TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #11

Do dnešnej časti sme pre vás vybrali troch gitaristov. Každý z nich pochádza z inej krajiny, každý z nich hral v iných kapelách a môžeme povedať, že každý z nich hrá viac-menej iný štýl. Ale každý z nich je, samozrejme, pravý rocker. Poďme si spolu posvietiť na moderného a dravého Saula Slasha Hudsona, melodického, symfonického, epického a koncepčného Tima Tolkkiho a klasického hardrockera Viviana Campbella. 

Saul Hudson

Zmena (kapely) je život #11
Zmena (kapely) je život #11

Toto meno možno niektorým nič nehovorí, ale keď sa povie Slash, to je už o inom. Tento fenomenálny gitarista začal svoju kariéru v kapele TIDUS SLOAN, onedlho ale založil svoju vlastnú kapelu, ktorá sa volala ROAD CREW, čo bol odkaz na jednu zo skladieb kapely Motörhead. Po roku však z tejto kapely odišiel, lebo nenašli speváka. Slash sa teda pridal ku kapele HOLLYWOOD ROSE, v ktorej vtedy spieval Axl Rose a na gitaru hral Izzy Stradlin. Netrvalo dlho a títo dvaja hudobníci prizvali Slasha do novej kapely. Áno, bola to, samozrejme, kapela GUNS N‘ ROSES, vtedajšia „najnebezpečnejšia kapela na svete“. Prišlo obdobie najväčšej slávy skupiny. Debut Appetite For Destruction, hity ako Welcome To The Jungle, Paradise City či Sweet Child O‘ Mine a ďalšie albumy, a koncerty, a tak ďalej. Až sa kapela dostala na koniec roka 1996, kedy Slash z kapely odišiel so slovami: „Axl a ja sme sa už nejaký čas nemohli na seba v kapele pozerať. Snažili sme sa spolupracovať, ale teraz už v kapele nie som.“ Všetci ste ale určite počuli alebo čítali o azda jednej z najväčších rockových udalostí minulého roka, keď kapela bola headlinerom festivalu Coachella v januári 2016, v zostave bol na mieste sólového gitaristu opäť Slash a začalo sa turné Not In This Lifetime…, ktoré ešte stále prebieha. V júli kapela navštívi aj Prahu.

 

Ale prejdime aj ku kapelám, v ktorých Slash hral v tom období po a zároveň pred Guns N‘ Roses. Prvou z nich bola kapela SLASH’S SNAKEPIT, projekt, ktorý Slash založil ešte počas fungovania v Guns N‘ Roses a zahrnul do neho aj dvoch ďalších členov kapely. Táto kapela sa pustila takmer ihneď do nahrávania a z materiálu, ktorý Slash chystal pôvodne pre Guns N‘ Roses, vznikol už po roku fungovania kapely Slash’s Snakepit jej debut s názvom It’s Five O’Clock Somewhere. O ďalší rok sa kapela rozpadla. V tom čase Slash hrával s kapelou SLASH’S BLUES BALL, ktorá sa zameriavala na cover verzie bluesrockových skladieb. Toto Slasha asi veľmi nebavilo, pretože v roku 1999 sa rozhodol obnoviť fungovanie kapely Slash’s Snakepit s novou zostavou hudobníkov a kapela vydala svoj druhý album Ain’t Life Grand. V roku 2002 ale Slash z kapely odišiel, pretože sa opäť stretol so starými známymi z Guns N‘ Roses. Boli to konkrétne Duff McKagan a Matt Sorum. Zistili, že im to spolu ešte stále funguje ako „za starých čias“. Dali teda dokopy celú zostavu a po dlhom hľadaní speváka konečne vznikla kapela VELVET REVOLVER. Vydali svoj debut Contraband a vyrazili na turné. Prišiel ďalší album Liberated a ďalšie turné, po ktorom odišiel z kapely spevák Scott Weiland. Kapela síce začala chystať tretí album, no nakoniec vyhlásili, že nenašli vhodného speváka, preto si dá kapela na pár rokov pauzu, aby sa členovia mohli venovať naplno iným projektom.

 

Slash sa teda vydal na sólovú kariéru. Prvá sólovka s názvom Slash zahŕňala mnoho hosťov, ako doslova povedala Slashova bývalá žena „každého od Ozzyho po Fergie.“ Slash sa vydal na prvé turné a za mikrofónom bol spevák Myles Kennedy, ktorý sa rovnako ako hudobníci uchytil, a tak ďalšie albumy Apocalyptic LoveWorld On Fire vydali už ako SLASH, MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS. Okrem toho, samozrejme, spolupracoval s množstvom hudobníkov, hosťoval v množstve skvelej muziky, bol ocenený množstvom cien a zaradený do množstva rebríčkov. Čo si budeme ďalej hovoriť, najlepšie to vystihneme jediným slovom – Slash.

Timo Tolkki

Zmena (kapely) je život #11
Zmena (kapely) je život #11

Tento gitarový mág na gitare hráva od siedmich rokov a bol (alebo možno ešte stále je) schopný cvičiť aj osem hodín denne. Svoju kariéru rockového gitaristu začal v kapelách ANTIDOTE a ROAD BLOCK. Potom už prišla na rad powermetalová kapela STRATOVARIUS, kde okrem gitary Tolkki na začiatku aj spieval a niekedy hral aj na basovú gitaru. Tieto povinnosti, našťastie, na seba prevzali časom noví členovia, a tak sa mohol Timo naplno venovať elektrickej sólovej gitare. Kapela žala úspech svetových rozmerov, ale u Tima nastali problémy. V roku 2004 mu diagnostikovali bipolárnu afektívnu poruchu. S kapelou ešte nahral jeden, svoj dvanásty štúdiový album Stratovarius a neskôr v roku 2008 z nej odišiel. Vzdal sa aj práv na meno kapely, čo vraj urobil na protest tomu, že ostatní členovia chceli pokračovať pod týmto menom aj bez neho. Znak ľaliového kvetu ale odišiel z kapely Stratovarius s ním.

 

Ešte počas fungovania v kapele Stratovarius vydal Timo dva sólové albumy Classical Variations And ThemesHymn To Life. Po odchode z kapely Stratovarius pokračoval rockovou operou Saana – Warrior Of Light Pt.1 – Journey To Crystal Island. V roku, keď tento album vyšiel, založil kapelu REVOLUTION RENAISSANCE, s ktorou sa opäť objavil aj znak ľaliového kvetu. Vydala tri albumy. Prvý New Era zahŕňal hostí ako Michael Kiske či Tobias Sammet. Ďalšie dva Age Of Aquarius Trinity už mali pevnú zostavu. Po treťom albume sa kapela rozpadla. Stalo sa tak vraj kvôli Timovým osobným problémom, malému záujmu o túto kapelu, ako aj kvôli situácii na hudobnom trhu. Netrvalo ale dlho a vznikla superkapela SYMFONIA, v ktorej hral Timo na gitaru a na obale jediného štúdiového albumu tejto kapely In Paradisum vidíme opäť znak ľaliového kvetu. Projekt Symfonia Timo ukončil ešte v tom istom roku, ako vyšiel tento album a oznámil aj svoj odchod z hudobného priemyslu.

 

No už o rok vypustil Timo do sveta obal k svojmu ďalšiemu sólovému albumu Classical Variations And Themes Vol 2 a tiež inštrumentálnu skladbu Dinner With Paganini. Názov albumu potom upravil na Classical Variations And Themes II: Credo, nakoniec ale všetko odvolal. Namiesto toho otvoril v Helsinkách svoje vlastné štúdio zamerané na mixovanie a mastrovanie. Neskôr vznikol ďalší projekt. Opäť metalová opera. Jej príbeh sa odohrával v postapokalyptickej budúcnosti v roku 2055. Projekt AVALON vydal celkovo dva albumy The Land Of New HopeAngels Of The Apocalypse. Tolkki okrem iného ešte produkoval štvrtý album projektu Allen/Lande The Great Divide a hosťoval v kapelách a projektoch ako Chaos Magic, Edguy, Avantasia a podobne. Vidieť ho naživo môžete v auguste na tohtoročnom More Than Feste.

Vivian Patrick Campbell

Zmena (kapely) je život #11
Zmena (kapely) je život #11

Írsky hardrockový gitarista, ktorý sa stal gitaristom v rockovej kapele už ako pätnásťročný. Bola to skupina SWEET SAVAGE. Zaujímavosťou je, že ich skladba Killing Time sa objavila ako cover na albume kapely Metallica. Túto kapelu Vivian opustil, aby sa stal gitaristom v kapele DIO, s ktorou bol v podstate od jej začiatkov až do roku 1986. Vivian priznal, že: „…Dio je neuveriteľný talent, ale hrozný podnikateľ…“ V tomto roku sa Vivian pridal k zostave kapely WHITESNAKE, ale kým s kapelou Dio nahral tri štúdiové albumy, s Whitesnake nestihol nahrať ani jeden. Po turné kapely v rokoch 1987 – 1988 z nej bol vyhodený. Po tejto udalosti si Vivian zahral na sólovom albume Loua Gramma, potom v kapele RIVERDOGS a opäť s Louom v jeho novej kapele SHADOW KING.

 

Nakoniec sa Vivian usadil v kapele DEF LEPPARD, s ktorou hrá od roku 1993 a odvtedy má s touto legendou na konte deväť albumov. Posledným z nich je jedenásty štúdiový album Def Leppard z roku 2015. Okrem toho si Vivian zahral na turné s kapelou THIN LIZZY, minulý rok nahral album s kapelou LAST IN LINE s názvom Heavy Crown. Táto formácia je zložená z pôvodných členov kapely Dio. Dávnejšie taktiež nahral album Through Time s kapelou CLOCK, ktorý obsahuje originál skladby To Be Alive, ktorú môžeme nájsť na albume Def Leppard Euphoria. Vydal aj jeden sólový album Two Sides Of If a hosťoval na albume Gotthard kapely Gotthard a na albume All You Can Eat kapely Steel Panther.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *