TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Podoby rockovej módy: Elvisov kostým a rockabilly šatník

O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.

Elvisov kostým a rockabilly šatník

Začala by som naše putovanie po ceste rockovej módy tam, kdesi úplne na začiatku. Kto by ho nepoznal? Charizmatická tvár, vlnka z havraních vlasov nad čelom, ale predovšetkým trblietavý biely overal zo zvonovým strihom nohavíc. Nesmrteľný Elvis, presmerovanie z bluesových rytmov, k niečomu hriešnemu, dekadentnému, ako bol rock and roll. Svedkom tejto transformácie bol vznik podžánru rockabilly, ku ktorému sa viaže nádherné módne svedectvo, ktoré by som vám v prvom diele rada prezentovala.

Rebel po bluesovej dobe

Belošský chlapík, ktorý vbehne do hudobnej americkej scény plnej bluesu tvoreného černochmi je niekto, koho sa dá len zavrhnúť a neskôr neuveriteľne obdivovať. A tak nejako vyzeral aj jeho imidž. Mladý, neokukaný, s ikonickým účesom, najprv v odevoch podobným svojim predchodcom, neskôr v imidži, ktorý si vytvoril a ktorý sa dodnes kopíruje. Len preto, aby sme sa presvedčili, že kráľ rock and rollu žije, uctievame jeho typický trblietajúci sa overal so stojacim golierom, trojuholníkovým výstrihom a zvonovými nohavicami.

Podoby rockovej módy: Elvisov kostým a rockabilly šatník

K jeho štýlu však neodmysliteľne patria aj skrátené nohavice, ktoré odkazujú na biele ponožky v naleštených čiernych topánkach. Nosil ich v kombinácii s dlhým neforemným sakom, ktoré sa na mnohých fotografiách nesmierne leskne vo svojej zlatavej žiari. Nájdeme ho však aj s kvetmi okolo krku vo forme havajského venca a v košeliach s podobným dezénom  či ako mládenca v koženej bunde.

Spojenie žánrov, vznik ohromného štýlu

Vznik rock ´n´rollu dal príležitosť na vznik subžánru, akým bol rockabilly. Kombinácia rocku s muzikou nazývanou hillbilly (country), v ktorej sa snúbili ešte rytmy bluesu, swingu a iné príchute minulých zvukov Ameriky prichádza i s ohromným štýlom obliekania. 

Všetko toto je cítiť v povahe rockabilly módy. Dievčatá oblečené v koketných šatičkách s veselou potlačou, obvykle vo výrazných farbách, akými sú čierna, červená a biela, vysoké podpätky, vlasy vyčesané nahor, alebo zastrihnuté ofinky, v ktorých dominujú mašle, čelenky a kvety. 

Šaty sú strihovo oddelené v páse tak, aby formovali siluetu do presýpacích hodín s bohatou riasenou áčkovou sukňou ku kolenám, ale nájdu sa aj úzke šaty s falošným golierikom vo výstrihu či obtiahnuté košele s vysokými šortkami. Dominujú bodkované, kvetované, alebo pásikové dezény. Rafinovaný sexi ženský štýl dopĺňa premyslené líčenie, ktoré je charakteristické čiernymi linkami v mačacej podobe.  Topánočky sa nesú v podobnom duchu. Hlavne veselo, ale zároveň sexi, extravagantne. Ženské telo sa zvykne pod vplyvom tohto štýlu premeniť aj na galériu vytetovaných ruží.

Podoby rockovej módy: Elvisov kostým a rockabilly šatník

Muži sa väčšinou vedia inšpirovať Elvisom, predovšetkým jeho účesom. Z oblečenia prevláda košeľa, džínsy, alebo skrátené nohavice. Typickými topánkami pre mužov sú creepers, ktoré dnes s obľubou nosia aj ženy. Pri rockabilly sa vám môže aj vybaviť starý chrobák, autíčko oblých tvarov.

Českou obdobou tohto štýlu je film Šakalí léta, kde hlavnú rolu stvárnil Martin Dejdar, ale taktiež aj štýl, ktorý vznikol v Amerike v päťdesiatych rokoch a má svojich fanúšikov aj dnes. Je inšpiráciou pre punk, alebo gothic módu, alebo dievčence, ktoré si vravia pin-up girls.

Podoby rockovej módy: Elvisov kostým a rockabilly šatník

Ďalšie časti seriálu budú vychádzať vždy v piatok. Už teraz sa tešte na módu 60-tych rokov.

Ďalšie časti seriálu

Konzervatívni rebeli, Herci v rockovom divadleAko sa oblieka heavy metalPunk is not deadVlasy, koža, baby a motorky = glam metalKrik nedbalej jednoduchostiŠediny rockuTemná subkultúraVýkriky zo záhrobiaRocková bonboniéra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *