TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

ROCKER ŠPECIÁL #3: Nečitateľné metalové logá a Pán všetkých log

Všetci majú svoje logo – nadnárodné spoločnosti, obchodné reťazce, vydavateľstvá, športové kluby a, samozrejme, aj hudobné skupiny. Nech už ide o akýkoľvek hudobný žáner, vždy je niečo, podľa čoho fanúšikovia svojich obľúbencov spoznajú a identifikujú medzi nepreberným množstvom iných log, skratiek či symbolov. Ak si zoberiete logá 100 rôznych kapiel, dáte ich jedno vedľa druhého, uvidíte obrovské rozdiely. Výrazne sa líšia prechodom od žánru k žánru a v metalovej či rockovej hudbe to platí hneď niekoľkonásobne. V tak rozmanitom hudobnom prostredí má každé odvetvie svoje neodškriepiteľné charakteristiky, ktoré už na prvý pohľad častokrát indikujú hudobnú odnož. Je to práve metal, ktorý viac než akýkoľvek iný hudobný žáner dáva už logom jasne najavo, čo môže poslucháč čakať. Vo veľmi širokom zovšeobecnení by sme mohli hovoriť o hudbe od outsiderov pre outsiderov, čo najmä v počiatkoch znamenalo veľmi veľa a podľa hudby sa spájali ľudia so spoločnými záujmami. Ak ste neboli s kapelami a hudbou stotožnení a v spojení, logá boli pre vás nezrozumiteľné a jednoducho pre vás neboli určené.

 

S hudobným progresom, členením žánrov a vytváraním stále nových kombinácií ide ruka v ruke aj neustále posúvanie hraníc v tvorbe log. Pre thrashmetalové kapely ako METALLICA, SLAYER alebo OVERKILL (v príkladoch by sme mohli pokračovať donekonečna) sú typické rovné a ostré hrany, veľké a dobre čitateľné písmená častokrát zakončené hrotmi. Deathmetalové skupiny do svojich log s obľubou a pravidelnosťou umiestňujú krv (v akejkoľvek podobe – striekajúcu, kvapkajúcu…), vnútornosti, končatiny či lebky. Blackmetalové kapely, ktoré vznikli ako vlna odporu voči kresťanstvu, majú sklony k okultizmu a pohanstvu a logá sú častokrát ornamentované, symetrické a dosť často nečitateľné. Práve na tento hudobný žáner sa pozrieme bližšie.

ROCKER ŠPECIÁL #3: Nečitateľné metalové logá a Pán všetkých log

Predtým sa ale ešte zastavíme pri mene belgického dizajnéra Christophea Szpajdela, ktorý od 80. rokov vytvoril viac ako 7000 úchvatných kúskov pre kapely rôznych žánrov, prevažne však pre tie death a blackmetalové. Sú to ľudia ako Szpajdel odkrývajúci tajomné dvere do sveta metalových a rockových log. Ako sám vraví: „Dobré metalové logo závisí na základných princípoch ako symetria, vizuálna harmónia, výška písmen a precíznosť“. Práve jeho logo pre kapelu EMPEROR z roku 1991 je považované za vzor a prvotinu, ktorá udala „trend“ a od ktorého sa väčšina tých blackmetalových odvíja. Písmo je inšpirované stredovekou gotickou minuskulou (iný názov – Blackletter Typography), ktorú však Szpajdel trošku stenšil a vytvoril jednoduché a na pohľad aj elegantné logo.

ROCKER ŠPECIÁL #3: Nečitateľné metalové logá a Pán všetkých log

Zaujímavosť: Nevedno z akého dôvodu, no kapela FOO FIGHTERS použila na vianočnú edíciu svetrov prakticky rovnaký font a štylizáciu písmen, akú vytrovil Szpajdel pre kapelu Emperor. Výsledný produkt nedal spávať veľkému množstvu poslucháčov ani čitateľom metalových magazínov po celom svete.

ROCKER ŠPECIÁL #3: Nečitateľné metalové logá a Pán všetkých log

Za všetkým je hotové remeslo a ako vraví Mark Riddick, autor 600-stranovej kroniky Logos From Hell: „Je za tým skutočný talent, subkultúra vytvárajúca nový pohľad a cítenie ako žiadna iná a to je mocná vec.“

 

Metalové logá však majú aj iné stránky, vtipnejšie, zaujímavejšie, chaotickejšie. Reč je opäť najmä o black a death metale. Nielen, že majú kapely tie najkrkolomnejšie názvy, aké si len môžu dať, no keď sa to doplní s nečitateľným logom, môže z toho vzniknúť celkom zaujímavá kombinácia. Je mnoho extrémov, ktoré sa častokrát nedajú poriadne identifikovať ani s informáciou, o akú kapelu ide, nieto ešte úplne naslepo. Ak máte doma malé ratolesti a poctivo ich odchovávate na tejto hudbe, môžete si spraviť parádny a najmä tematický prostriedok na vytrestanie. Napríklad im niečo zakážete, kým nerozlúštia názvy minimálne dvoch tretín vami vybraných kapiel. Možností je veľa a fantázii sa medze nekladú. Veď nakoniec ani autori log sa s tým nepárali (v niektorých prípadoch to skôr vyzerá na opak).

 

V zásade platí pravidlo, že čím tvrdšie kapela hrá, tým nečitateľnejšie a chaotickejšie logo má. V galérii si môžete pozrieť jedny z tých najextrémnejších. Dajte vedieť v komentároch, koľko ste vedeli bez toho, aby ste si pozreli názov, koľko ste nevedeli ani potom alebo sa podeľte o svojich favoritov.

Prvý riadok zľava doprava: Aetherlum Mors, Bazzah, Darkthrone, Korgonthurus

Druhý riadok zľava doprava: Into Darkness, Plasmoptysis, Watain, Six Sworn Sermon

Tretí riadok zľava doprava: Xasthur, Cystgurgle, The Devil Himself, Lesser Life

Štvrtý riadok: Lesser Life

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *