na ktoré začal chodiť už ako štvorročný a bicie, na ktoré začal hrať ako päťročný. Richard študoval na konzervatóriu a už vo svojej osemnástke si založil kapelu THE EYES. Potom si kapela zmenila meno na PALE DIVINE a vydala svoj jediný album Straight To Goodbye. K tomuto albumu odohrali turné ako support kapely THE PSYCHADELIC FURS, s ktorou Richard spolupracoval tiež. Popri tejto kapele ešte stíhal aj ďalšiu s názvom LOVE SPIT LOVE.

 

Prišiel rok 1999 a Fortusa kontaktovala kapela GUNS N‘ ROSES. Tento post ale nakoniec obsadil gitarista Buckethead. O tri roky neskôr odišiel od Guns druhý gitarista a kapela sa opäť obrátila na Fortusa, ktorý práve hral turné s Enriquem Iglesiasom. Tentokrát sa už Richard stal členom kapely Guns N‘ Roses (ako to celé bolo prezradil aj v našom rozhovore). Axl o ňom povedal: „Je úžasný sólový muzikant a je veľmi technicky zdatný… Richard je v podstate chlapík, ktorého sme vždy hľadali.“ Richard hrá aj na súčasnom turné popri pôvodných gitaristoch Duffovi a Slashovi. Ale dovtedy, ako sa vybral na spomínané turné s Guns, hral v kapele THE DEAD DAISIES. S touto kapelou nahral dva albumy The Dead Daisies (2013) a Revolucion (2015).

 

Richard bol tiež členom kapely HONKY TOAST, spolupracoval s techno-rockovým interpretom BT, hosťoval u X-JAPAN, hral na gitaru v rockových kapelách STORM, SÁIVU, THE COMPULSIONS a chvíľu bol aj sólovým gitaristom kapely THIN LIZZY. Nahrával a hral na turné aj s interpretmi ako Nena, Rihanna či Ben Folds a nahrával aj zvučku z Jamesa Bonda do hry Guitar Hero World Tour, takže mal toho na konte naozaj veľa. Nakoniec ako všetci dnešní rockeri. A aj ako tí minulí a pravdepodobne aj ako tí, o ktorých budete čítať o týždeň.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *