TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Korene metalu #20: Špeciálne subžánre metalu

Čím sú tieto subžánre, ktorými ukončíme našu cestu vývojom metalu, špeciálne? Tematikou a spracovaním, ale inak v nich nájdete typické znaky hlavných prúdov metalu. Napríklad Twilight Force sú typický melodický power metal a pritom… Ale veď si prečítajte sami.

 

Adventure metal

Možno si poviete, čo je toto za volovinu. Ale pozor, tento druh metalu skutočne existuje. Napriek tomu nikde nenájdete jeho presne stanovenú definíciu, keďže môžeme tvrdiť, že je ešte v plienkach a venuje sa mu zatiaľ len málo kapiel, pričom patria pod významnejšie druhy metalu a k tomuto subžánru sa zaraďujú väčšinou iba tematikou.

 

Je to vec, ktorá zrejme hladká ego najmä fanúšikom dungeons and dragons. Jedine v tomto druhu metalu nájdete v klipoch lietať draky, no a niekedy sú aj na pódiu. Sem-tam okolo vás prebehne trpaslík, zaútočí na vás elf, zasiahne vás magickou silou čarodej, a tak podobne. Toto všetko patrí pod adventure metal. Jeho súčasťou tak zvyčajne býva i LARP (Live Action Role Playing Game), keďže sa kapely často vžívajú do úloh týchto postáv, ktoré nie sú vždy nutne len drakobijci.

 

Dobrými príkladmi kapiel zahrnutých pod dračie krídla dobrodružného (adventure) metalu sú Twilight Force, kde nájdete hneď niekoľko magických bytostí, ale aj zoskupenia ako Scale The Summit, Thor či už rozpadnutí trpaslíci Dream Quest a ReinXeed inšpirovaní soundtrackmi z Pána prsteňov, ale aj mnohé ďalšie.

Troll metal a Elf metal

Keď už sme pri tých veciach, ktoré bežný človek vidí iba ak v animákoch alebo ak je z niečoho poriadne mimo, zostaňme pri nich a objasnime si aj pojmy trolský a elfský metal. Sú to dosť príbuzné subžánre, pričom majú veľmi, veľmi blízko k adventure metalu a niektorí ich dokonca vôbec nevyčleňujú, lebo to nepovažujú za potrebné.

 

Začnime s trolským metalom. Hudobne v podstate ide o kombináciu folk metalu a black metalu, no trolský je preto, lebo tematicky sa zameriava na trolov, mýtické stvorenia a celkovo čerpá nápady zo severskej mytológie a severského folklóru. Výnimočné však nie je ani to, ak členovia takýchto skupín zo seba naozaj urobia nejakých tých trolov. Typickou kapelou tohto žánru sú Finntroll, ale rovnako dobrými príkladmi sú aj Litvintroll, Troll Bends Fir, Svartby, Trollkotze, Faanefjell, Kromlek, Nekrogoblikon, Wolfchant alebo superkapela TrollfesT.

No a elf metal? Tak na ten definíciu nevyhrabete naozaj vôbec nikde. Jeho podstata je veľmi podobná ako tá v trolskom. Tematicky sa zaoberá rôznymi epickými bitkami, kde bojujú elfovia, sem-tam sa tam mihne niečo aj o vílach a niečom inom fantasy zameranom. Do tejto kategórie môžeme zaradiť napríklad Iselmai.

 

Viking metal a Pagan metal

,,Swedish pagans, marching a shore, forged in Valhalla by the hammer of Thor, out from Asgaard a Viking ship sails, never to turn back again…“ Viking metal, hej? Lebo, že Vikingovia mali metal? Ako mnohí z vás zrejme vedia, existuje aj toto. Samozrejme, nie je to nič podobné dobovej vikingskej hudbe, keďže tej je skôr bližšie Wardruna. Tu ide o subžáner black metalu, pre ktorý je v hudobnej zložke typický chaotický a hlasitý zvuk, pomalé tempá, klávesy, zatiaľ čo v textoch je využívaná temnota, násilie a rôzne druhy symboliky spojené s témou severskej mytológie, pohanským náboženstvom a celkovo Vikingami ako takými.

 

Tento druh metalu sa vyvinul niekedy na rozmedzí osemdesiatych rokov a prvej polovice deväťdesiatok v Škandinávii, čo dáva logiku. A hoci my, metalisti, máme tú smolu, že vďaka rôznym predsudkom sme často označovaní za satanistov, Viking metal prísne odmieta satanizmus i okultizmus a namiesto týchto dvoch aspektov do kontrastu s kresťanskou vierou stavia Vikingov a pohanstvo. Vzhľadom k tomu, že námety na texty čerpá zo severskej ľudovej hudby, niekedy býva považovaný nie za subžáner black alebo death metalu, ale folk metalu, čo je hlúposť, keďže tieto dva žánre majú medzi sebou určité rozdiely, a preto sa nemôžu priamo spájať. Mnohé kapely tohto štýlu dokonca vyhlasujú, že majú vikingských predkov.

 

Kto sa sem zaraďuje? Najdôležitejšími článkami pohanského reťazca v metale sú Enslaved a Bathory. Okrem nich sem pokojne môžeme zaradiť Amon Amarth, Enisferum, Korpiklaani, Turisas, Equilibrium, Falkenbach, Moonsorrow, Týr, Thyrfing, Windir, Månegarm, Borknagar, Hellheim, Eluvetie, Manowar, Alestorm, Satyricon, Arkonu, Amorphis a mnohých ďalších.

Úzko spätý s Viking metalom je aj pagan metal, teda pohanský. Pomenovanie dostal podľa skladby To Enter Pagan od skupiny Primordial. Vo svojej podstate je tento štýl zlúčeninou extrémneho metalu s predkresťanskými tradíciami špecifickej kultúry alebo regiónu. Snúbia sa v ňom teda ako prvky black metalu, tak i folk metalu. Do tohto typu metalu sa často zaraďujú i rovnaké kapely ako do Viking metalu, keďže ide o veľmi podobné subžánre. Za priekopníkov paganu sa považujú kapely ako Skyclad či In The Woods, ale v niektorých prípadoch dokonca i Amorphis. Iní zase jeho formovanie videli napríklad u Bathory.

 

Nu metal

Tento druh metalu je jednou formou z alternatívnych metalových žánrov. Hovorí sa mu aj aggro-metal, neo-metal alebo new metal. Snúbia sa v ňom prvky heavy metalu s elementami pochádzajúcimi z iných hudobných štýlov ako napríklad hip hop, alternatívny rock, funk a grunge. Väčšinou sú najznámejšie tie, kde spevák striedavo spieva a rappuje alebo sú dvaja vokalisti, z ktorých jeden rappuje a druhý spieva a striedajú sa. Ničím výnimočným nie je ani to, keď má takáto kapela DJa.

 

Keďže je to pomerne mladý subžáner, ktorý sa rozvinul v deväťdesiatych rokoch a máme v ňom veľa populárnych kapiel, dalo by sa o ňom toho napísať naozaj veľa. Dokonca okolo roku 2010 začala vznikať na scéne aj nová vlna nu metalu. Medzi ťažné kone tohto subžánru patria skupiny ako Korn, Linkin Park, Papa Roach, P.O.D. či Limp Bizkit.

A sme na konci. Dalo by sa v tomto seriáli pokračovať ešte ďalej a stále by bolo čo rozoberať, ale aby ste sa ho nepresýtili a nenudil vás, skončíme dvadsiatou časťou. Dozvedeli ste sa v ňom niečo nové? No a nakoniec je na mieste otázka – ktorý je ten váš najobľúbenejší žáner? 


Použité zdroje:
Foto: youtube.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *