TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #9: Janis Joplin

Diva psychedelickej doby, krásna Janis Joplin s dokonalým a jedinčeným hlasom tiež patrí do neslávneho Klubu 27. A zo sveta odišla iba šestnásť dní po Jimim Hendrixovi. Predávkovala sa heroínom. Ako príčinu úmrtia koroner v Los Angeles Dr. Thomas Noguchi určil náhodné predávkovanie drogami. Ale urobila tak dobrovoľne alebo jej niekto pomohol?

 

Ešte v septembri, iba mesiac pred smrťou, mala Janis optimistické predstavy o budúcnosti. Chystala sa dokončiť najnovší album Pearl a zároveň ju v dohľadnej dobe čakala svadba so snúbencom Sethom Morganom. Kde sa však stala chyba, že nakoniec ukončila život?

 

V októbri 1970 Janis Joplin spolu s kapelou nahrávala nové materiály v Los Angeles pod dohľadom producenta Paula Rothchilda, na spoluprácu s ktorým sa naozaj veľmi tešila. Napriek tomu sa niekde musela stať nejaká chyba, keď nakoniec 4. októbra odišla na druhú stranu.

 

Podľa tour manažéra Johna Byrneho Cooka Janis muselo niečo na nahrávaní nudiť. Už dokázala byť čistá aj šesť mesiacov, ale vraj vždy, keď sa nudila, tak sa vrátila k užívaniu heroínu, ktorý bol jej závislosťou. Podobný názor mal aj Peter Albin, jeden z jej kolegov v kapele Big Brother. Albin sa vyjadril, že asi dva týždne pred smrťou znova drogovala. No a podľa Albina radšej drogovala než pila, čo si odôvodňovala tak, že alkohol mal vplyv na jej hlas. Počas tvorby nahrávok v Los Angeles navyše s kapelou bývali v hoteli Landmark Hotel preslávenom tým, že sa prostredníctvom neho dalo dostať blízko k dílerom, čo iba prilievalo olej do ohňa.

 

Deň pred úmrtím, 3. októbra 1970, Janis po vypočutí inštrumentálnej nahrávky skladby Buried In The Blues odchádza preč so sľubom, že na druhý deň sa vráti, aby k piesni nahrala vokálnu časť. Ide do Barney’s Beanery, kde si s niekoľkými ďalšími členmi kapely dáva pár panákov a následne sa poberá naspäť do hotela. A nikto netuší, že ju vidia naposledy.

 

Nasledujúci deň Rothchild volá Cookovi, aby ho upozornil, že Janis neprišla na nahrávanie. Cooke sa pokúša dovolať jej, avšak keď sa mu to nedarí, odchádza do hotela za ňou. Jej psychedelicky pomaľované Porsche našiel odparkované na parkovisku, preto mu hneď bolo jasné, že bude len niekde tam. Prichádza na recepciu a od manažéra hotela Jacka Hagyho si pýta kľúč od Joplininej izby.

 

Cooke vo svojich memoároch opísal, čo našiel v izbe tak, že Janis sedela na posteli v divnej polohe s hlavou zakliesnenou medzi posteľou a nočným stolíkom, pričom v ruke mala štyri doláre a dva štvrťáky, pričom na stolíku bola krabička Marlboriek, ktoré si pravdepodobne bola vziať z automatu pri recepcii. Príbeh mohol byť asi takýto: Janis mala drobné za 5 dolárov, pričom za päťdesiat centov z nich si v automate kúpila balíček cigariet. Následne sa vrátila naspäť do svojej izby, kde sa posadila na posteľ a chystala sa zapáliť si jednu z cigariet, no nestihla to, lebo sa prevrátila dopredu, čomu nasvedčovala jej pozícia – sedela na posteli naklonená cez jej bok a na tvári mala zaschnutú krv na mieste, kde jej hlava narazila do stolíka.

 

Hoci si je John vedomý toho, že pred sebou možno vidí miesto činu a radšej by teda nemal nič chytať, okrajmi prstov otvára vrchnú zásuvku nočného stolíka, kde pri rýchlom pohľade nachádza injekčnú striekačku a lyžičku, ktoré tam mala odložené Janis.

 

V knihe Love, Janis, ktorej autorkou je Laura, Janisina sestra, Laura píše o tom, že heroín, čo v tú noc zabil jej sestru Janis, získala v popoludní rovnakého dňa od svojho dílera Georga. George bol jej dodávateľom vždy, keď užívala drogy. Janis si dávala pozor, aby vždy kupovala od toho istého človeka a vedela, že je spoľahlivý, lebo si vždy dával pozor na to, čo poredáva. George si obvykle dával drogy chemicky testovať pred tým, než ich predával a púšťal do obehu. Ale várka, ktorú si Janis kúpila v deň smrti, skontrolovaná nebola. Chemik bol totižto mimo mesto, a tak nemal kto zistiť, či je s tovarom všetko v poriadku. A George predával dávky bez toho, aby ich mal skontrolované. Tak sa stalo, že dávka, ktorú si Janis kúpila v osudnú nedeľu, bola štyri až desaťkrát silnejšia než bežne býval heroín v uliciach. Tento heroín bol v čistý až medzi štyridsiatimi a päťdesiatimi percentami.

 

Okrem Janis zomrelo aj niekoľko ďalších narkomanov, ktorí si kupovali dávky od rovnakého dílera. Najpodozrivejšie na tom je, že si dotyčný zobral na triko fakt, že nemohol dať svojmu chemikovi otestovať várku, a tak ju predával len tak, keďže sám drogy neužíval. Bolo mu to už jedno alebo až na toľko veril svojmu dodávateľovi? Chcel si za každú cenu zarobiť? Prečo aspoň Janis a ostatných nevaroval, že kupujú mačku vo vreci a dávky, čo dostali, sú možno iné než tie, na ktoré boli zvyknutí? Chcel ich zabiť? Potom sa tu ale vynára otázka, prečo by ich chcel zabiť, prečo by sa pripravoval o zákazníkov a či bolo za tým niečo viac.

 

Pre zatiaľ je Janisina smrť uzavretá ako samovražda, ale ktovie, čo by sa zistilo, keby sa opäť pustili do vyšetrovania prípadu. Možno by to neprinieslo žiadne nové skutočnosti a možno, naopak, by došlo k úplnému zvratu. To sa však tak ľahko nedozvieme alebo skôr vôbec. Alebo? Veď predsa existujú ľudia, čo hľadajú spojitosť ešte aj medzi všetkými členmi Klubu 27. Vražda? Samovražda? Alebo len nešťastná náhoda?


Použité zdroje:
Foto: societyofrock.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *