TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Najbizarnejšie rockové kapely (1. časť)

„Kapely z vesmíru. Kapely skorumpovaných policajtov. Kapely, ktorých frontmani sú zvieratá. Všetky sú medzi nami a my sme vybrali dvadsaťpäť najčudnejších kapiel všetkých čias.“ Týmito slovami začala jeden zo svojich článkov redakcia TeamRock a skutočne prišli so zoznamom dvadsiatich piatich najčudnejších kapiel, o akých ste kedy počuli. Verte či nie, slovo „čudné“ je v tomto prípade ešte dosť slabým výrazom. Pri niektorých vám asi zastane rozum a budete uvažovať, či je to vôbec možné. Ak ste slabšej povahy, nielen že by ste niektoré z nich nemali počúvať, ale asi radšej ani o nich nečítajte.

 

Všetci vieme, že rocková kapela sa nemusí skladať iba z mužov v koženom odeve a s dlhými vlasmi. Aj keď všetci čakáme, že by sa mohla skladať aspoň z ľudí. Človek je však tvor, ktorý niekedy nevie, čo od dobroty a akú cestu by si vybral, aby bol tým najoriginálnejším. Práve preto sa veľa ľudí púšťa do vecí, ktoré nevedú iba k obrovskej sláve, ale často aj k obrovskej hanbe a odsudzovaniu. Prečítajte si teda rebríček, v ktorom nájdete kapely bizarné, bizarnejšie aj najbizarnejšie.

25. Honolulu Mountain Daffodils

Britská indie-punková kapela má na konte jedno EP, jeden singel a tri dlhohrajúce dosky. Ale na ich koncert sa už nedostanete. Všetci členovia sú totiž mŕtvi. Dvoch zabil alkoholizmus a tretí, frontman Joachim Pimento, spáchal samovraždu po niekoľkoročnej duševnej chorobe. 

https://youtube.com/watch?v=_SyL-j5obRw

24. Father Yod & Yahowha 13

Otec Yod bol zakladateľom duchovného kultu, ktorý začiatkom sedemdesiatych rokov prekvital v Hollywoode. Yod si založil aj reštauráciu, v ktorej podával zdravé pokrmy v súlade so svojím učením. Celý zárobok potom utratil na drahé hollywoodske sídlo, ktoré naplnil zeleninovým šalátom, drogami od výmyslu sveta, povoľnými hipisáčkami a dlhovlasými muzikantmi. Ajhľa, a hudobné hity boli hneď na svete. Táto extrémne psychedelická formácia nahrala deväť LP platní. Niektoré z nich obsahovali dokonca absolútne nenacvičené jam session záznamy. Nájdu sa ale medzi nimi aj konvenčnejšie rockové skladby.

 

23. Naked City

Poznáme veľa folkmetalových kapiel, v ktorých začujete husle či akordeón. Ale altový saxofón len tak niekto v metalovej kapele nemá. NAKED CITY bola avantgardná kapela, ktorá sa rozhodla zistiť, kam až siahajú limity kompozície a improvizácie v rockovej kapele s tradičnou zostavou obohatenou o saxofón. Vo svojej tvorbe použili vážnu hudbu, country, jazz, progressive rock, heavy metal, punk, grind. Earache Recrods ich predstavili: „Dá sa to prirovnať k pozeraniu televízie, v ktorej máte 700 kanálov, s prstom sústavne položeným na tlačidle prepnúť.“

22. OLD/O.L.D.

OLD bol odrazom prvých hudobných snáh renovovaného producenta a hudobníka Jamesa Plotkina. V kapele hral napríklad aj Jason Everman (Nirvana) a Alan Dubin. Psychedelické predstavy z textov rotovali v grindcore a metale, ktorý čerpal inšpiráciu aj z elektra, houseu, techna a industrialu. V kapele si zahosťoval aj saxofonista zo spomínanej kapely Naked City.

21. Spazztic Blur

Vedľajší projekt thrashmetalistov z kapely WEHRMACHT z polovice osemdesiatych rokov má na konte jedinú elpéčku s názvom Before … And After, ktorá je nasiaknutá humorom perverznejším než ten, ktorý používajú páni z kapely Steel Panther a navyše poriadne surrealistickým. Kapela upadla do zabudnutia až do roku 2014, kedy sa opäť dali hudobníci dokopy a vlani dokonca vydali nový album Hello Dum Dums spolu s nanovo vydaným prvým demom kapely. 

https://youtube.com/watch?v=7eoettQyucE

20. AMM

AMM alebo AMM Music. To je takzvaný free-jazz art projekt, ktorý svojou náročnosťou a zvláštnosťou naozaj otestoval trpezlivosť svojho publika. Kapela na viaceré zvedavé otázky, prečo AMM, odpovedala, že je to skratka niečoho, ale to je tajné. A nakoniec, keď ich ľudia počuli hrať, to už asi nikoho ani nezaujímalo. Kapela sa skladala z troch členov – gitaristu, saxofonistu a bubeníka. Saxofonistu ale vyhodili, lebo počas celého jedného koncertu iba rozprával. Sústavne a bez prestávky. Ale to zďaleka nebolo to najčudnejšie. Táto jazzová kapela totiž posunula pojem improvizácia na nový level. Na jednom z ich vystúpení bol aj Paul McCartney, ktorý na otázku, či sa mu ich vystúpenie páčilo, odpovedal iba toľko, že hrali príliš dlho. Portál Beatlesbible dokonca na túto udalosť odkazuje tým, že keď kapela vyzvala menej než dvadsaťčlenné publikum, aby sa zapojilo, tak sa Paul teda zapojil. „Hrou“ na radiátor a pivný krígeľ.  

19. The Monks

Skupinka amerických vojakov umiestnených v Nemecku si založila kapelu. Dosť čudnú kapelu. Dôvodom bolo, že ich už unavoval tradičný rock n‘ roll. Ich zvláštnosť začala tým, že si vyholili temená hláv, obliekli si čierne habity a okolo krkov si uviazali povrazy. Svoj výzor mníchov doplnili o hypnotické rytmy, ktoré hrali napríklad na bendže, na ktoré natiahli šesť gitarových strún. Do toho spievali texty typu: „Môj brat zomrel vo Vietname. James Bond, Kto to je? …nemáme radi atómové bomby.“ Kapela fungovala do roku 1967. Dovtedy stihli vydať aj jeden album Black Monk Time. Potom si dala prestávku, ale fanúšikovia sa dočkali aj reunionu. V pôvodnej zostave naposledy zahrali v roku 2007 a potom sa nadobro rozpadli. 

18. X-Cops

Za týmto projektom stojí Dave Brockie, ktorého môžete poznať aj pod menom Oderus Urungus ako speváka kapely GWAR. Určite viete, že ich kostýmy by sa do tohto rebríčka tiež dali zaradiť, ale tento projekt bol predsa len o čosi zvláštnejší. Dave sa v tejto kapele volal strážnik Cobb Knobbler a spolu so svojimi súputníkmi predstavoval fiktívny charakter prezlečený za policajta. Hral na basu a kapela mala vo svojom repertoári skladby ako Cavity Search či Zipper Pig. Ich album You Have The Right To Remain Silent… obsahuje aj skladbu Highway Star od Deep Purple, ale s podstatne obmeneným textom. Všetko sa to nesie v satirickom ponímaní členov ozbrojených síl. Policajti určite túto kapelu milujú. 

17. Radio Werewolf

Táto kapela bola dlho považovaná za jednu z najnebezpečnejších kapiel na svete. A nie v tom zmysle ako Guns N‘ Roses. Nielen texty, ale aj imidž kapely sa zaoberal okultizmom, sériovými vrahmi, nekrofiliou a nacizmom. To bola len špička ľadovca. Najväčší ošiaľ spôsobilo, že kapela vznikla v polovici osemdesiatych rokov. Teda v čase, keď v Amerike zúrila panika okolo satanizmu. Aby toho nebolo málo, členkou tejto kapelou bola aj Zeena Schreck. Nič vám to nehovorí? Zeena je dcéra Antona LaVeya, zakladateľa satanovej cirkvi a autora satanistickej biblie. Zeena vystupovala ako jedna z najvyšších kňažiek cirkvi satanovej.

 

16. The Ladybirds

V šesťdesiatych rokoch existovala nejedna dievčenská kapela s týmto názvom. The Ladybirds z Kalifornie predskakovali The Rolling Stones, The Ladybirds z Británie boli čisto vokálnou skupinou. Ale The Ladybirds z New Jersey boli tie lienky, ktoré svoje bodky pretŕčali na verejnosti. Inak povedané, hrali hore bez. Práve kvôli tomu si dlho v New Jersey nezahrali. Museli sa zahaliť alebo odísť. Tak odišli. Prešli L.A., Kaliforniu aj San Francisco a ich manažérom bol jedného času aj Raymond Floyd, slávny vrcholový golfista. Ak ste sa v tom už náhodou začali orientovať, tak sa koncom šesťdesiatych rokov objavila ďalšia kapela s názvom The Ladybirds, ktorá bola z Dánska a rovnako hrala hore bez. Je to ešte stále málo zamotané? Táto dánska kapela si neskôr zmenila meno na Led Zeppelin a ich turné po Škandinávií v roku 1968 sa často mylne považuje za úplne prvé turné kapely Led Zeppelin. Áno, teraz sa už myslí tá britská kapela, ktorú všetci poznáme.

https://youtube.com/watch?v=jG6X8D0w13I

Zatiaľ snáď stačí. Už zajtra sa môžete tešiť na druhú časť s ďalšou desiatkou tohto bizarného rebríčka. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *