TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Korene metalu #2: Rock

V úvodnej časti nášho seriálu sme si povedali, ako vôbec vznikol názov rock and roll a neskôr sa vyvinul praotec našich milovaných žánrov. Povedzme si však teraz niečo o prvom žánri, ktorému dal vznik, o rocku.

Pojem rock a rocková kapela

V minulosti sa pojmom rock označoval rock and roll a všetka hudba od neho odvodená. Dnes sa už pod týmto názvom chápe omnoho viac. V priebehu rokov sa vyvinulo množstvo subžánrov rock and rollu, ktoré dnes prislúchajú pod rock.

 

Ako rockové kapely sa chápu tie zoskupenia, ktorých základná forma je aspoň jeden gitarista, basgitarista, spevák a bubeník, pričom hudobne hrajú jednoduchú stopu štyri doby na štyri takty a textovo využívajú konštrukciu striedania veršov s refrénom. Táto variácia sa ale pri rôznych subžánroch líši, záleží iba od kapely. Preto vývoj priniesol diverzitu a nepoužíva sa iba jednoduchá stopa, pričom aj počet členov je rôzny a textová konštrukcia tiež obsahuje určitú rozmanitosť. Tematicky sa texty takýchto skupín často zaoberajú stresujúcou romantickou láskou. Frekventované sú aj témy sociálneho či politického charakteru s dávkou emocionálnych odtienkov, čiže citového zafarbenia, či už toho pozitívneho alebo negatívneho.

Rock a jeho vznik

História rocku ako hudobného žánru sa začala písať niekedy v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Rozvíjal sa paralelne v dvoch krajinách, a to v USA a v Spojenom kráľovstve.
 

Počiatočnú éru rocku datovanú do rokov v rozpätí od 1960 približne po 1980 nazývame termínom classic rock, teda klasický rock. Takéto označenie dostal začiatkom osemdesiatych rokov a definične bol zaraďovaný medzi rádiové formáty. Pomenovanie vzniklo na základe iného typu rádiového formátu, ktorým bol album-oriented rock (albumovo orientovaný rock). Ten vznikol v Amerike a spočíval v rádiovom zameraní na albumy rockových umelcov. Classic rock sa najviac začal popularizovať až koncom deväťdesiatych rokov. Do tejto kategórie patria komerčne úspešné hardrockové kapely, ktorých hviezda začala stúpať v sedemdesiatych rokoch. Sú nimi napríklad AC/DC, Aerosmith, Black Sabbath, Bon Jovi, David Bowie, Eric Clapton, Alice Cooper, The Doors, Creedance Clearwater, Def Leppard, Bob Dylan, Guns N‘ Roses, Sammy Hagar, Iron Maiden, Jethro Tull, Joan Jett, Journey, Judas Priest, The Kinks, KISS, Led Zeppelin, Lynyrd Skynyrd, Metallica, Mötley Crüe, Ted Nugent, Pearl Jam, Queen, Queensryche, Rush, Bob Seger System, The Who, Van Halen, UFO, Deep Purple, Ratt a mnohí ďalší.
 

Keď bol rock ešte v plienkach, stelesňoval nástroj rôznych kultúrnych a sociálnych pohnútok. Takýmto spôsobom ho využívali subkultúry modov (moderne oblečených mužov jazdiacich na skútroch) a rockerov v Británii, zatiaľ čo v Amerike ním presadzovali svoje hippies.
 

Rocková hudba bola v minulosti často spájaná s politickým aktivizmom, zmenami v sociálnom postoji v otázkach rasy, sexu a užívania drog. Často slúžila ako prostriedok vyjadrenia rebélie mladých ľudí voči prispôsobovaniu sa dospelým podľa určitého vzoru a konzumerizmu. Toto v nás rockeroch podľa všetkého zostalo zakorenené veľmi hlboko až do dnešných časov a stále sme v rôznych formách rebeli.

Rockeri ako subkultúra

Korene metalu #2: Rock
Korene metalu #2: Rock

Rockeri alebo inak napríklad kožení chlapci. Nie, rozhodne nebývali takí, akí sme my dnes a dosť pochybujem, že by mali medzi sebou podobne ladené ženy. Pôvodne subkultúra rockerov vznikla dávno pred tým ako samotný rock (nie rock and roll), konkrétne v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Bolo to obdobie, kedy si bohatšie vrstvy obyvateľstva mohli dovoliť kúpiť autá, a tak sa motorky stali dopravnými prostriedkami chudobných. Prvýkrát sa rockeri objavili vo Veľkej Británii.

 

V podstate išlo o milovníkov rock and rollu a motoriek. Preto sa im občas hovorilo café racers (pretekári na rýchlych motorkách, keďže café race bol termín označujúci motocykel určený viac na rýchlosť než pohodlie) alebo Coffee Bar Cowboys, pričom v Japonsku toto pomenovanie dostalo ekvivalent Kaminari-zoku, teda kmeň hromu.

 

Pôvodne bola hudobne táto subkultúra spájaná hlavne s rock and rollom päťdesiatych a šesťdesiatych rokov od umelcov ako Gene Vincent, Chuck Berry, Eddie Cochran, ktorých hudbu zvykol jazzový spevák George Melly popisovať termínom skrúť a rozdrť (screw and smash).

 

S príchodom novej subkultúry prišlo aj dnes veľmi bežné vylepšovanie motoriek, len aby každá vyzerala čo najlepšie a dokázala zaujať opačné pohlavie, keďže pre mužov motorka znamenala znak mužskosti. To prinieslo aj element lebiek a prekrížených kostných hnátov, ktoré sú dnes bežným prvkom na oblečení každého metalistu alebo rockera.

 

Rockerská móda bola prvýkrát videná v USA a až potom v Anglicku. Jej štýl sa zrodil z potreby a praktickosti. Pozostávala z bohato zdobených kožených búnd, na ktorých sa nachádzali hlavne kovové cvočky a ostne či rôzne nášivky – pravdepodobne s logami rock and rollových kapiel, keďže dodnes tento trend pokračuje, ale s džínsovými vestami a bundami. Zvyčajne, lebo boli poriadne drsnými chlapmi presakujúcimi testosterónom, pri jazde na svojich strojoch nenosievali prilby v klasickom slova zmysle. Maximálne tak mali helmy bez krytu na tvár, ktoré prípadne doplnili pilotkami a bielou hodvábnou šatkou, aby sa chránili pred vetrom a inými nepriaznivými elementmi. Ďalšími časťami rockerskej módy boli rôzne tričká, kožené čiapky, džínsy (Levisky alebo Wranglerky), kožené nohavice, vysoké motorkárske čižmy (zvyčajne značky Lewis alebo Goldtop), prípadne topánky zvané brothel creepers (v podstate nízke tenisky s hrubšou podrážkou), ktoré sú v móde aj dnes. Na svoje účesy v štýle rock and rollových hviezd používali prípravok Brylcreem. Ten bol v podstate niečo ako dnešné gély.

 

Čo je zásadné, väčšina z nich odsudzovala užívanie drog. Bolo im jedno, či išlo o heroín, amfetamín, marihuanu, všetko toto považovali za zlé a mali v povahe neznášať tých, ktorí sa opájali týmito prostriedkami. Samozrejme, aj medzi nimi sa našli výnimky a ako všetci dobre vieme, neskôr sa drogy naopak stali módnym trendom. Ale to sa už týka úplne inej éry.

 

Pre svoj vzhľad rockeri často nebývali prijímaní spoločnosťou, čo veru nemáme niekedy iné ani dnes. Pre spôsob, akým sa obliekali a preto, že boli často špinaví, ich veľakrát ani nechceli púšťať do barov a rôznych tanečných podnikov. No a keď sme pri tanci, je treba poznamenať, že táto subkultúra pretransformovala rockandrollový tanec do agresívnejšej a individualistickej formy.

 

A takto, dámy a páni, vznikla naša móda, ktorá v priebehu rokov prešla niekoľkými mutáciami, ale jej podstata zostáva skoro stále rovnaká. V nasledujúcej časti nášho seriálu sa pozrieme na niekoľko vybraných zaujímavých subžánrov rocku.


Použité zdroje:
Foto: youtube.com, pinterest.com
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *