TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #1

Začínate čítať nový seriál, v ktorom sa budeme venovať hudobníkom, ktorí po ukončení svojho pôsobenia v jednej kapele na hudbu nezanevreli. Ich meno sa objavilo (takmer) vzápätí v ďalšej. Niektoré sa možno budú aj prelínať, iné odchody možno spôsobil práve prestup k inej kapele.

 

Určite všetkým z vás hneď naskočilo v hlavne niekoľko mien. Možno aj o nich sa dočítate. A možno sa dozviete o niektorých ďalších menách, ktoré nie sú až také zvučné ako iné. Určite ale stoja za zmienku. Hneď v prvej časti tu máme štyroch známych rockerov, ba priam rockových velikánov, ktorých spája jedna kapela, i keď všetci štyria v nej nikdy neboli súčasne. Ritchie Blackmore, Jon Lord, David Coverdale a Steve Morse. Už ste určite všetci uhádli meno legendy DEEP PURPLE. 

Ritchie Blackmore

Zmena (kapely) je život #1
Zmena (kapely) je život #1

Ritchie Blackmore, známy ako jeden zo zakladajúcich členov Deep Purple, ktorý stál pri zrode legendárneho albumu Deep Purple In Rock či nahrávaní albumu Fireball a tiež je autorom nezabudnuteľného riffu skladby Smoke On The Water. Deep Purple nie je ale jedinou kapelou, v ktorej Ritchie predviedol svoje umenie. Časom sa Purpli odklonili od svojho štýlu a začali experimentovať s funkom a soulom. To už Ritchiemu nebolo pochuti, a tak z kapely odišiel. Spolu s členmi kapely Elf založil kapelu RAINBOW a na svete bola ďalšia, dnes už legenda. Tá rokmi prechádzala rôznymi štýlovými zameraniami, a teda aj častejšími personálnymi zmenami. Napriek tomu kapela zanechala mnoho hodnotných a nezabudnuteľných hitov ako napríklad Long Live Rock And Roll, All Night Long alebo aj cover verziu skladby Since You’ve Been Gone.

 

V roku 1997 sa Ritchie už naplno zameral na svoju odvekú lásku k stredovekej a renesančnej hudbe. Rainbow „vymenil“ za duo BLACKMORE‘S NIGHT, ktoré založil spolu so speváčkou Candice Night. Venujú sa práve tradičnému folku a folk rocku. V tejto kapele je Ritchie stále činný a tvorivý, čo dokazuje aj album zo septembra minulého roku All Our Yesterdays, ktorý sa oplatí vypočuť.

 

Vlani vyšiel na DVD dokument s názvom The Ritchie Blackmore Story, ktorý hovorí o tomto fenomenálnom gitaristovi od počiatkov až dodnes. V dokumente sa objavili aj hostia ako Gene Simmons, Steve Vai, Joe Satriani, Brian May a iní.

 

Tento rok si Ritchie zaspomínal na svoje počiatky a dal dokopy „novú“ kapelu RITCHIE BLACKMORE’S RAINBOW, s ktorou odohral v júni tri koncerty (jeden v anglickom Birminghame a dva na nemeckom festivale Monsters Of Rock). Zazneli najväčšie hity nielen od Rainbow, ale aj od Deep Purple. Ritchie sa vyjadril, že možno zváži aj ďalšie šou s touto kapelou. Presvedčil ho o tom do istej miery aj dvestotisícový birminghamský koncert, ktorý sa vypredal za 15 minút. Tí z nás, ktorí nemali možnosť pozrieť si renesančný Ritchieho odkaz znovuzrodenia Rainbow naživo, si môžu zaobstarať čerstvý výtlačok Memories In Rock – Live In Germany na 2CD + DVD alebo 2CD + Blu-ray so záznamom z dvoch nemeckých koncertov v mestách Loreley a Bietigheim. Vyšiel 18. novembra 2016. Tí náročnejší si možno počkali do 2. decembra na super deluxe verziu, kde nájdu DVD, Blu-ray a 2CD v 48-stranovej fotoknihe alebo na verziu 3 LP. Pekný (pred)vianočný darček. 

Jon Lord

Zmena (kapely) je život #1
Zmena (kapely) je život #1

Jon Lord, klávesový mág, ďalší spoluzakladateľ kapely Deep Purple. V tejto skupine zotrval neuveriteľných 34 rokov až do roku 2002. Medzitým bol aj členom kapely WHITESNAKE. V nej bol síce iba šesť rokov počas osemročnej „prestávky“ Deep Purple, ale značne ju obohatil o bluesrockový zvuk svojich syntetizátorov. Jon Lord ale často vyjadroval nespokojnosť so svojou pozíciou v kapele. Práve to prispelo k znovuzrodeniu Deep Purple v roku 1984. Bol tiež spolu s Ianom Gillanom (Deep Purple), Tonym Iommim (Black Sabbath), Jasonom Newstedom (Metallica), Nickom McBrainom (Iron Maiden) a Mikkom Lindstrőmom (HIM) súčasťou projektu superkapely WHOCARES v rokoch 2011 a 2012.

 

Lord bol vo svojej tvorbe ovplyvnený aj Johannom Sebastianom Bachom a venoval sa komponovaniu klasickej hudby, ktorú vedel šikovne obaliť do rockového šatu. Jeho Gemini Suite bude nanovo vydaná 9. decembra 2016. Táto Lordova suita, ktorej základom bola kompozícia Concerto For Group And Orchestra z roku 1969, zaznela prvýkrát v roku 1970 v Londýne v podaní London Symhony Orchestra spolu s členmi Deep Purple. Táto klasik-rocková fúzia v šiestich častiach bola nahratá v roku 1971 v štúdiu Abbey Road. Spomínané nové vydanie je remaster práve tejto verzie Gemini Suite a bude prvou zo série remastrov Lordových nahrávok pod štítkom earMUSIC. Budúci rok by mali nasledovať kompozície WindowSarabande.

 

Aj to je dôkazom, že i keď Jon skonal v roku 2012, zvuk jeho hammondu je večný. Bubeník kapely Metallica Lars Ulrich po jeho smrti povedal: „…v histórií hard rocku jednoducho nebol iný taký muzikant ako Jon Lord. Nebol nikto, kto hral ako on. Nebol nikto, kto znel ako on. Nebol nikto, kto písal ako on. Nebol nikto, kto vyzeral ako on. Nebol nikto presvedčivejší, viac gentlemanský, srdečnejší alebo viac „fucking cooler“ z tých, ktorí kedy hrali na klávesy alebo sa k nim akokoľvek dostal.“ Lord bol skutočný pán…

David Coverdale

Zmena (kapely) je život #1
Zmena (kapely) je život #1

David Coverdale začal svoju spevácku kariéru v skupine Fabulosa Brothers. Po jeho príchode do Deep Purple kapela ovplyvnená jeho speváckym prejavom upustila od hardrockových riffov a, ako bolo spomenuté, začala experimentovať s funkom a soulom. Napriek tomu, že práve Ritchiemu sa páčil Davidov silný bluesový hlas, z kapely nakoniec práve kvôli zmene štýlu odišiel so slovami: „Nemám rád funky a soul.“ Z Coverdaleovho účinkovania v Deep Purple nám ostali hity ako The GypsySoldier Of Fortune. Po prvom rozpade Deep Purple chceli Lord a Paice pokračovať s Coverdaleom pod názvom PURPLE, ale David odmietol takúto spoluprácu.

 

Nasledoval vznik kapely WHITESNAKE aktívnej aj s Davidom dodnes. Jej členmi boli spomínaní Lord a Paice až dovtedy, kým sa vrátila na scénu ich kapela Deep Purple. Za všetky treba spomenúť zaujímavý album kapely Whitesnake z roku 2015 s názvom The Purple Album, ktorý je tribute albumom a poctou kapele Deep Purple, ktorá bola pre Davida podľa jeho vlastných slov vysokou školou: „Už som to povedal Ritchiemu Blackmoreovi, že to boli práve on a ostatní členovia kapely Deep Purple, ktorí pred štyridsiatimi rokmi odštartovali tú úžasnú cestu, ktorá pokračuje dodnes. Lepších učiteľov som si nemohol priať.“ Na album teda vybral David piesne od Deep Purple z jeho éry a nahral ich so svojou kapelou Whitesnake. Takáto pocta svojej alma mater mu skutočne vyšla.   

 

David sa pustil aj do jednorázových projektov, akými boli jeho sólovka z roku 2010 s názvom Into The Light či projekt ešte z roku 1993 s Jimmym Pageom. 

https://youtube.com/watch?v=I7_j7Qn2FSs

Steve Morse

Zmena (kapely) je život #1
Zmena (kapely) je život #1

Štvoricu našich dnešných rockerov uzatvára Steve Morse. Tento gitarista, ktorý vyštudoval klasickú hudbu a jazz, má okrem spomenutých žánrov záľubu napríklad aj v bluegrasse a v country. My ho ale, samozrejme, poznáme najlepšie ako zakladateľa americkej kapely DIXIE DREGS, ktorá kombinuje rockovú, jazzovú a bluegrassovú hudbu, a ešte lepšie ako nástupcu Ritchieho Blackmorea v kapele Deep Purple, s ktorou má zatiaľ na konte posledných 5 štúdiových albumov a 7 live albumov.

 

Popri Deep Purple si Morse zahral v kapelách LIVING LOUD a ANGELFIRE. Morse je od roku 2011 činný hlavne v momentálne asi jednej z najznámejších superkapiel FLYING COLORS. Morse stál pri zrode tejto progrockovej kapely a spolu s kolegami Mikeom Portnoyom, Daveom LaRueom, Casyom McPhersonom a Nealom Morseom vydali doposiaľ dve štúdiovky a dva živáky. Pre fanúšikov náročnejšej hudby ako stvorené.

 

Na koniec si môžeme prezradiť, že Steve má práce vyše hlavy, pretože Flying Colors v decembri začínajú pracovať na novom albume. Šepká sa dokonca aj o aktivite v kapele Angelfire. Ale čo je najzaujímavejšie v kontexte dnešnej časti a v súvislosti s kapelou, ktorá bola dnes spomenutá najčastejšie? Na jar budúceho roku sa môžeme tešiť na nový štúdiový album od Deep Purple, ktorý sa bude volať Infinite!

Oslovila vás premiérová časť tohto seriálu? Nabudúce vás čakajú opäť ďalší rockeri, ktorí „vyskúšali“ viacero skvelých kapiel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *