TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #12

Dnešnú časť venujeme srdcu kapely. Ľuďom, ktorí držia spolu s basgitaristom celú kapelu pokope a v tom správnom rytme. Dvanásta časť bude o bubeníkoch, ktorí si zabúchali hneď v niekoľkých kapelách. A takých rockových bubeníkov je naozaj veľmi veľa. Preto sa po jedenástich častiach márneho čaknia konečne zameriame na takých bubeníkov, ktorí si zahrali aj (alebo hlavne) v tých agresívnejších, miestami až extrémnejších kapelách. Poďme s nimi obletieť svet.

Nathan Jonas Jordison

Zmena (kapely) je život #12
Zmena (kapely) je život #12

Začneme zľahka. Joey Jordison je síce skvelý bubeník, ale väčšina pravoverných by ho asi do tohto článku nezaradila už len preto, že hral dlhé roky v kapele SLPIKNOT, a to predsa nie je žiadny extrémny metal. Ale my ho sem predsa len zaradíme. Tento bubeník totiž určite stojí za zmienku.

 

Americký skladateľ, producent a multiinštrumentalista. V roku 1991 založil kapelu MODIFIDIOUS. Hlavným dôvodom bolo, že Joey silne podporoval deathmetalovú a thrashmetalovú scénu a v jeho rodnej Iowe bookoval koncerty kapelám ako Obituary, Unleashed či Cannibal Corpse a podobne. Vtedy si uvedomil, že neexistuje žiadna takáto lokálna kapela. Preto sa rozhodol, že bude mať jedinú alebo aspoň jednu z mála lokálnych metalových kapiel. Modifidious fungovali štyri roky a vydali dve demá, dve EP a jednu kompiláciu, ale žiadny štúdiový album.

 

V roku 1995 dostal ponuku pridať sa k projektu THE PALE ONES. Joey prišiel na skúšku a hneď sa chcel stať súčasťou tohto projektu. Tak sa stal tretím z deviatich členov, ktorých nakoniec kapela mala pod názvom Slipknot. Napriek tomu, že bol tretím členom, na svojom kostýme nosil označenie #1. Je to vysvetlené tým, že bicie sa pri tvorení albumu nahrávajú ako prvé. S touto kapelou Joey vydal celkovo dvanásť albumov a odohral množstvo (pre neho aj pre fanúšikov) nezabudnuteľných vystúpení. Mal ale smolu, čo sa týka zdravotného stavu. Už v roku 2008 si vytkol členok, kvôli čomu kapela musela zrušiť niekoľko koncertov. O rok neskôr mu prasklo slepé črevo a sanitka ho odviezla ani nie hodinu pred koncertom. Kapela opäť zrušila niekoľko koncertov. Minulý rok tiež vyšlo najavo, že Joeyho odchod zo Slipknotu v roku 2013 nebol kvôli osobným problémom ani kvôli nezhodám, ale taktiež pre jeho zdravotný stav. Diagnostikovali mu totiž priečnu myelitídu, ochorenie nervovej sústavy, ktoré Joeymu značne sťažuje hru na bicie. Po svojom odchode zo Slipknotu povedal: „Slipknot bol osemnásť rokov mojím životom a nikdy nezapriem ani kapelu, ani svojich fanúšikov.“

 

Po odchode zo Slipknotu sa pridal ešte k projektu SCAR THE MARTYR. V tomto projekte nahrával väčšinu nástrojov a hneď v tom roku kapela vydala dve EP a jednu štúdiovku Scar The Martyr. V roku 2016 Joey zverejnil, že sa kapela rozpadla. Približne v rovnakom čase taktiež oznámil, že sa stal členom ďalšej heavymetalovej kapely s názvom VIMIC. Svoj debutový album chystajú už tento rok. V roku 2016 tiež predstavil novú extrememetalovú kapelu SINSAENUM. Ich debutový album Echoes Of The Tortured vyšiel v júli minulého roku. Okrem toho bol ešte počas pôsobenia v kapele Slipknot súčasťou projektu ROADRUNNER UNITED a dlhší čas bol aj členom horrorpunkovej kapely MURDERDOLLS, v ktorej bol gitaristom. Kapela sa hudobne, ale hlavne textovo inšpirovala hororovými filmami. 

Igor Graziano Cavalera

Zmena (kapely) je život #12
Zmena (kapely) je život #12

Tento brazílsky bubeník si časom zmenil meno na Iggor, lebo tak sa mu to vraj viac páči. O rok mladší brat Maxa Cavaleru do bubnov začal trieskať už ako sedemročný a orientoval sa hlavne na sambu. Ale potom jedného dňa uvidel koncert kapely Queen, odvtedy spolu s Maxom počúvali už iba rockovú hudbu a chlapci si založili kapelu. Igor mal len trinásť rokov, keď sa stal bubeníkom kapely SEPULTURA. Keď Max z kapely musel neskôr odísť, vzťahy s bratom sa naštrbili. Ale bratská láska nakoniec zvíťazila a Igor sa pridal k Maxovej kapele SOULFLY počas koncertu v roku 2006, aby si s nimi zahral skladby kapely Sepultura Roots Bloody RootsAttitude. Vtedy stáli bratia Cavalerovci spolu na pódiu prvý raz po desiatich rokoch. V tom istom roku Igor odišiel zo Sepultury. Najskôr si chcel dať prestávku, lebo sa mu narodilo dieťa, neskôr ale oznámil, že odchádza z kapely nadobro. Dôvody boli vraj umelecké. Igor sa mal po odchode z kapely stať súčasťou projektu undergroundového hip-hopera, ktorý si hovorí Necro, ale nič také sa nakoniec nekonalo. Nič teda nestálo v ceste tomu, aby sa bratia opäť dali dokopy. Vznikol projekt s názvom INFLIKTED. Svoj názov ale museli zmeniť na CAVALERA CONSPIRACY. Názov Inflikted dostal debut tohto zoskupenia, ktoré má na konte ešte dva štúdiové albumy Blunt Force Trauma (2011) a Pandemonium (2014).

Jan Axel Blomberg

Zmena (kapely) je život #12
Zmena (kapely) je život #12

Bubeník z Nórska sa zaujímal spočiatku hlavne o futbal a wrestling. So záujmom o hudbu ale vzrastal aj záujem o hudobné nástroje. Starí rodičia mu kúpili prvú sadu bicích a Jan sa začal učiť od kapiel, ktoré počúval. Boli to hlavne Iron Maiden, Metallica, Slayer, ale aj Depeche Mode a jazzová hudba. Potom ale objavil kapely ako Venom a Celtic Frost a v tomto štýle sa našiel. Zrodil sa Hellhammer.

 

Jan začal hrávať na bicie v rôznych lokálnych kapelách. Medzi inými to bola napríklad progressivemetalová kapela TRITONUS. Neskôr si ho najala kapela MAYHEM, s ktorou takmer ihneď po príchode nahral na ich kompiláciu dve skladby CarnageThe Freezing Moon. Po spevákovej samovražde a problémoch v kapele nastala situácia, že sa nedarilo dať dokopy plnú zostavu. Jan ale nelenil a založil zatiaľ kapelu ARCTURUS, s ktorou vydal mini album Constellation, debutovú štúdiovku Aspera Hiems Symfonia a onedlho aj ďalší album Reflection Of The I. Popri tom si stihol zahrať na turné s kapelou IMMORTAL a aj pár koncertov s kapelou EMPEROR. V tom čase taktiež začal spoluprácu s kapelou THE KOVENANT, s ktorou nahral ich druhý album Nexus Polaris a tretí Animatronic. Hellhammer spolupracoval aj s americkou kapelou EYES OF NOCTUM, pre ktorú nahral bicie do šiestich skladieb na ich album Inceptum. Členom tejto kapely je aj Weston Cage, syn herca Nicolasa Cagea. Taktiež má na konte nahrávanie s kapelou DIMMU BORGIR, kde sa objavil na albumoch Stormblåst MMVIn Sorte Diaboli. Hellhammer si zahral aj s kapelami WINDS, AGE OF SILENCE, NIDINGR, ale napríklad aj s JØRNOM  a mnohými inými. Je to naozaj (nielen) black/deathmetalový bubeník na roztrhanie. 

https://youtube.com/watch?v=zpb42Hh6hlE

Nicholas Barker

Zmena (kapely) je život #12
Zmena (kapely) je život #12

Hneď vo veľkom štýle začal tento bubeník z Veľkej Británie. Svoju kariéru odštartoval rovno v kapele CRADLE OF FILTH. Nicholas bol prvým bubeníkom tejto kapely a nahral s nimi prvé štyri albumy. Po tom, ako z kapely odišiel, sa pridal k ďalšej symfonickej blackmetalovej kapele. Tento raz to boli nórski DIMMU BORGIR. S nimi má na konte ich piatu štúdiovku Puritanical Euphoric Misanthropia a šiestu Death Cult Armageddon. Barker hral aj s mnohými ďalšími kapelami ako BRUJERIA, OLD MAN’S CHILD, ATROCITY, GAAHL AND KING OV HELL alebo LEAVES‘ EYES.

 

Navštívili sme Britániu, Brazíliu, USA aj Nórsko a predstavili alebo pripomenuli si tak štyroch bubeníkov, ktorí si zahrali (nielen) v metalových kapelách orientovaných na extrémnejšie podžánre. Určite sme tvrdou hudbou pohladili nejedno ucho a stretneme sa opäť o týždeň. Posvietime si znovu na zaujímavú skupinu rockerov, ktorí sa riadili heslom, že zmena (kapely) je život.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *