TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #14

Tradičnú rockovú kapelu tvorí väčšinou nástrojové obsadenie elektrická gitara, basa a bicie. Na dnes sme vybrali jedného rockera pre každú z týchto pozícií. Sólová gitara a spev Zakk Wilde, basová gitara a vokály Nikki Sixx a bicie Mike Terrana. Viete si predstaviť takéto obsadenie v kapele? Títo páni síce hrali vo viacerých kapelách, ale spolu veru nikdy. Ale človek nikdy nevie, čo prinesie budúcnosť.

Zakk Wilde

Zmena (kapely) je život #14
Zmena (kapely) je život #14

Tento pán sa vlastným menom volá Jeffrey Phillip Wielandt a je z Ameriky. Okrem elektrickej gitary ovláda hru na klavír, basu, ústnu harmoniku a spieva. Jeho prvou kapelou boli STONE HENGE a neskôr ZYRIS. Jednalo sa o lokálne kapely, ktoré nezožali väčší úspech. Potom sa však na základe zaslanej nahrávky Zakk na dlhší čas stal sólovým gitaristom OZZYHO OSBOURNEA. Neskôr sa pokúšal aj o členstvo v kapele GUNS N‘ ROSES, ale to mu nevyšlo. Zakk pokračoval s Ozzym a popri tom rozbehol aj svoju vlastnú kapelu BLACK LABEL SOCIETY. To je v dnešnej dobe už jeho kapela na plný úväzok. Vydali doposiaľ deväť štúdiových dosiek počnúc prvou Sonic Brew (1998) až po Catacombs Of The Black Vatican (2014). Za zmienku stojí skladba In This River zo šiestej štúdiovky Mafia (2005). Túto skladbu Zakk odspieval a odohral na gitare a na klavíri. Virtuózne metalové sólo v takejto pomalej skladbe prezrádza, že táto pieseň nesie nejaký odkaz. Skladbu venoval svojmu blízkemu priateľovi, gitaristovi Dimebagovi Darrellovi Abbottovi (ex-Panthera), ktorý tragicky zahynul rukou diváka počas koncertu. Pravdou je, že skladbu Zakk napísal dávno predtým, ako sa táto udalosť odohrala. Ale sám povedal: „Díval som sa na ten text a povedal som si, že toto musí byť Dimeova skladba. Tak sme z nej proste urobili Dimeov song a podľa toho vznikol aj klip.“ Tiež poznamenal, že kedykoľvek hrá koncert, nikdy nemôže táto skladba chýbať v setliste.

 

Zakk hosťoval aj u interpretov ako Black Veil Brides, Blackfoot, Damageplan, Dope, My Darkest Days, zahral si sólového gitaristu kapely Steel Dragon z filmu Rock Star a objavil sa aj v jeden epizóde seriálu Californication.

 

Preslávil sa aj svojou gitarou Gibson Les Paul s pre neho tradičným bullseye vzorom. S touto gitarou boli doslova nerozlučnou dvojicou. Až kým raz nevypadla pri preprave z nákladiaku. Po troch rokoch si ju v záložni kdesi v Dallase kúpil jeden čestný fanúšik. Čestný pre to, že hneď po tom, ako na gitare našiel inciály Z.W., kontaktoval Zakkovho webmastra a zariadil, aby sa gitara dostala opäť k pôvodnému majiteľovi. Zakk mu z vďačnosti na výmenu poslal jeden z jeho modelov. Poslednou zaujímavosťou o tomto gitaristovi je, že na jednom koncerte v Brazílii sa počas sóla porezal na strune. Zakk síce masívne krvácal z pravej ruky, ale sólo aj celý koncert dohral až do úplného konca.

Nikki Sixx

Zmena (kapely) je život #14
Zmena (kapely) je život #14

Vlastným menom Frank Carlton Serafino Feranna junior. Americký basgitarista s osobitým štýlom, ktorého väčšina ľudí pozná z kapely MÖTLEY CRÜE. To ale nie je jediná kapela, kde sa Nikki blysol. Začiatky neboli jednoduché. V sedemnástich prišiel do L.A., kde si hľadal kapelu. Aby mal z čoho žiť, vystriedal niekoľko povolaní. Predával v obchode s liehovinami alebo sedel s telefónom na uchu a snažil sa ľuďom predať vysávače. Popri tom sa mu nakoniec podarilo dostať do kapely, ktorá sa volala SISTER a hľadala basáka cez inzerát. Táto kapela je označovaná za jednu z prvých, ktoré používali ako jeden zo svojich symbolov pentagram. Krátko po tom, ako kapela nahrala demo, Nikki spolu s ďalším členom kapely Lizziem Greyom boli z kapely vyhodení.

 

Ak pravidelne čítate náš seriál, určite ste si už všimli určitý vzorec. Keď sú dva vyhodení z kapely spolu, býva dobrým zvykom, že si spolu založia novú kapelu. A Nikki s Lizziem nesklamali. Sformovali heavymetalovú kapelu LONDON. Túto by sme dnes spätne mohli nazvať jednou zo superkapiel, ktoré sú dnes celkom v móde. Zahrali si v nej totiž takí hudobníci ako Blackie Lawless (neskôr W.A.S.P.), Izzy Stradlin (neskôr Guns N‘ Roses) či Fred Coury (neskôr Cinderella). Kapela nahrala jedno demo a skladby z neho sa objavili v roku 2000 na albume London Daze, za ktorým stála kapela Spiders & Snakes. Jej frontmanom bol totiž Lizzie Grey. Približne v čase, keď bol Nikki členom kapely London, nechal si zmeniť svoje meno aj úradne na Nikki Sixx.

 

Po odchode z kapely London začal Nikki skúšať s bubeníkom Tommym Leeom a spevákom Gregom Leonom. A vy už určite tušíte, čo za kapela z toho vzišla. Spevák sa vymenil, gitarista sa našiel. Mötley Crüe boli na svete. Hneď v roku, keď sa kapela dala dokopy, vyšiel aj prvý album Too Fast For Love (1981) a nasledovali ho ďalšie nezabudnuteľné dosky Shout At The Devil, Theater Of Pain, Girls, Girls, Girls či Dr. Feelgood. Prišla sláva a úspech a Nikki objavil heroín. Sám sa o ňom vyjadril: „Alkohol, LSD, kokaín… To boli len také romániky. Ale keď som stretol heroín, to bola pravá láska.“ Počet jeho predávkovaní bol vraj okolo pol tucta. Ale ako vidíme, Nikki je nezmar a nakoniec sa z toho dostal. Táto fenomenálna kapela odišla na odpočinok v roku 2015. Treba tiež pripomenúť, že Nikki sa autorsky podieľal na väčšine skladieb kapely.

 

Kapela síce šla na odpočinok, ale Nikki neodpočíval ani počas jej fungovania, ani po jej odchode zo svetovej metalovej scény. V roku 2000 si Sixx založil kapelu, ktorá bola vraj čisto jeho umelecká potreba. Kapela vydala singel Piece Of Candy a jeden album Diet For A New America. Nikdy však nekoncertovala. Názov tohto projektu bol 58. Neskôr, počas prestávky v kapele Mötley Crüe, bol Nikki súčasťou kapely COCKSTARS. Neskôr si zmenila meno na MOTORDOG. Bolo to preto, že kapele bolo odporučené premenovať sa. Hlavným dôvodom bolo, že názov Cockstars nebol publikovateľný v éteri rádií, a teda by ich určite nikto nezahral. Nakoniec sa názov ustálil na BRIDES OF DESTRUCTION. Pod týmto menom vydali dva albumy. Po vydaní prvého Here Come The Brides (2004) sa odobrala kapela na odpočinok, hlavne preto, že Nikki sa vrátil do Mötley Crüe. Vyšiel síce neskôr aj druhý album Runaway Brides (2005). Ten už Nikki nenahrával, ale autorsky sa podieľal na troch skladbách, ktoré vznikli ešte počas príprav prvého albumu.

 

Rok 2006 bol tým rokom, kedy vznikla kapela, v ktorej Nikki pôsobí aj v súčasnosti. Zoskupenie SIXX: A.M. vydalo hneď o rok album The Heroin Diaries Soundtrack (2007), ktorý odkazuje na Nikkiho autobiografiu s názvom The Heroin Diaries: A Year In The Life Of A Shattered Rock Star. Dnes má na konte kapela už mnoho odohratých vystúpení a ďalšie štyri štúdiové dosky. Posledné dve stihli vydať minulý rok. Prayers For The Damned, Vol. 1 v apríli a Prayres For The Blessed, Vol. 2 v novembri.

 

Nikki sa podieľal, hlavne producentsky a autorsky, aj na albumoch iných interpretov ako napríklad LITA FORD, ALICE COOPER, MEAT LOAF či VINCE NEIL. Tiež sa o ňom vie, že je to vášnivý fotograf a moderátor rádiovej šou Sixx Sense. Okrem toho napísal aj knihu This Is Gonna Hurt.

Mike Terrana

Zmena (kapely) je život #14
Zmena (kapely) je život #14

Určite budete súhlasiť, že tohto bubeníka môžeme pokojne označiť za jedného z najžiadanejších v rockovom svete. Prvá Mikeova profesionálna spolupráca bola s kapelou HANOVER FIST. Neskôr od roku 1987 zhruba jednu dekádu spolupracoval hlavne s gitaristami ako YNGWIE MALMSTEEN, TONY MACALPINE či STEVE LUKATHER. Potom sa presťahoval do Európy, najskôr do Holandska a neskôr do Nemecka. Tu sa stretol s Peavym Wagnerom a spolu s Victorom Smolskim sa v roku 1999 stali členmi kapely RAGE. S touto kapelou má na konte sedem albumov. Posledný z nich je záznam koncertu Full Moon In St. Petersburg (2007). Spolupracoval aj s kapelami GAMMA RAY a MASTERPLAN. S ďalším gitaristom AXELOM RUDIM PELLOM má na konte až dvanásť albumov a tu to zďaleka nekončí.

 

Mike sprevádza na jej sólovej dráhe aj TARJU TURUNEN a s ňou má aj spoločný album Beauty And The Beat (2014). Od roku 2016 je členom kapely VISION DIVINE a o rok neskôr si pribral k svojim povinnostiam ešte jednu kapelu, a to AVALANCH. Z ďalších kapiel, s ktorými Mike spolupracoval, spomeňme ešte ARTENSION, HOGGARD, SAVAGE CIRCUS, albumy od rockerov ako ROLAND GRAPOW, KIKO LOUREIRO a má aj tri sólové dosky Shadows Of The Past (1998), Man Of The World (2005) a Sinfonica (2011), ktoré vydal ako TERRANA. Celkovo to je asi okolo osemdesiat albumov. Treba uznať, že má toho za sebou v rockovom hudobnom svete dosť. Koniec koncov ako všetci muzikanti, ktorí sa objavujú v našom seriáli. Ďalší prídu už o týždeň.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *