TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Marián Varga a jeho poklad, ktorý sa našiel po 60 rokoch

Spoločnosť Mariána Vargu, ktorá sa stará o hudobný odkaz jednej z najvýraznejších osobností (česko-)slovenskej hudobnej scény, spustila crowdfundingovú kampaň na vydanie publikácie s notovými zápismi skladieb, ktoré napísal mladý Marián Varga ešte počas svojich štúdií na Ľudovej škole umenia. Publikácia je doplnená príbehmi o skladateľovi od Mariána Jaslovského, Daniela Heviera, Vladimíra Bokesa a Tomáša Berku a taktiež od Dany Belicovej, ktorej svoje detské noty v roku 1962 venoval. Spolu s knihou vyjde aj nahrávka skladieb v podaní klaviristu Ivana Šillera. Projekt (nájdete tu) doposiaľ podporilo vyše 150 fanúšikov a ešte pár dní je možnosť vybrať si svoju dielo-odmenu a prispieť tak k jeho vzniku.

O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu – noty, príbehy, ilustrácie, hudba. Keď bol Marián Varga žiakom ĽŠU, napísal pre svoju spolužiačku Danku Belicovú cyklus štyroch klavírnych miniatúr, ktoré 16. júna 1962 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ako dvanásťročná odpremiérovala. Po takmer 60 rokoch pani Belicová vytiahla tento rukopis zo svojho archívu a dala ho k dispozícii Spoločnosti Mariána Vargu, ktorá sa rozhodla vydať tieto kompozície spolu s ďalšími Mariánovými skladbičkami z detstva, kedy okrem hudobnej školy navštevoval aj slovenského skladateľa Jána Cikkera, ktorý ho učil komponovať.

„Minulý rok nám pani Belicová dala tento rukopis nôt k dispozícii, aby sme ho mohli posunúť ďalším generáciám. Keďže sa zachoval iba zlomok Mariánových rukopisov, ide o skutočnú vzácnosť,“ hovorí Janka Vargová. „Vydávame ho spolu s ďalšími jeho detskými skladbami vo forme bohato ilustrovaného zošita s príbehmi i s audionahrávkou skladieb v podaní klaviristu Ivana Šillera,“ dodáva.

Noty takmer 20 klavírnych skladieb, ktoré skomponoval Marián Varga ako 12- až 15-ročný, vydá Spoločnosť Mariána Vargu vo forme plnofarebnej, 70-stranovej publikácie s autorskými ilustráciami Hany Križanovej, známej pod umeleckým pseudonymom Han Illu. Noty však budú doplnené aj originálnymi príbehmi o Mariánovi od známych osobností – Mariána Jaslovského, Daniela Heviera a tiež autentickými spomienkami na okolnosti, za akých skladby vznikali, od jeho bývalých spolužiakov a priateľov Vladimíra Bokesa, Tomáša Berku a, samozrejme, pani Dany Belicovej, ktorej Marián Varga klavírny cyklus venoval a ktorá ho v roku 1962 interpretovala v bratislavskej Redute.

Marián Varga a jeho poklad, ktorý sa našiel po 60 rokoch

Marián Varga

Ako nedeliteľná súčasť projektu vzniká aj nahrávka v podaní všestranného klaviristu Ivana Šillera, ktorý už mal príležitosť časť diela odohrať naživo vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na festivale Konvergencie v septembri tohto roku. Nahrávanie je plánované na koniec novembra na koncertom krídle Fazioli, jednom z najlepších nástrojov, ktorý je aktuálne na Slovensku klavíristom k dispozícii.

“Cyklus 17 skladieb je zaujímavý tým, že obsahuje skladby rôznej náročnosti a rozsahu. Od jednoriadkových skladieb sekúnd až po koncertantné, ktoré sú určené pre vyspelejších klaviristov. Marián mal veľmi rád hudbu Stravinského, Bartóka, Haydna – všetky jeho “lásky” nájdeme aj v jeho klavírnej tvorbe. Zároveň v jeho skladbách nájdeme motívy, ktoré používa vo svojich známejších piesňach. Cyklus je výbornou vstupnou bránou do originálneho umeleckého sveta Mariána Vargu a čím skôr ho začnú deti a pedagógovia spoznávať, tým lepšie,” hovorí Ivan Šiller, ktorý je aj mimoriadne skúseným a aktívnym pedagógom.

V kampani je možnosť podporiť aj vybranú ZUŠ zakúpením dvoch kníh, z ktorých jednu vydavatelia rozošlú na školy vybrané podporovateľmi. Riaditelia umeleckých škôl tiež môžu získať odborný seminár pre žiakov a pedagógov vedený Jankou Vargovou, Ivanom Šillerom a Jozefom Luptákom. Odborným garantom projektu je, rovnako ako pri súbornej kolekcii, violončelista, riaditeľ festivalu Konvergencie a tiež predseda Spoločnosti Mariána Vargu, Jozef Lupták, ktorý bol zároveň osobným priateľom Mariána Vargu. „ To, čo nám tu Marián zanechal, sú poklady, ktoré sme nechceli nechať uzavreté v archívoch. Ponúkame vám ich, aby ste sa nechali inšpirovať, skladby nielen nacvičili, zahrali pre seba či pre radosť iných na koncerte, ale skúste si požičať niektorú Mariánovu tému a zaimprovizujte si tak, ako vám to duša, srdce a prsty dovolia. Pustite si svoju hudobnú predstavivosť na prechádzku. Myslíme si, že Marián by sa z toho veľmi tešil,“ hovorí Jozef Lupták.

Na projekte spolupracujú:

Prepisy rukopisov nôt: Marek Spusta

Notové korektúry: Jozef Lupták, Boris Lenko, Jakub Kudláč

Autori textov: Dana Belicová – Chovanová, Vladimír Bokes, Tomáš Berka, Daniel Hevier, Marián Jaslovský

Ilustrácie a grafické spracovanie: Han Illustration, spolupráca Zuzana Číčelová

Nahrávka: Ivan Šiller

Zvukoví majstri a réžia: Robert Pospiš, Martin Sillay – Real Music House

Vydavateľ: Spoločnosť Mariána Vargu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *