TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Vychádza exkluzívny 3CD komplet Karola Duchoňa

V apríli 2020 by jeden z najlukratívnejších umelcov vydavateľstva Opus KAROL DUCHOŇ oslávil životné jubileum – 70 rokov. Pri tejto príležitosti vychádza 3CD komplet Karol Duchoň 70 Opus 1970 – 1985, na ktorom sa nachádza presne 70 piesní z repertoáru tohto významného a po rokoch stále viac oceňovaného umelca.  Komplet veľmi starostlivo zostavil Juraj Čurný, ktorý k nemu napísal výstižný a pre mnohých fanúšikov Karola Duchoňa aj objavný sprievodný text. „Karol Duchoň sa na slovenskej hudobnej scéne začal presadzovať práve v dobe, kedy vzniklo slovenské hudobné vydavateľstvo OPUS a je preto logické, že tento komplet je zostavený z nahrávok, ktoré pod touto značkou vyšli v období rokov 1970 – 1985 na vinylových singloch, albumoch a kompiláciách. Je medzi nimi aj viacero takých, ktoré na CD nikdy nevyšli,“ píše v booklete Juraj Čurný. Exkluzívne 3CD oficiálne vyšlo teraz v piatok 29. mája 2020.

Jeden z textárov, Ľuboš Zeman, sa 3CD veľmi potešil a nešetril slovami chvály: “Karol Duchoň bol  výnimočný spevák a šarmantný muž s veľkým srdcom. Keď začal  spievať, padali jazykové i generačné bariéry. Jeho hlasový rozsah, medová farba hlasu, belcantový repertoár a bezprostrednosť sú stále nadčasovým etalónom. Tlieskali mu v mnohých krajinách sveta, bol skutočne svetovým umelcom, no on stále zostal skromným človekom bez hviezdnych manierov. A bez pátosu a veľkých slov mal rád krajinu, v ktorej sa narodil a kde mu poslucháči naozaj rozumeli.  V dejinách našej populárnej hudby nemá konkurenciu. Je to naša  národná legenda.”

Juraj Čurný, ktorý tento hudobný nosič dával dohromady, sa vyjadril k výberu a zostaveniu skladieb: “Práca na dramaturgii tohto kompletu bola príjemná a zaväzujúca zároveň, pretože Karol Duchoň oslovuje nielen svoju pôvodnú, ale aj stále novú generáciu fanúšikov. Pri výbere skladieb z rôznych pohľadov, o ktoré som sa snažil, som si len potvrdil jeho výnimočnosť. Teší ma aj skutočnosť, že po prvýkrát sa objaví na CD a tiež aj na online platformách štrnásť skladieb, ktoré od svojho vydania na nikdy nereedovaných singloch boli dlhodobo širšej verejnosti nedostupné.”

 

Prvé CD predstavuje Karola Duchoňa ako skvelého interpreta skladieb zo zahraničného repertoáru, ktorým dokázal dať svoju vlastnú neopakovateľnú pečať (Cliff Richard, Demis Roussos…).

Druhé CD je venované skladbám, ktoré boli vytvorené priamo pre neho a ktoré mu „dodávali“ doslova desiatky najlepších domácich skladateľov i textárov.

Tretie CD je určené pre najväčších fanúšikov a ponúka ďalšie pohľady na Karola Duchoňa –  festivalový, duetový a raritný.

Svoje krásne myšlienky o spevákovi a jeho piesňach prezradil aj choreograf Ján Ďurovčík: “Karol Duchoň je dar, ktorý táto krajina mala, dar, ktorý ale ostal nie úplne rozbalený, lebo odišiel veľmi skoro. No aj to málo, čo sa stihlo rozbaliť, bolo dosť nato, aby sme si hlas tohto umelca, ktorého talent presahoval hranice, navždy zapamätali. Obkolesil sa bardami slov hudobnej a textárskej scény a spolu sa zrodili hity, ktoré nikdy nezomrú. Aj preto, že sme už teraz nemali možnosť vidieť,  ako by v modernej ére vyzerali scénické spracovania jeho piesní, sme sa rozhodli pre show The Duchons, čiže poctu mladých umelcov Karolovi! Tento umelecký projekt sa stal najúspešnejšou show posledných rokov, a to hlavne vďaka fenoménu mena Karol Duchoň.”

Vychádza exkluzívny 3CD komplet Karola Duchoňa

Zoznam skladieb na 3CD, kde spievajú a hrajú Karol Duchoň, Dušan Grúň, Eva Kostolányiová, Jana Kocianová, Marcela Laiferová, Zdena Studenková, orchester Gustava Broma, Olda Zemana, Juraja Velčovského, Vlada Hronca, skupina Ľuba Beláka, Prognóza, Vivat, TOČR Bratislava, V.V. Systém:

CD1

01. NÁLADY

02. NA SRDCI HRAJ

03. PIESEŇ O DECEMBRI

04. SEN O MIERI

05. DÁVNO

06. JAZVEČÍK BOBY

07. PREDAVAČ ŽREBOV

08. ŠIEL, ŠIEL…

09. SPÝTAŤ SA MÔŽEM

10. ELENA

11. RUŽOVÉ RÁNO

12. DIEVČA Z BUDMERÍC

13. MÁM DOBRÚ SPRÁVU

14. NA NÁS ČAKÁ LÁSKA

15. TANCUJEM S TEBOU RÁD

16. ZAJTRA BUDE KRÁSNE

17. KAM SA DÍVAŠ

18. CÍTIM

19. SĽÚBENÉ ĽÚBENIE

20. MÁM ŤA RÁD

21. DYCH TVOJ PÁLI

22. SMÚTOK KRÁSNYCH DIEVČAT

23. VZDIALENÁ

24. SEN O VEĽKEJ LÁSKE

 

CD2

01. BIELA PANI

02. RODNÝ MÔJ KRAJ

03. ZVONY PRE ŠŤASTIE

04. USPÁVANKA

05. S BIELOU HMLOU

06. SIEDMY SVETADIEL

07. HODVÁBNY PRÍBEH

08. PIESEŇ O MATKE

09. V SLOVENSKÝCH DOLINÁCH

10. HRAJ, HRAJ

11. ČO TI JE

12. MATKA

13. PIESEŇ PRE MILÚ

14. S ÚSMEVOM

15. BATOH S PÁPERÍM

16. TENTO SVET

17. BRAT SLNKO, SESTRA ZEM

18. USPÁVANKA

19. TO ZNÁME MIESTO

20. F1

21. BLUES PRE KAROLA

22. PRIMÁŠOVO SRDCE

23. STRETNUTIE

24. ĽUBICA

 

CD3

01. KTO MÁ ŤA RÁD

02. ZÁHRADA PIESNÍ

03. CHVÁLA HUMORU

04. KEBY NÁHODOU

05. ZEM PAMÄTÁ

06. ZRNKO SOLI

07. PIESEŇ PRE TEBA

08. ČARDÁŠ DVOCH SŔDC

09. MÁM ĽUDÍ RÁD

10. HRÁM

11. VOLÁM ŤA LÁSKA

12. VONIA KAKAO

13. JE ČIERNY

14. KAMENNÝ KVIETOK

15. NÁŠ UČITEĽ

16. NEČAKAJ MA UŽ NIKDY – DVE OČI NEVERNÉ

17. RAPID, DO TOHO

18. SLOVAN JE LEPŠÍ

19. EDELTRAUT

20. WENN DIE SONNENBLUMEN BLÜHEN

21. LASS UNS EINE NACHT LANG TANZEN

22. O MARIA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *