TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Rock v reklamách – 5. časť

Keď niekto nepochopí text piesne alebo ho odignoruje a potom tú skladbu použije v reklame, môže to vyzerať ako prvé dve reklamy dnešného dielu. A keď niekto nepozná správny text piesne, tak to vyzerá ako tá tretia reklama. Upozorňujem, že po jej pozretí už nikdy nebudete schopní spievať tie správne slová. 

Už sme si asi všetci zvykli, že pozeranie akéhokoľvek televízneho programu nám prerušuje nemalý počet reklám. Vtedy väčšina divákov prepne na iný kanál. A práve tomu sa tvorcovia snažia vyhnúť tým, že do reklamy vkladajú obľúbené pesničky. Veď kto by prepol inam, ak z televízie počuť The Rolling Stones, Deep Purple či Kiss, aj keď o ponúkaný produkt nemá záujem?

1. Lust For Life od Iggyho Popa v reklame na Royal Caribbean

Vďaka tejto reklame na výlety na Aljašku dostala skladba Lust For Life prívlastok najhoršia pesnička v reklame. Vyslúžila si to kvôli spojeniu – reklama, ktorá chce vyjadriť komfort, zábavu, zážitky + pesnička, ktorá je o mŕtvom dílerovi, drogovej závislosti a sexe. Alebo je to skrytý odkaz, čo by nás na tých výletoch skutočne čakalo? Alebo ani nie, keďže všetky odkazy na drogy a alkohol vynechávajú a preskočia rovno na refrén, ktorý sa dá interpretovať ako posolstvo, že treba žiť naplno. Skladbu, ktorá je podľa magazínu Rolling Stone 149. najlepšia v histórii, napísali spolu Iggy Pop a David Bowie. Iggy napísal slová a Bowie zložil hudbu na ukulele. Mnohí ju poznajú aj vďaka Trainspottingu, filmu z prostredia narkomanov. Tam sa táto skladba určite hodila viac.

https://youtube.com/watch?v=N7dCrtdRtZQ

2. Brown Sugar od The Rolling Stones v reklame na Pepsi

Ďalší príklad reklamy, ktorá použila skladbu s textom nevhodným k obsahu reklamy. Konkrétne v tejto si komár (alebo aký hmyz to je) nadopovaný cukrom z kvapky Pepsi myslí, že je Mick Jagger a spieva hit o černošských otrokoch, ktorí boli z Afriky predaní do New Orleans, znásilňovaní ich bielymi pánmi a celé je to vlastne aj metafora pre závislosť na heroíne. Tí, ktorí vyberali hudbu do reklamy, asi neriešili text a stačil im názov – hnedý cukor. A ako sa tento komár (alebo aký je to hmyz) popri tejto pesničke nestal Jaggrom, tak sa popri nej Eric Clapton nestal gitaristom The Rolling Stones. Bolo to na narodeninovej oslave Keitha Richardsa, keď sa nahrávala bootleg verzia Brown Sugar s Claptonom „za gitarou“. Išlo o niečo ako neformálny konkurz na miesto druhého gitaristu. Clapton zahral asi milión nôt za minútu, s kapelou tam nebola takmer žiadna spolupráca. Richards sa neskôr vyjadril, že obdivuje Claptonove muzikantské schopnosti, ale ten dvojgitarový zvuk, ktorý vytvorili s Ronom Woodom, nebola jeho šálka kávy.

3. Pour Some Sugar On Me od Def Leppard v reklame na T-Mobile

Alebo som mala napísať Pour Some Shook Up Ramen? T-mobile sa inšpiroval situáciou, ktorá sa stáva asi každému. Spieva si pesničku a zrazu ho niekto začne opravovať, že spieva nesprávne slová. A hádka je na svete. Ale v reálnom svete nepríde Catherine Zeta-Jones, aby zastavila všetko okolo a ponúkla okamžité riešenie sporu. Táto herečka si tiež zahrala v rockovom muzikáli Rock Of Ages, kde Pour Some Sugar On Me spieva Tom Cruise v úlohe rockovej megahviezdy Stacieho Jaxxa. Cruise sa pri stvárňovaní zbožňovaného, arogantného, narcistického, ale flegmatického rockera inšpiroval Bretom Michaelsom, Axlom Roseom, Jimom Morrisonom a Keithom Richardsom. Okrem T-Mobilu a Rock Of Ages sa niekto tam v Amerike rozhodol použiť túto skladbu aj v reklame na Super Bowl. Dámy v nej predviedli „syp na mňa nejaký cukor“ doslovne…

https://youtube.com/watch?v=5ZO6h4ePy_4

Ďalšie časti seriálu

1. časť2. časť3.časť, 4. časť, 6. časť7. časť8. časť9.časť10. časť

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *