TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Najlepšie roky legendárnej skupiny TUBLATANKA vychádzajú na dvojvinyle!

Vinylový dvojalbum Najlepšie roky legendárnej rockovej skupiny TUBLATANKA je jedným z vrcholov vinylovej edície Opusu v roku 2020. Nanovo remastrovaný výber reprezentuje to najlepšie, čo Tublatanka vytvorila a mal by sa stať súčasťou kvalitnej vinylovej knižnice každého fanúšika dobrej rockovej hudby. Oficiálne vychádza dnes, v piatok 4.12.2020.

2LP obsahuje 21 piesní a je výberom z prvých šiestich LP platní od debutovej z roku 1985 až po rok 1993, kedy sa pôvodná zostava skupiny rozpadla. Prináša hity a najlepšie piesne z obdobia tvorby “starej Tublatanky”, keď pôsobila v klasickej zostave Ďurinda-Horváth-Černý a fanúšikom na koncertoch spievala obľúbené piesne ako Stojím, padám alebo Tuláčik s dobrou povesťou, ktorú fanúšikovia doteraz volajú Judáš, keďže pôvodný názov piesne musel byť kvôli cenzúre bývalého režimu premenovaný. Obal albumu je pestrý s množstvom doteraz nepublikovaných fotografií starej zostavy a obsahuje aj recesistickú fotografiu s nápisom “tajomstvo úspechu” Maťa Ďurindu s dvorným textárom Martinom Sarvašom pred plagátom členov Beatles v životnej veľkosti.

Na albume je aj bonus v podobe piesne Poďme bratia do Betlehema, ktorú pôvodne skupina nahrala ako singel na malú SP platňu, aj s vokálom a basgitarou Paľa Horvátha, ale po jeho odchode zo skupiny v roku 1993 sa pieseň znovu nahrávala bez neho pre nový album s rovnomenným názvom. Originalitou je aj úvod piesne Démon pomsty, keď sa ozve hlas veľkého majstra herca Andyho Hryca, ktorý démonickým hlasom nahovoril intro tejto piesne a navodí zimomriavky začiatočným preslovom: “Človek plodí násilie vždy pod novým znamením, ale tieň na svedomí, zostáva navždy s ním….”

„Zaujímavosťou tohto dvojalbumu je, že vždy číslo poradia piesne na gramoplatni je zároveň aj poradím albumu, na ktorom daná pieseň vyšla. Napríklad Pravda víťazí má poradové číslo tri a to tiež znamená, že vyšla na treťom albume, ktorým je Žeravé znamenie osudu. Toto pravidlo platí pri všetkých piesňach. Ďalšou zvláštnosťou je, že vydavateľstvo Opus vylovilo v archívoch staré magnetofónové pásy, do ktorých boli piesne v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia zmixované. Tie sme po tridsiatich rokoch v štúdiu zvukovo vylepšovali a remasterizáciou starých analógových nahrávok pomocou modernej štúdiovej technológie sme dosiahli lepší a príjemnejší zvuk. A nakoniec aj samotný cover je raritou. Obal vinylového dvojalbumu Najlepšie roky sa dá roztvoriť a tam fanúšikovia môžu nájsť mnohé, doteraz nepublikované fotografie starej Tublatanky s basgitaristom a spevákom Paľom Horváthom a dnes už nebohým bubeníkom Ďurom Černým. Našťastie, staré fotografie boli v mojom domácom archíve uchované a neporušené na veľkých diapozitívoch. Tie bolo treba zdigitalizovať, aby sa obal albumu dal grafikom dizajnovať vo virtuálnom počitačovom štúdiu,“ vysvetľuje líder kapely Maťo Ďurinda niektoré špecifiká, ktoré označujú nové 2LP za unikátne a prezradil pritom aj pár „pikošiek“.

Martin Ďurinda je veľkým nadšencom a zberateľom rockových vinylových platní a doma má celé diskografie od Beatles, Pink Floyd, Deep Purple, U2, Police, Queen, Led Zeppelin, Rolling Stones a mnohých ďalších jeho obľúbených skupín, ktoré si neustále dopĺňa aj napriek ich nie nízkej cene a je mu veľmi ľúto, že v dnešných časoch veľa ľudí počúva hudbu cez rôzne digitálne služby na mobiloch a počítačoch. Preto vysvetľuje ten nenahraditeľný pocit počúvať vinyl na gramofóne: „Ten krásne mäkký analógový zvuk ma fascinuje. Počúvať gramoplatňu je pre mňa veľký obrad a je to naozaj príjemný pocit položiť platňu na rotujúci tanier, spustiť na neho ramienko s ihlou, sadnúť si a zobrať si do rúk ten veľký obal albumu a počúvať….Pri počúvaní platne si na obale celý čas prezerám všetko, čo sa na ňom nachádza. Fotky, texty, mená muzikantov, autorov a názvy piesní a pritom som hlavou ponorený do muziky, ktorá hrá z gramofónu. Vždy to tak robím, odkedy som dostal v roku 1973 LP Rubber soul od Beatles od môjho otca a vtedy bol ten moment, keď som sa zamiloval do vinylových LPčiek.“ A nakoniec hudobník dodáva: „Ozajstný fanúšik zbiera všetko od svojej obľúbenej skupiny a robí si diskografiu albumov, aby mal aj hmatateľný zážitok uložený doma. Album je radost vlastniť, vystaviť si ho v izbe a počúvať kedykoľvek.“

Skupina Tublatanka v zložení na albume: Martin Ďurinda (spev, gitary, klávesové nástroje), Pavol Horváth (spev, basová gitara), Juraj Černý (bicie nástroje, perkusie)

Najlepšie roky legendárnej skupiny TUBLATANKA vychádzajú na dvojvinyle!

Artwork kompilácie.

Zoznam skladieb na 2LP Najlepšie roky

01. A1 O NÁS

02. A2 VO VEĽKEJ ŠKOLE DNÍ

03. A3 PRAVDA VÍŤAZÍ

04. A4 DÉMON POMSTY

05. A5 JA SA VRÁTIM!

06. B1 PRIATEĽ

07. B2 DNES

08. B3 LÁSKA, DRŽ MA NAD HLADINOU

09. B4 MATKA

10. B5 SPÁLENÁ LÁSKA

11. C1 KÚPIM SI KILO LÁSKY

12. C2 SKÚSIME TO CEZ VESMÍR

13. C3 ŽERAVÉ ZNAMENIE OSUDU

14. C4 SMRŤ A SLÁVA

15. C5 VOLANIE DIVOČINY

16. D1 ŠLABIKÁR

17. D2 TULÁČIK S DOBROU POVESŤOU

18. D3 STOJÍM, PADÁM

19. D4 ŠLABIKÁR IV.

20. D5 VIEM ČO CHCEŠ

21. D6 POĎME BRATIA DO BETLEHEMA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *