TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Vedeli ste, že keď ste v mosh pite, správate sa ako častica plynu?

Čoraz častejšie sa na internete objavujú rôzne štúdie metalovej subkultúry. Najnovšie sa do našich radov a „ľudových zvykov“ zahĺbilo duo doktorandov Jesse Silverberg a Matt Bierbaum, ktorí študujú na Cornellskej univerzite. Táto dvojica sa začala bližšie zaujímať o rockové a metalové koncerty za účelom skúmania kotla alebo ak chcete mosh pitu. Cenné poznatky by vraj mohli pomôcť hlbšie pochopiť extrémne situácie ako nepokoje či panické reakcie pri katastrofách.

 

Existuje určité pochopenie, ktoré medzi sebou fanúšikovia v kotli zdieľajú, keď vstupujú do extrémnej a „nepriateľskej“ časti priestoru pod pódiom. Tento chaotický rituál rozjarených fanúšikov, ktorý sa môže javiť dosť násilný, študovali Silverberg a Bierbaum uplynulé dva roky. Robili to v snahe vyvodiť určité paralely medzi moshingom a pohybmi a fyzikálnymi vlastnosťami plynov.

 

Podľa vedcov môže byť totiž moshing prirodzenejšie pochopený na báze podobnosti správania sa plynných častíc, ktoré do seba navzájom neustále narážajú a poletujú v chaotických vzorcoch. Dokonca aj circle pit vedci prirovnávajú k správaniu sa plynov, no i k správaniu sa vtákov a rýb, ktoré prakticky kopírujú vírovitý vzor správania sa častíc.

 

„Zaujímame sa o správanie ľudí v stave rozrušenia. Ale nebolo by úplne etické vyvolať kvôli výskumu vzburu,“ hovorí Silverberg. Kde inde by teda našli najviac podobné podmienky, ak nie na rockových a metalových koncertoch? „Všetko, čo sme sa naučili vďaka mosh pitom, by sme mohli využiť pri budovaní lepších štadiónov či divadiel,“ pokračuje Silverberg. Jeho kolega, výskumník James Sethna však podáva o čosi zábavnejšie vysvetlenie: „Výskum nezačal kvôli stavaniu bezpečnejších štadiónov. Začali sme s tým, pretože to bolo cool a chceli sme zistiť, či budeme schopný vysvetliť ľudské správanie (možno mierne intoxikované správanie) bez použitia zložitých modelov.“

 

Zaujíma vás, ktorá kapela priniesla najlepšie výsledky? Podľa Silverberga sú to KILLSWITCH ENGAGE. „Killswitch Engage vždy privedú dav do varu. Napriek tomu, že každý má, samozrejme, svojich obľúbencov.“


Použité zdroje:
loudwire.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *