TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Metal z moslimských krajín

Kultúra, ktorá ťažko znáša vplyvy zo západu, sa v niektorých oblastiach neteší ani obľube metalových žánrov. Komerčná hudobná produkcia, bábiky Barbie či kasové trháky sa v niektorých moslimských krajinách vyskytujú legálne alebo na čiernom trhu. Náboženskí vodcovia nasledujúci proroka Mohameda však považujú metalovú hudbu za mimoriadne zlý produkt pokrokovej kultúry a je veľkým tŕňom v ich oku.

Kým v našich končinách je metal považovaný za prejav neestetickosti a podľa niektorých muzikológov aj za nekvalitnú hudbu, predstavitelia moslimských krajín sa domnievajú, že metal vážne narúša hodnoty ich spoločnosti. Fanúšikovia i samotní hudobníci čelia hrozbe, že ich obvinia zo satanizmu, ohrozovania morálky alebo z odpadlíctva od islamu.

Najočarujúcejší príbeh metalovej speváčky z Teheránu

Atraktívna speváčka Somi Arian je frontwoman v kapele Mortad. Somi vyrastala v Teheráne a z moslimky je v súčasnosti ateistka, ktorá miluje metalovú hudbu.
V detstve jej stará mama povedala, že príbeh o Šeherezáde, ktorá si rozprávaním zachránila život, je vlastne signálom pre všetky moslimské ženy. Je známe, že v týchto krajinách sú ženy značne utláčané a Somi sa to neskôr rozhodla zmeniť.

Keď začala chodiť do školy, veľmi sa tešila, kým sa nezačal čítať Korán. Horšie na tomto vyučovaní bolo, že deťom sa vtĺkala do hlavy silne nenávistná propaganda proti Západu. V malom veku tomu neveľmi rozumela, neskôr však priznala, že to bol výplach mozgu. V deviatich rokoch si uvedomila, že dieťa je od tohto veku majetkom muža, a ten si prakticky môže s ňou robiť, čo chce. Neskôr, keď sa začala učiť anglický jazyk, pocítila, že má možnosť zmeniť svoj život a otvorili sa jej nové obzory. S tým prišla aj láska k „diablovej hudbe“, ktorá ju veľmi poznačila. Nastal čas, aby si zobrala za manžela svojho bratranca, ktorý jej zničil všetky plagáty a hudobné nosiče. Čo bolo pre Somi najhoršie, zakázal jej štúdium na univerzite. Nemohla sa s ním ani rozviesť, pretože podľa islamu môže byť rozvod iniciovaný len zo strany muža. Somi sa často vzpierala manželovi a ten sa s ňou napokon rozviedol. Tým sa ale spustili ďalšie problémy, pretože rodičia ju kvôli tomu zavrhli. Rozvod bol veľmi výnimočný jav a považoval sa za hanbu, ktorá dopadla na celú rodinu, najmä manželkinu. Somi žila opustená v Teheráne, ale ani tým sa jej problémy neskončili. Napokon odišla do Anglicka, kde absolvovala vysokoškolské štúdium, a tam sa bez obáv môže venovať rebelantskej hudbe, ktorá jej citovo veľmi pomáha.

Mortad so Somi Arian v hlavnej úlohe môžete bez obáv porovnať s Arch Enemy.

Death metal v Saudskej Arábii

Ešte dodnes nemôžu mať ženy vodičský preukaz ako jediné na svete práve v Saudskej Arábii. V ultrakonzervatívnej krajine vznikla death metalová kapela Wasted Land, ktorá sa so svojimi nahrávkami snaží preraziť v USA alebo v Európe. 

Anahita a blackmetalová smršť

Žena menom Anahita je Iračanka, a je to pravdepodobne prvá a jediná blackmetalová speváčka v tejto oblasti. Účinkuje v sólo projekte Janaza a tak isto aj v sesterskom projekte Seeds of Iblis. Pochopiteľne, Anahita skrýva svoju pravú identitu. Možno aj preto vznikli dohady o tom, že nie je skutočná. Každopádne, nech už je ako chce, posolstvo týchto projektov zostáva protiislamské. 

https://youtube.com/watch?v=YC64zEtvqTg

Dievčenská kapela sa rozpadla kvôli islamistom

Rockové dievčenské trio muselo kvôli vyhrážkam islamistov ukončiť svoju činnosť. Na skupinu Pragaš z Kašmíru uvalil zákaz najvyšší moslimský duchovný. Členky následne dostávali urážlivé listy a boli terčom vyhrážok.  

Metal z moslimských krajín

Heavy Metal Islam

Je názov knihy profesora Stredného východu Marka Levineho, ktorý napísal detaily o šírení heavy metalovej hudby v tejto oblasti. Údaje pre materiál zbieral päť rokov. Kniha vyšla v roku 2008 a tvorila aj propagačný materiál k jeho vlastnej tvorbe. 

Americký historik umenia bol pri zbieraní dát prekvapený, že medzi mládežou od Maroka po Pakistan sa metal teší veľkej priazni. Ešte viac prekvapujúce je, že hudobníci a fanúšikovia metalu nemajú problém byť veriacimi moslimami a venovať sa tomuto žánru hudby. Jednou z charakteristík, ktoré robia metalovú hudbu populárnou skrz moslimský svet, je aj vysoké percento mladých ľudí. Viac ako polovica populácie moslimských krajín má vek pod 25 rokov, čím sa zaraďuje k regiónom s najvyšším počtom mladých ľudí na svete.

Metal z moslimských krajín

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *