TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Podoby rockovej módy: Konzervatívni rebeli

O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.

Po období rock´n´rollu začína rocková doba nadobúdať svoje kontúry. Mládež milovala to, čo prinášalo známky vzdoru. A gitarové šramotenie v podaní The Rolling Stones a The Who, bolo presne to, čo zaujalo. Na pozadí niečoho takého sa začali rozpadávať fixné predpisy štýlu odievania, akými boli upnuté košele, traky či robotnícky odev.

Štyria slušáci ostrihaní podľa hrnca

Spočiatku ich charakterizovala rovnošata a účes mop-tops. Asi každý si Chrobákov predstaví v navlas rovnakých čiernych alebo sivých sakách, s rolákmi, ako kráčajú cez ten slávny priechod. Lenže potom prišla tá slávna doba optimistických dietok, ktorá ovplyvnila nielen literatúru, myslenie, hudbu, ale aj obliekanie.

Pod vplyvom psychedelickej éry slávnu štvoricu vidíme v tom, čo nosili deti kvetov. Veľa farieb, štylizované lesklé obleky v pestrých farbách s kvietkami na ramenách, tričká a nohavice plné florálnych vzorov. Nakoniec spopularizovali slávny denim, ktorý badať vo forme klasických džínsov alebo riflovej bundy. 

Podoby rockovej módy: Konzervatívni rebeli

Terč od The Who

Keď sa niečo nepáči rodičom, to sa bude páčiť deťom. Pod oblakom tohto tvrdenia vystupovala kapela The Who. Boli unavení z hipisáckych hesiel „peace and love“ a dávali najavo agresiu, ktorá existovala vo vojnách. Chalani, ktorí ako prví začali rozbíjať hudobné nástroje a tvorili celou svojou šou obrovský hluk, sa inšpirovali pop-art kultúrou. Bubeník Keith Moon obľuboval tričká s terčom a ostatní členovia nosili farebné saká, alebo saká s britskou vlajkou. Krása ich prejavu pozostávala z kontrastu oblečenie verzus šou, kedy hudobníci s účesmi podobnými Beatles, v striktne zapnutých sakách, trieskajú gitarami o pódium v zadymenom prostredí. Rebélia jednoducho hneď nemusí spočívať v ignorácii vizuálnej konvencie…

Podoby rockovej módy: Konzervatívni rebeli

Slávny jazyk Micka Jaggera

Britskí The Rolling Stones nachádzali vo svete temnotu a z toho vychádzali. Azda najznámejší štýlový prvok tejto kapely je jazyk navrhnutý študentom londýnskej umeleckej školy Joem Paschcem. Ten sa inšpiroval najsexuálnejším prvkom speváka Micka, teda jeho výraznými ústami. Provokujúci je aj obal albumu Sticky Fingers, ktorý navrhol pre rockových Britov otec pop-artu Andy Warhol. V tej dobe bol mužský rozkrok so zjavným vzrušením považovaný za veľmi provokatívny, ale i tak sa stal najlepším coverom všetkých čias. Kontroverzia je niečo, čo prináša nové objavy. 

Podoby rockovej módy: Konzervatívni rebeli Podoby rockovej módy: Konzervatívni rebeli

Hendrixove kvety

Kým všetci sa držali uniformity, akú mali Beatles, Jimi Hendrix sa niesol na vlne psychedelického rocku aj štýlom obliekania. Černošský gitarista mal optimistický štýl, ktorý najčastejšie pozostával z pestrofarebných viest, zvonových nohavíc a kvetinových zvrchníkov. Nebál sa šatiek, ktoré si obviazal okolo krku, alebo hlavy, dozdobil  sa korálikmi, klobúkmi s perím, alebo opaskami, ktoré sa dostávali na hranicu čohosi indiánskeho. Všetko zaklincoval chelsea boots, topánkami po členky, ktoré preslávila kapela Beatles. 

Podoby rockovej módy: Konzervatívni rebeli

Ďalšie časti seriálu

Elvisov kostým a rockabilly šatníkHerci v rockovom divadleAko sa oblieka heavy metalPunk is not deadVlasy, koža, baby a motorky = glam metalKrik nedbalej jednoduchostiŠediny rockuTemná subkultúraVýkriky zo záhrobiaRocková bonboniéra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *