TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Korene metalu #9: Hardcore

Pomaly, ale isto sa posúvame od rocku až k metalu. No skôr, než naozaj prejdeme k poslednej hlavnej vetve a jej podkategóriám, si ešte čo-to povedzme k jednému medzičlánku, ktorým je hardcore.

 

Pojem hardcore a hardcore kapela

V angličtine je prídavné meno hardcore používané na popis človeka, ktorý je, ako by sa to povedalo u nás, neriadená strela. Takýto človek je neskrotný, často nezodpovedný a neštíti sa ublížiť ako sebe, tak ani svojmu okoliu a komukoľvek, kto mu skríži cestu. Slepo sa nevzdáva, ide si za svojím, a preto ho veľakrát môžu ľudia považovať za hlupáka. Ak niekto má skutočne spĺňať definíciu, potom nesmie rany a jazvy vnímať ako zlo, ale vidieť v nich čestné medaily, pamiatky sprevádzané skvelými zážitkami. Možno preto si ho hŕstka kapiel zvolila ako meno nového hudobného štýlu.

 

Hardcore ako štýl je v podstate rýchlejšia a tvrdšia verzia punk rocku. Jeho melodika obsahuje rýchlosť, tvrdosť a brutalitu heavy metalu, lenže napriek tomu boli hardcoreové kapely surové a neohrabané oveľa viacej než tie heavymetalové. Treba však podotknúť, že zároveň veľmi dobre vedeli, čo robia. Veď inak by nevymysleli vlastný prvok v tempe, tzv. breakdown, teda zlom.

 

Breakdown je časť refrénu, ktorá je v hardcore či metale používaná namiesto gitarového sóla. Jeho typickou zložkou sú pomalé, tvrdé gitarové riffy s veľkým dôrazom na jednoduchosť bicích, pričom jeho pomalšie tempo je určené na tvorbu výrazne ostrého kontrastu s rýchlym zvyškom skladby. Funguje asi tak, že keď skladba dosiahne nebezpečné tempo, potom náhle spadne do zlomu.

 

Okrem breakdownov zvykli hardcoreové zoskupenia dávať na rôzne rady, ktoré kombinovali s groovovými riffmi. Tie neskôr niektoré kapely – napríklad Pantera – zmiešali s thrashom a vytvorili tak groove metal.

Hardcore a jeho vznik

Keď sa zopár kapiel niekedy v sedemdesiatych rokoch rozhodlo hrať niečo tvrdšie ako punk, údernejšie a drzejšie, zrodil sa hardcore. Tento trend započali napríklad Black Flag, ale mnohí ich rýchlo nasledovali.

 

V roku 1981 vyšiel dokument The Decline Of Western Civilization, teda Úpadok západnej civilizácie, ktorý zahŕňal aj zmienku o hardcoreových kapelách, čo pomohlo rozvíriť hladinu hudby a šíriť nový štýl hudby po celých Spojených štátoch. Nastal rozmach hard rocku s epicentrami v piatich mestách – Los Angeles (pôsobisko skupín ako Black Flag, The Germs a Circle Jerks), San Francisco (pôsobisko The Dead Kennedys, MDC a The Dicks), Boston (pôsobisko Sam Black Church, Tree a Gang Green), Washington D.C. (pôsobisko Bad Brains a Minor Threat) a New York (pôsobisko Agnostic Front, Misfits a Beastie Boys). Toto sa neskôr stalo veľkým vplyvom na vznik heavy metalu ako takého.

Ako vieme, Británia tiež nikdy nezaostávala vo vývoji hudby. Tu fungovali hardcoreové zoskupenia ako Discharge či Napalm Death (pozor, Napalm Death iba v začiatkoch, keďže každý dobre vie, že sú skôr povestní grindcoreom). No v Anglicku pristupovali k tomuto štýlu inak. Začali punk miešať s drsnejšími vecami, ale aj harmóniou gitár novej vlny britského heavy metalu, pričom táto fúzia neskôr pomohla vzniku zvuku melodic death metalu a melodic metalcoreu.

 

Hardcore priniesol aj zmenu štruktúry skladieb, ktorá v punku obvykle bývala prešmyčkou veršov, refrénu a opäť veršov, ale tu sa začala viac komplikovať. Okrem toho, vokály sa zmenili skôr na screamy a hovorené slová. Texty mali sklony k liberalizmu, ponímali o sociálnej nespravodlivosti, boli proti vojne, hlásali rovnosť, jednotu, protesty a boli proti štátnemu zriadeniu. Aby toho však nebolo málo, tento žáner hudby priniesol aj vznik moshingu, slam dancingu a stage divingu, ktoré si neskôr v osemdesiatych rokoch prevzali thrashmetalové kapely a od nich sa tento trend šírili medzi všetkých vyznávačov tvrdej hudby. 

 

S príchodom hardcoreu prišla radikálna zmena i v štýle obliekania a účesov. Zmizli mohawky, zatváracie špendlíky a ostne typické pre punk a nahradili ich jednoduchšie džínsy, šortky, tričká a krátke vlasy.

Subžánre hardcoreu

Ako z predchádzajúcich väčších žánrov aj z hardcoreu vzniklo niekoľko menších. Patria medzi ne napríklad rapcore, crust punk, thrashcore či power violence.


Použité zdroje:
Foto: sonicsolution.it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *