TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca

V poslednej dobe čoraz viac rezonujú Slovenskom výhrady voči vystúpeniam niektorých metalových kapiel na rôznych festivaloch. Tie sú zväčša iniciované členmi katolíckej cirkvi. Azda najviac sa momentálne premieľala sninský festival Rock pod Kameňom, kde tento rok do programu zaradili aj kapely ARCH ENEMY a AMORPHIS. Títo interpreti boli na Slovensku v poslednej dobe viacnásobne označení za nevhodných pre veriacich a dokonca priamo či nepriamo nazývaní uctievačmi diabla. Pritom ešte pred dvomi rokmi Arch Enemy na Topfeste nikomu neprekážali.

 

Opäť sa teda dostávame k téme, ktorú sme už raz otvorili. Metal ako hudobný žáner nie je synonymom satanizmu. Túto tému môžeme hneď na úvod doložiť aj vhodným citátom: „Odsudzujúce pohľady sú jediné, čo som poznala. Keď som si chcela vyliať srdce, bola som zosmiešňovaná. Smejete sa na môj účet za mojim chrbtom, ale vo mne niečo je. A ja viem, že je to dobré. Nie som zlá, iba nepochopená.“ Tento citát, ktorý celkom dobre vystihuje opísanú situáciu, nepochádza zo žiadnej (veľkej) knihy. Toto je totiž jeden z textov osočovanej kapely Arch Enemy. Byť v niečom iný predsa ešte neznamená byť zlý.

 

Samozrejme, sú tu aj skutočné blackmetalové kapely. Ale tam to tiež nie je u väčšiny nič iné iba štýl a reklamný ťah. Nemusí byť každý Varg Vikernes. Napríklad líder kapely Behemoth Nergal je síce ateista, ale to neznamená, že to nie je veľmi inteligentný a milý človek. To isté platí o Alisse White-Gluz a ďalších ľuďoch, ktorí okrem toho, že robia skvelú hudbu, robia aj mnoho pre iných ľudí, zvieratá a našu planétu. My sme sa ale rozhodli, že (nielen) tým, ktorí radi súdia knihu podľa obalu, dnes predstavíme aj niekoľko muzikantov, ktorí sú dôkazom toho, že metal a viera tiež môžu ísť dokopy.   

LENNY KRAVITZ

Tetovanie na chrbte tohto svetoznámeho umelca, ktoré hovorí: „Moje srdce patrí Ježišovi“, nie je iba bezduchým prejavom štýlu. Lenny Kravitz je naozaj silne veriaci človek, ktorý sa netají tým, že sa snaží žiť tak, aby svojím správaním neurážal Boha. Hovorí, že jeho vzorom je samotný Kristus. Svoje presvedčenie prezentuje napríklad aj v skladbe Believe, kde spieva „…iba ver v Boha a jedného dňa uvidíš, že to, čo chceš aj dosiahneš…“

BOB DYLAN

Slow Train Coming, Saved aj Shot Of Love. Všetky tieto Bobove albumy boli ovplyvnené kresťanskou vierou, na ktorú konvertoval. Bob v sedemdesiatych rokoch často hovoril ľuďom na svojich koncertoch, že Ježiš je odpoveďou. Dokonca sa vraj kedysi pokúšal presvedčiť aj ľudí v štúdiu, aby konvertovali na kresťanskú vieru. 

ALICE COOPER

Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca
Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca

Najväčšia shockrocková legenda. Jeho často až divadelné vystúpenia plné falošnej krvi, hadov, elektrických kresiel, zvieracích kazajok a podobných záležitostí berú ľuďom dych už roky. Pri výbere umeleckého mena sa inšpiroval jednou z najznámejších „čarodejníc“. V sedemdesiatych rokoch si ho našli aj drogy a alkohol. Napriek tomu Vincent, syn pastora, hovorí, že jeho hudba bola vždy o tom zvoliť si dobro pred zlom. Alice dnes sám seba radí medzi znovuzrodených kresťanov. „Som nové stvorenie. Nesúďte Alicea podľa toho, čím bol. Chváľte Boha za to, čím som teraz.“ A tento fakt vôbec neubral jeho nezabudnuteľným vystúpeniam na veľkoleposti. Alice sa navyše o viere vyjadril: „Piť pivo je jednoduché. Rozmlátiť hotelovú izbu je jednoduché. Ale byť kresťanom je fakt náročné. To je skutočná rebélia!“

BRIAN „HEAD“ WELCH

Jeho gitarové výkony, či už v sólovej kariére alebo u celosvetovo populárnej kapely Korn, ho dostali do top tridsiatky najlepších svetových gitaristov. Sláva však priviedla aj Briana k drogám a alkoholu. V roku 2005 sa mu ale podľa jeho vlastných slov zmenil život: „Jeden deň som si žil svoj rock n’ roll, zarábal milióny dolárov. Úspech a všetko. Navyše som bol závislý na drogách. A ďalší deň sa mi zjavil Kristus a ja som si povedal, že odteraz sa všetko zmení.“ Brian vydal svoj sólový album, ktorý sa zaoberal kresťanskými témami a taktiež podával svedectvá na kresťanských akciách. Prijať do svojho života Svätého Ducha mu vraj absolútne zresetovalo život. Head síce kapelu v tomto roku opustil, ale bolo to vraj hlavne preto, aby sa mohol stať dobrým a plnohodnotným otcom. Neskôr v roku 2012 začal s kapelou opäť koncertovať a o rok neskôr sa k nej nadobro vrátil.

REGINALD „FIELDY“ ARVIZU

Head nie je jediný člen kapely Korn, ktorý našiel vieru. Nasledoval ho aj basgitarista Fieldy. On svoju vieru opisuje: „S Kristom je pre mňa ľahšie vychádzať s ľuďmi. Dokážem mať ľudí radšej a kapela to vníma ako dobrú vec, nie ako problém. Ale mám pocit, že veľa ľudí napriek tomu, že prijali Krista, odstrkuje iných ľudí a sú tak trochu egoistickí. Tvária sa tak: Nechcem mať nič s týmto chlapíkom. No ale potom nemilujú svojho blížneho a ani seba. Mali by ste brať ľudí takých, akí sú a v akom štádiu sa práve nachádzajú. A ja sa snažím, aby som to robil najlepšie ako viem.“ Azda aj tunajší aktivisti by si od neho mohli vziať príklad, čo myslíte? 

DAVE MUSTAINE

Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca
Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca

Veľmi výrazná thrashmetalová postava. Na začiatku gitarista legendárnej kapely Metallica a dnes vedúca osobnosť nemenej kvalitnej skupiny Megadeth. Vychovávaný bol síce v rodine jehovistov, ale dnes je Dave pravý kresťan. „Mám osobný vzťah s Bohom a s Kristom. Nikomu ho ale nevnucujem, je to osobné.“ Mustaine je známy aj tým, že zo setlistu kapely nadobro vyradil skladby, ktoré sú inšpirované čiernou mágiou a okultizmom. Tieto veci ho totiž lákali ako tínedžera a objavili sa aj v niekoľkých piesňach na albume Peace Sells… But Who’s Buying?. Tieto skladby nezazneli na žiadnom živom vystúpení kapely od roku 2001. Navyše kapela odmieta vystúpiť na ktoromkoľvek festivale či inej akcií, kde by mali byť do programu zaradené po ich boku aj kapely prezentujúce sa ako satanistické. Aktívni páni poslanci zo Sniny teda môžu zavolať Daveovi Musatineovi, či by bol ochotný vystúpiť na tohtoročnom festivale Rock pod Kameňom vzhľadom na pripravený line-up a vec bude vybavená. 

DAVID ELLEFSON

Podobne ako Dave je už v kapele Megadeth skutočne úctyhodný čas aj tento muzikant. A podobne ako Dave je aj David kresťan. „Bol som vychovávaný v kresťanskej rodine,“ hovorí David, „takže som o tom všetkom mal dosť široké poznatky. Ale na nejaký čas som zablúdil. No teraz, keď mám deti, chodím s nimi opäť do kostola. Takže som sa vlastne znova našiel.“ David dokonca hovorí, že po tom, čo sa zbavil drog a alkoholu a centrom jeho života sa stal Boh, zažil v kapele Megadeth tie najlepšie roky za celú svoju kariéru. Na záver môžeme spomenúť ešte napríklad to, že títo dvaja páni svoju vieru vniesli tak trochu aj do tvorby kapely. Na albume The System Has Failed nájdeme totiž skladbu Shadow Of Death, ktorá začína latinskou vetou „Auxilium meum a Domino“, teda „Moja pomoc prichádza od Pána“. Nasleduje Daveova recitáciu Žalmu 23, Pán je môj pastier, ktorá je podfarbená už autorskou hudbou. 

AMY LEE

„Som kresťanka a som hrdá na to byť kresťankou.“ Myslím si, že k tomuto vyjadreniu speváčky kapely Evanescence netreba nič dodávať. Navyše aj so svojím bývalým priateľom a zároveň už aj bývalým členom kapely, gitaristom Benom Moodym, sa stretla v kresťanskom letnom tábore. Obaja boli ale celkom šokovaní, keď sa začal album Fallen objavovať na popredných miestach v kresťanských hitparádach. Moody vtedy povedal: „Nehanbím sa za svoju vieru, ale nijako ju nezahŕňam do tejto kapely.“ Amy sa tiež vyjadrila, že Evanescence nikdy nebola a nikdy nemala byť kapela hrajúca kresťanský rock. Jej náboženské presvedčenie to ale nijako neovplyvňuje.

PETER STEELE

Type O Negative, Fallout, Carnivore. Tieto všetky kapely mali jedného spoločného menovateľa a tým bol práve Peter Steele, ktorý už, bohužiaľ, nie je medzi nami. Zomrel na aneuryzmu aorty. Peter vyrastal v rímsko-katolíckej rodine a netajil sa tým, že napriek nejakému tomu vybočeniu sa k tejto viere aj vrátil. „Verím v Ježiša Krista a v Boha,“ hovoril, „ale nevešiam to nikomu na nos. Je to veľmi osobná záležitosť. Moja viera je silná. Chcem sa znova stretnúť s matkou a otcom. A tiež jednoducho neverím tomu, že Hitler a Matka Tereza by mali po smrti ísť na rovnaké miesto. Proste tomu neverím.“

HERBIE LANGHANS

Tento nemecký spevák sa tiež svojou vierou netají. Popri kapelách Riffhunter a Beyond The Bridge sa objavil napríklad aj v úspešnej metalovej opere Avantasia. Jeho ďalšie dve kapely Seventh Avenue a Sinbreed sa zaraďujú do kategórie kresťanského rocku a metalu. Sám hovorí, že to najlepšie, čo sa mu v živote mohlo stať, bola výchova v kresťanskej rodine. Od detstva chodil do kostola a v tínedžerskom veku sa touto cestou vydal naplno. „Ježiš mi pomohol nespočetne mnohokrát v mojom živote,“ priznáva Herbie. Vo svojich kapelách sa vraj snaží rásť nielen hudobne, ale aj duchovne. 

DEE SNIDER

Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca
Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca

Spevák kapely Twisted Sister, ale aj Desperado či Windowmaker, musel v roku 1985 vystúpiť pred americkým senátom. Dôvodom bola organizácia založená manželkami niektorých politikov, ktorá lobovala za prísnejšiu kontrolu hudby. Kapela Twisted Sister mala vraj na tú dobu až príliš sporné texty, ktoré propagovali rebéliu a násilie vo videoklipoch. Snider sa ukázal ako úctyhodný protivník, čo senátora veľmi prekvapilo. Navyše práve tam pred senátom Dee prehlásil, že bol vychovávaný ako kresťan a kresťanské princípy ctí doteraz. Zo senátu odišiel ako víťaz a svoje presvedčenie vraj tiež nikdy nezmenil. 

DAN SPITZ

Tohto pána asi najlepšie poznáme vďaka jeho pôsobeniu v kapele Anthrax, patriacej do Veľkej thrashovej štvorky. Málokto už ale vie, že Daniel je aj zakladateľom kresťanskej kapely Red Lamb. V tej mu tvorivo pomáha aj jeho dobrý priateľ Dave Mustaine. Navyše je prvým hudobníkom vôbec, ktorý sa pomocou metalovej hudby snaží šíriť povedomie o autizme. Dan vychováva chlapcov – dvojičky, ktorí touto chorobu trpia. Po tom, čo prežil infarkt, pri ktorom sa jeho artéria upchala na 98%, prehlásil: „Doktori povedali, že by som mal byť mŕtvy.“ Jediným dôvodom, prečo stále dýcha, je vraj Ježiš. „Ježiš mi dáva to, čím som a to, čím budem. Netuším, kam ma zavedie. Viem len, že kráčam s vierou…“

NICKO MCBRAIN

Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca
Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca

Ako sa asi musel cítiť bubeník kapely Iron Maiden, keď sa nemenovaná sekta pokúšala pomocou petície dva razy túto kapelu vyhnať zo Slovenska pod zámienkou, že sú to satanisti? Nicko konvertoval na kresťanskú vieru už v roku 1999. Svoje pocity pri „osudnom“ vstupe do kostola opisuje: „Len som sedel a premýšľal, prečo nevládzem stáť, veď som minulú noc nepil.“ Nicko sa dokonca prichytil ako plače. Kresťanom sa vraj stal vďaka modlitbám svojej manželky Rebeky. 

BONO VOX

Charizmatický spevák kapely U2 je azda jeden z mála hudobníkov v tomto zozname, ktorý asi nikoho neprekvapil a ktorého tu väčšina očakávala. Bono je skutočne veľmi známy svojím náboženským presvedčením, názormi na život či na sociálne, kultúrne a politické otázky. Všetky tieto témy sa, samozrejme, odrážajú aj v textoch kapely. Navyše je Bono celosvetovo známy svojou dobročinnou a charitatívnou činnosťou, ktorou vraj podčiarkuje svoje kresťanské presvedčenie.

BRUCE ANTHONY JOHANNESSON

V rockovom svete je pravdepodobne oveľa známejší ako C. C. DeVille, gitarista glamrockovej legendy Poison. Áno, aj tento zrelý rocker sa stal kresťanom. Dokonca pozval pastora, aby mu zodpovedal niekoľko otázok o náboženstve, dal mu rady do života a C. C. ho požiadal aj o to, aby si pozorne pozrel živé vystúpenie kapely a úprimne mu po ňom povedal, či nerobí na pódiu niečo, čo by mohlo Boha urážať. Vraj sa chce naučiť chváliť Pána aj prostredníctvom tejto hudby.

TOM ARAYA

Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca
Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako všetkých hádžu do jedného vreca

Ak gitarista King napíše dobrú skladbu, Araya ju zahrá a zaspieva. Hovorí, že nie je jeden z tých, čo by odsudzovali niekoho a niečo preto, že to nie úplne zapadá do konceptu jeho viery. Spevák a basgitarista ďalšej thrashovej legendy Slayer vraj našiel určitý balans medzi kapelou a svojou katolíckou vierou. „Tým najväčším omylom, ktoré sa tvrdia o našej kapele je, že uctievame Satana.“ Ako u niektorých predošlých kapiel, tak ani Tom nie je jediný veriaci v kapele Slayer. Katolík je okrem neho aj bývalý bubeník Dave Lombardo. 

 

Celkom slušný zoznam, čo poviete? Vo veriacich rodinách boli navyše vychovávaní ako deti napríklad aj Jon Bon Jovi či Axl Rose. Svojou vierou sa v dnešnej dobe netaja niektorí členovia rockových kapiel Lifehouse a Kings Of Leon, ale aj Killswitch Engage, Linkin Park a Paramore. Uvedomelejší život a vieru v niečo vraj našli aj Ace Frehley a James Hetfield, a mnoho, mnoho ďalších…

 

Niet vhodnejších slov na záver ako tie, ktoré povedal Tony Cummings, editor magazínu Cross Rhythms: „V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch vychádzalo množstvo kníh, ktoré označovali hudbu metalových kapiel ako Iron Maiden, Anthrax a Megadeth za satanistickú. Teraz, o pár rokov neskôr, vidíme Nicka McBraina z kapely Iron Maiden, Daniela Spitza z kapely Anthrax a Davea Ellefsona z kapely Megadeth, ako sa stali kresťanmi. Našťastie, niektorí kresťania sa v tichosti modlili namiesto toho, aby sa hrali na farizejov.“ Dúfajme, že aj na Slovensku bude v budúcnosti takýchto farizejov už len ubúdať. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *