TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Metal nie je to isté ako satanizmus alebo ako sme preskúmali kresťanský metal

Kresťanský black metal? Áno, aj niečo také existuje. Prakticky môžete dať slovo „christian“ pred ktorýkoľvek rockový či metalový subžáner a na deväťdesiatdeväť percent sme si istí, že nájdete aj kapelu, ktorá niečo také hrá. Touto témou dnes ešte raz nadviažeme na články o snahe bojkotovať niektoré metalové vystúpenia na Slovensku a o veriacich hudobníkoch v známych kapelách. Snažili sme sa urobiť výber toho najrôznorodejšieho, či už z hľadiska štýlu alebo geografického pôvodu, čo kresťanský metal ponúka.

 

Kde začať? Azda od toho najmodernejšieho, čo sa za posledné roky zrodilo. Kresťanský hardcore a metalcore majú tiež svojich pešiakov na metalovom bojisku. A treba povedať, že týmto kapelám sa aj celkom darí. UNDEROATH z Floridy už síce nefungujú, ale počas svojho pôsobenia stihli vydať sedem albumov plných kresťanského hardcoreu. Ak ste túto kapelu nezaregistrovali, určite vám viac povie meno AS I LAY DYING. Táto kalifornská kapela, ocenená titulom Ultimate Metal God, síce v textoch priamo neprezentuje svoje náboženské presvedčenie, ale prakticky všetci jej členovia sú kresťania. Otázky viery a spirituality do textov zakomponúvajú v širšom zmysle slova a tiež sa nimi stránia urážok náboženstva.

Ďalšou výraznou kapelou v súčasnom rockovom svete je bez pochýb americká banda SKILLET, ktorá pochádza z Tennessee. Od svojich začiatkov majú na konte už desať dosiek a sú držiteľmi Grammy a dvoch platinových platní. V Amerike a pri kresťanskom alternatívnom hardrocku zostaneme aj s o čosi menej známou, ale tiež veľmi kvalitnou kapelou z Pennsylvánie THE LETTER BLACK. Za poslednú dekádu stihli vydať štyri štúdiovky, pričom posledná Pain (2017) je ešte čerstvá. Kresťanský nu metal zastupujú napríklad kalifornskí P.O.D. Tento názov je skratkou pre PAYABLE ON DEATH, čo je pôvodne pojem z bankovníctva. Kapela ním ale chcela skôr podčiarknuť svoje náboženské presvedčenie – Ježišovu obetu za ľudstvo. 

Ale nemyslite si, že iba kapely hrajúce modernejšie subžánre majú medzi sebou kresťanské alternatívy. Z americkej Georgie pochádza aj veľmi úspešná a kvalitná kresťanská power/progressivemetalová kapela THEOCRACY. Okrem svojich doterajších štyroch albumov kapela nezabúda na fanúšikov ani na Vianoce. Okolo týchto sviatkov pravidelne prekvapí svojich verných nejakou vianočnou prerábkou alebo vlastnou vianočnou skladbou. 

Vravíte, že aj power-prog sa dá zaradiť stále k tým modernejším odnožiam metalu? A čo tak kresťanký thrash metal? TOURNIQUET sú priekopníci tohto štýlu už takmer tridsať rokov. A ani glamrockeri nezaostávajú. Kapela ROXX REGIME síce nezačala hneď ako kresťanská, ale veľmi rýchlo sa preorientovala, aby prostredníctvom hudby šírila svoje náboženské presvedčenie. Za týmto účelom si zmenila aj meno na STRYPE. Stali sa tak v podstate prvou kresťanskou heavymetalovou/glamrockovou kapelou, ktorá bola akceptovaná v mainstreame a žala skutočné úspechy. Jedenásť štúdiových dosiek a ešte o sedem viac turné plus niekoľko ocenení asi hovorí za všetko. 

Presuňme sa z Ameriky na východ. Dosť vzdialený východ. Austrália je domovom azda najlegendárnejšej hardrockovej kapely AC/DC, ale zďaleka to nie je jediná kapela z tohto štátu/kontinentu. Veriaci Austrálčania obľubujú očividne aj tvrdšiu metalovú hudbu. Na dôkaz toho si predstavíme hneď tri kapely. Prvou sú death/groove metalisti MORTIFICATION. Kapela sa sformovala pred tridsiatimi rokmi ako heavymetalová, ale postupne skĺzla do extrémnejších štýlov. Vyše dvadsať hudobníkov, ktorí sa v kapele vystriedali, štrnásť albumov, päť živákov a tri kompilácie. To všetko je dychvyrážajúcim prierezom zmien, ktorými kapela za roky fungovania prešla. To, čo sa ale nikdy nezmenilo, boli kresťanské témy v ich hudbe.  

https://youtube.com/watch?v=GmuxmtiK06o

HORDE je názov ďalšej kapely z Austrálie. Hrajú kresťanský black metal, nazývaný aj unblack metal. Kapela sa pôvodne volala BEHEADOTH a začala svoju existenciu ako sólový projekt jedného z členov kapely Mortification. Formácia síce vydala iba jeden album Hellig Usvart (1994), ale rovno u Nuclear Blast. Tento album veľmi ovplyvnil iné unblackmetalové počiny a v dobe svojho vydania sa stal v kruhoch svetovej blackmetalovej scény veľmi kontroverzným. A keď sme pri tej kontroverznosti, poďme ešte pritvrdiť. Kresťanský grindcore. VOMITORIAL CORPULENCE bola jednou z prvých kapiel hrajúcich tento štýl a fungovala do roku 2008. Za pätnásť rokov svojho pôsobenia stihli vydať štyri štúdiové dosky. Väčší úspech ale nikdy nezožali.

A teraz sa konečne presuňme aj do Európy. Začneme v Nemecku. Už v predošlom článku sme spomínali, že Herbie Langhans je silne veriaci človek a to sa odráža aj v jeho tvorbe. Bol členom hneď dvoch kapiel, ktoré sú označené za kresťanské. Jednou z nich bola metalová kapela SEVENTH AVENUE, ktorá fungovala do roku 2012 a vydala dva albumy. Naproti tomu SINBREED, hrajúci kresťanský power metal, sú ešte stále činní a za pomerne krátku dobu stihli vydať tri kvalitné štúdiové albumy. Okrem Herbieho bol členom tejto kapely aj gitarista Marcus Siepen, ktorého poznáte z kapely Blind Guardian a súčasným bubeníkom je Frederik Ehmke z rovnakej kapely. 

Ako by sme sa mohli baviť o metale a nespomenúť žiadne severské krajiny? Tie predsa metalom doslova žijú. Z Fínska pochádza kresťanský melodický death metal IMMORTAL SOULS. Táto kapela doposiaľ vydala päť albumov a viacero skladieb skutočne stojí za vypočutie. Melodické riffy v spojení s growlom a screamom vás určite dostanú. Ďalšou zaujímavou bandou z Fínska sú HB. Táto kapela, hrajúca kresťanský symfonický metal, nahrala štyri dosky vo fínčine a tri z toho poslala o pár rokov neskôr do sveta aj vo svojich anglických ekvivalentoch. Ak vás zaujíma, čo znamená skratka HB, tak oficiálne stanovisko kapely znelo, že skratka nemá evokovať nič konkrétne. Fanúšikovia si ale ako oficiálnu interpretáciu zvolili HOLY BIBLE, čo kapela nikdy nepotvrdila a už ani nepotvrdí. Zoskupenie sa minulý rok rozpadlo. 

Švédsko, samozrejme, nezaostáva. CRIMSON MOONLIGHT hrajú unblack metal a tento rok oslavujú dvadsať rokov na scéne. VENI DOMINE sú zase formácia, ktorá hrala kresťanký prog-doom metal. Svoje fungovanie však ukončili v roku 2014. A napokon NARNIA. Nemyslíme knižnú sériu ani filmy. Narnia je názov kapely, ktorá svoj štýl radí kdesi medzi klasický metal a prog-power. Síce sa cesty členov v roku 2010 rozišli, ale napokon sa kapela v roku 2014 opäť dala dokopy a svoj návrat na scénu podčiarkla aj albumom Narnia z minulého roku.

Zostáva Nórsko. Začneme kresťankou kapelou GRAVE DECLARATION, ktorej štýl osciluje medzi symfonickým black metalom a melodickým death metalom. Kapela funguje vyše desať rokov a stihla vydať jednu dosku. Ďalšou chuťovkou z tejto krajiny sú ANTESTOR, ktorých ste mohli zaregistrovať aj pod menom CRUSH EVIL. Toto unblackmetalové trio je jediné na svete, ktoré vydalo album u Cacophonous Records. Je to vydavateľstvo, ktoré sa orientuje na kapely ako Dimmu Borgir či Cradle Of Filth. Navyše v časoch, kedy fungovali ako Crush Evil, boli vo svojej krajine tak kontroverzní, že Faust z kapely Emperor a Euronymous z kapely Mayhem viedli o nich verejnú debatu vo Faustovom zine Orcustus. Faust sa doslova opýtal: „Nemyslíš, že sa deje niečo hrozné, keď sme dospeli k tomu, že máme kresťanskú deathmetalovú kapelu? Máš nejaké nápady, ako by sme ich mohli zabiť?“ Načo Euronymous reagoval: „Je dosť zlé mať tu niektoré kapely, ale kresťanská kapela je už príliš. Ale neboj sa, máme plán. Nebudú v tom už dlho pokračovať.“ Našťastie sa nič nestalo.

Posledný dôkaz, že kresťanský metal zahŕňa naozaj asi všetky subžánre, je kresťanská industrial/dancemetalová formácia MORTAL z Kalifornie. Kapela je známa tým, že svoje texty zakladá na veľmi pokročilej teológii. A neobídeme ani Slovensko. V našej malej krajine sa v relatívne veľkom množstve kapiel tiež objavili skupiny, ktoré sem môžeme zaradiť. Pred pár rokmi na Orave fungovala kapela FANUEL, ktorá hrala skutočne kvalitný kresťanský hard rock. Dnes môžeme spomenúť DEATH SENTENCE. V tvorbe tejto metalcoreovej kapely nájdeme veľa nábožensky orientovaných odkazov. Podobne sú na tom aj slovenskí powermetalisti WITHIN SILENCE, ktorí do svojich textov vkladajú veľmi pozitívne myšlienky. Niektoré z nich sú založené práve na kresťanskej viere. Within Silence dokonca vlani brázdili Európu so spomínanou americkou formáciou Theocracy. A napokon jedna z najúspešnejších slovenských kapiel, ktoré sú priekopníkmi melodického metalu. SIGNUM REGIS takisto priznávajú, že množstvo textov v ich tvorbe je biblických. A našli by sme určite ako vo svete, tak aj u nás mnoho ďalších zoskupení potvrdzujúcich, že fenomén, akým je kresťanský metal alebo white metal už vôbec nie je zriedkavý.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *