TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Ľaváci v rocku a metale

Hoci sú ľaváci menej častí ako praváci (len asi desať percent svetovej populácie), je ich dostatočný počet na to, aby mali svoj vlastný medzinárodný deň, ktorý je práve 13. augusta. Preto si povieme pár zaujímavostí o niektorých vybraných ľavákoch z rocku a metalu, lebo ich tam je naozaj dosť – ako medzi gitaristami, tak i medzi bubeníkmi. My sme pre vás vybrali niekoľko takýchto gitaristov a basgitaristov, keďže je oveľa ťažšie byť ľavák na tomto poste ako na akomkoľvek inom.

Existujú hneď štyri rôzne techniky, ako hrať na gitare, keď ste ľavák. Prvou možnosťou je hrať na praváckej gitare alebo base, čo nie je pre každého vždy najvhodnejšie. Lepšie je zaobstarať si gitaru alebo basgitaru určenú pre ľavákov, teda otočenú presne opačne, ako je pravácka a s opačným poradím strún a tým aj hlavnej stupnice, teda takzvanú true left-handed guitar (pravú ľavácku gitaru). Ďalší typ takýchto gitaristov jednoducho zoberie pravácku gitaru, obrátia ju naopak a hrajú takto, len nesmú zabúdať na to, že majú prevrátené poradie strún. Alebo prosto vezmú pravácku gitaru, otočia ju aj s tým, že prehodia struny na správnu mieru pre ľaváka. Toto si však žiada aj zásahy do mechaniky, keďže tá klasicky nie je prispôsobená na opačné poradie strún. Posledná kategória je taká, že im je jedno, aké drevo vezmú do ruky, zahrajú na hocičom.

Zacky Vengeance (Avenged Sevenfold)

Pokiaľ ste fanúšikom Avenged Sevenfold, potom fakt, že jeden z gitaristov je ľavák, pre vás nie je ničím novým. Napokon, Vengeanca a Gatesa často vídať hrať chrbtami k sebe, lebo si to môžu dovoliť, keď má jeden pravácku a druhý ľavácku gitaru. A ľavákom je v ich prípade Zacky Vengeance.

Na gitaru začínal Zacky hrať v siedmej triede na gitare patriacej jeho otcovi, keď mal dvanásť rokov. Učil sa sledovaním obľúbených kapiel a iných ľudí, ktorí tiež hrali. Okrem toho čítal každú edíciu Guitar Worldu, pričom sa učil taby všetkých skladieb, ktoré tu publikovali a sledoval, ako ich hrali profesionáli, až kým ich sám nedokázal zahrať rovnako. No, ale keďže gitara bola pravácka a Zacky ľavák, tak ju otočil. Samozrejme, trénoval pri každej príležitosti.

Ľaváci v rocku a metale

Zaujímavosti:

 1. Zacky má brata Matta Bakera, ktorý bol chvíľu tour členom The Dear & Departed a pôvodne robil admina pre web Avenged Sevenfold.

 2. Zacky vymyslel skratku A7X ako aj známu frázu foREVer na počesť zosnulého Sullivana.

 3. Ako dieťaťu mu otec dal dolár vždy, keď dokázal v rádiu identifikovať pesničku od The Beatles.

 4. Zacky odišiel zo strednej, aby sa mohol naplno venovať Avenged Sevenfold.

 5. Keby nebol hudobník, pravdepodobne by bol basketbalista, keďže basketbalu sa venoval počas školy.

 6. Prvou gitarou, ktorú vlastnil, bol biely Squire Stratocaster. Ten dostal od rodičov na narodeniny, ale keďže to bola gitara pre pravákov aj pri nej musel otočiť struny spolu so všetkými tlačítkami.

 7. Na turné vždy so sebou musí mať tričko Misfits (lebo každý deň je dobrý na Misfits), mobil (vždy ho musí mať pri sebe) a alkohol (lebo vždy je čas na párty).

 8. Svoju bielu gitaru s červenými škrvnami volá gynekológ a rovnakú prezývku dal aj sám sebe, keďže vtedy bol počas Helloweenu prezlečený práve za túto postavu.

 9. Gitaru pomenovanú gynekológ už z bezpečnostných dôvodov Zacky radšej so sebou neberie na turné, odkedy mu ju trikrát ukradli a vždy akoby zázrakom sa mu vrátila naspäť nepoškodená.

 10. Na červenom Schecteri má Zacky číslo 6661, ktoré tam pôvodne nemal. Keď na ne dostal nápad, kúpil v železiarstve čísla určené na číslovanie domov a pribil si ich tam sám. Neskôr mu Schecter vyrobil takúto gitaru na zakázku. Toto číslo má podľa Zackyho dva významy. Buď ho interpretuje ako spojenie 666 pre Satana a jednotka má znázorňovať won, teda víťazstvo, teda veta Satan vyhral. Ale druhé jeho vysvetlenie naň je, že keď ho otočíte, dostanete 1999, čo je rok vzniku Avenged Sevenfold.

Kurt Cobain (Nirvana)

Človek, ktorý sa stal po smrti najviac zarábajúcim hudobníkom a za života priniesol do hudobného priemyslu grunge, bol tiež ľavák. Pravda, nie pri všetkých činnostiach však bol Kurt čisto ľavák, a preto by sa dalo povedať, že bol obojručný. No v prípade hrania na gitaru hrával ľavou rukou.

Keďže mal v rodine dobré hudobné zázemie, jeho strýkovia boli v kapelách, rovnako ako aj teta, nebolo pre neho ničím výnimočným vybrať sa hudobníckym smerom. Spieval už keď mal dva roky a vo veku štyroch rokov začal hrať na piáno, pričom už sám dokázal napísať text skladby o výlete do miestneho parku.

Ľaváci v rocku a metale

Zaujímavosti:

 1. V začiatkoch Nirvany trval na piatich nociach skúšok týždenne.

 2. Keď bola Nirvana na vzostupe, Metallica im poslala fax, v ktorom stálo: ,,Fakt žerieme Nirvanu. Nevermind je najlepší album roka. Čím skôr sa spojme. Metallica. P.S.: Lars vás neznáša.“

 3. Roky Kurt rád natáčal rôzne krátke filmy. V jednom z nich sa nachádza scéna, ako Kurt pácha samovraždu.

 4. Prvé nahrávky urobil v decembri 1982 v dome svojej tety Mari. Zahŕňali gitaru, basu a namiesto bicích lyžičkami búchal po kufri. Pomenoval ich Organized Confusion.

 5. Po odohraní Territorial Pissings v Saturday Night Live si Cobain a basgitarista Krist Novoselic dali fancúzsky bozk. Tento výjav už nikdy nebol znovu odvysielaný.

 6. Pred dosiahnutím slávy Kurt pracoval ako inštruktor plávania pre deti v YMCA v Aberdeen.

 7. Ako dieťa mal biciu súpravu s Mickey Mousom.

 8. Napriek tomu, že bol ľavák, hral na bicie ako pravák a aj písal pravou rukou.

 9. Raz Kurt rozrezal nafukovaciu Anču a na Helloween si ju obliekol ako kostým.

 10. V detskom veku mal imaginárneho priateľa menom Boddah, ktorému pri samovražde venoval list na rozlúčku.

Jimi Hendrix

Jeden z najpopulárnejších hudobníkov dvadsiateho storočia a jeden z najlepších, ak nie aj najlepší inštrumentalista všetkých čias v oblasti rockovej hudby. Láska k hudbe sa u neho prejavovala už počas školských čias, kedy ho školská sociálna pracovníčka často vídala držať metlu ako gitaru, na čo nakoniec napísala list do školského fondu, ktorý bol určený na sponzorovanie detí v núdzi, aby mu sponzorovali gitaru, lebo inak by sa to mohlo odraziť na jeho psychickom zdaví. Neprešlo jej to a nekúpil mu ju ani otec. Nakoniec sa najskôr uspokojil s ukulele s jednou strunou, ktoré našiel v garáži jednej starej pani, kde s otcom upratovali, čo mal jeho otec ako druhú prácu.

Prvú skutočnú gitaru dostal až keď mal pätnásť rokov a jeho otec už v ňom konečne videl potenciál, aby sa stal hudobníkom. Požadoval však od neho hranie na praváckej gitare a pravou rukou, hoci bol prirodzený ľavák, lebo veril, že byť prirodzeným ľavákom je znamenie od diabla. Ale Jimi bol rebel, obrátil gitaru a prehodil struny, pretože takýmto spôsobom sa mu hralo oveľa lepšie.

Ľaváci v rocku a metale

Zaujímavosti:

 1. Prvú gitaru mu otec kúpil, keď mal pätnásť rokov. Stála päť dolárov a bola akustická. Elektrickú gitaru dostal Jimi o rok neskôr a bola to Supro Ozark 1560S.

 2. V rámci ohromenia fanúšikov vymýšľal rôzne techniky hrania na gitaru, ako napríklad hranie zubami, bez dotyku strún či hraním za chrbtom.

 3. Jimi veril, že hudba bola jeho vierou, a preto ju volal electric church, teda elektrický kostol.

 4. Keď sa narodil, jeho otec bojoval v 2. svetovej vojne. Jeho mama zistila, že je tehotná dva týždne po otcovom odchode do vojny.

 5. Mnoho gitaristov zvykne gitary rozbíjať, no Jimi ich pálil. Mohlo by sa zdať, že ich bolo viac, ale podpálil len štyri. Nápad dostal od editora NME Keitha Althama, ktorý mu poradil skúsiť takéto niečo, aby sa pohol ďalej od rozbíjania gitár inšpirovaného skupinou The Who.

 6. Debut The Jimi Hendrix Experience Are You Experienced vybrali do trvalej zbierky National Recording Registry (Národný register nahrávok) nachádzajúcej sa v kongresovej knižnici USA.

 7. Keď zvýšite rýchlosť pri prehrávaní skladby Third Stone From The Sun, hlasy mimozemšťanov sa zmenia na rozhovor medzi Hendrixom a Chadom Chandlerom o vesmírnych lodiach.

 8. Jimi polovicu hlavných pások nahrávok druhého albumu Axis: Bold As Love omylom nechal v taxíku. Pásky sa nikdy nenašli, a tak polovica nahrávok musela byť urobená nanovo.

 9. Hendrix vraj mal dve deti, dcéru Tamiku a syna Jamesa, o ktorých mu povedali ich matky, avšak jeho otcovstvo v prípade Tamiky nikdy nebolo potvrdené krvnými testami, zatiaľ čo v prípade Jamesa mu švédske súdy otcovstvo priznali.

 10. Nedokázal si napísať hudbu ani ju prečítať, preto musel svoje nápady rovno nahrávať na pásku alebo si ich zaznamenávať na papier, ktorý mal práve po ruke.

Paul Gray (Slipknot)

Ako väčšina ľavákov, ani Paul Gray nebol výnimkou v tom, že spočiatku hrával na praváckej gitare, ale nesedela mu, a tak neskôr prešiel na ľavácku. Úplne pôvodne dokonca hrával len na gitare ako takej, ale po presťahovaní sa do Iowy sa radšej chopil basgitary.

Okrem Slipknotu v roku 2003 vypomáhal na poste basáka v kapele Unida. Paul Gray zomrel v máji 2010 na predávkovanie sa morfiom.

Ľaváci v rocku a metale

Zaujímavosti:

 1. V Slipknot bol známy aj ako #2, keďže bol jedným z troch zakladajúcich členov.
 2. Jeho prezývka bola The Pig, teda prasa, a v období, kedy používali masky, ktoré reflektovali nejakú ich vlastnosť, začal používať masku prasaťa, ktorou poukazoval na svoju zhovievavosť.
 3. Na rozdiel od ostatných originálnych členov kapely pôvodne nepochádzal z Iowy, ale z Los Angeles. Do Iowy sa len presťahoval. Okrem neho nebol originál z Iowy len Jim Root, ktorý sa narodil v Las Vegas. Teraz je ich tam už takých viac.
 4. V roku 2003 havaroval a zatkli ho za držanie kokaínu, marihuany, drogového príslušenstva a ignoráciu semaforu, po čom bola uverejnená jeho fotografia. Toto obdobie bolo ešte tým, kedy boli tváre Slipknotu zahalené rúškom tajomstva (okrem Coreyho Taylora a Jima Roota) a ich fotografie bez masiek boli veľmi ojedinelé, preto ukázanie Graya spôsobilo medzi ich fanúšikmi rôzne šuškandy.
 5. Prvé a jediné dieťa, ktorá má s manželkou Brennou, sa narodilo niekoľko mesiacov po jeho smrti, pričom sám v auguste 2010 informoval o očakávaní potomka.
 6. Pred Slipknotom bol vo viacerých kapelách, pričom v dvoch z nich hral aj so sovjimi budúcimi kolegami v Slipknote. Konkrétne išlo o Body Pit, kde hral s Mickom Thompsonom a Anal Blast, kde s ním hral Joey Jordison.
 7. Najradšej mal Clownovu masku, pretože podľa neho nebola natoľko zaujímavá, aby jej ľudia venovali príliš pozornosti, a tak sa po chvíli viac sústredili na hudbu, než na Crahanovu masku.
 8. Prvýkrát boli všetci členovia skupiny na verejnosti bez masiek na tlačovej konferencii po smrti Paula Graya.
 9. Pred prvým oficiálnym rovnomenným albumom Slipknot vydali 31. októbra 1996 demo album s názvom Mate. Feed. Kill. Repeat., ktorý je v podstate úplne prvý, keďže bol ešte skôr. Vie však o ňom málokto a je takmer nemožné zohnať ho, keďže existuje iba tisíc kópií.
 10. Album .5: The Gray Chapter je titulovo najosobnejší všetkým členom, keďže je venovaný práve pamiatke Paula Graya.

Paul McCartney (The Beatles)

Je to tak. Aj jeden z najúspešnejších kompozérov všetkých čias je ľavák. Pravda, ako mnohí iní, aj McCartney najskôr skúšal hrať na praváčskej gitare a pravou rukou. No keď to neprinášalo žiadny progres a uvidel obrázok Slima Whitmana hrajúceho ľavou rukou, prišiel na to, že si jednoducho musí prehodiť struny. A tak to aj urobil a už ďalej hral len ľavou rukou.

K The Beatles, vtedy ešte The Quarrymen, sa pridal, keď mal pätnásť rokov, kde bol spočiatku hlavným gitaristom, ale postupne sa dostal na post basgitaristu, kde aj zostal.

Ľaváci v rocku a metale

Zaujímavosti:

 1. Keďže je prirodzeným hudobným talentom, McCartney je okrem gitary výborný aj za bicími. Hral bicie na nahrávke skladby The Balld Of John and Yoko, lebo nikto iný vtedy práve nebol po ruke a Lennon chcel skladbu dať dohromady v rovnaký deň, ako napísal text. Na bicie si zahral aj v skladbe, ktorá bude na pripravovanom albume Foo Fighters.

 2. Pri prvom vystúpení s The Beatles, vtedy ešte The Quarrymen, 18. októbra 1957 mu zahaproval hlas vplyvom nervozity a Lennon sa mu začal smiať.

 3. V roku 1960 v Hamburgu ho zatkli za zapálenie kondómu, keď The Beatles odchádzali zo štátu pre sťažnosti ľudí a s kolegom z kapely si v tmavej miestnosti chceli spraviť aspoň trochu svetla prostredníctvom zapáleného prezervatívu. Polícia si to zle vysvetlila, mysleli si, že chcú podpáliť budovu, a tak ich zatkli a na pár hodín zavreli.

 4. V roku 1997 ho za hudbu pasovali za rytiera.

 5. Paulov otec hral na trúbku a piáno.

 6. Na štrnáste narodeniny dostal od otca trúbku, ale neskôr ju vymenil za gitaru s odôvodnením, že by bolo ťažké spievať a súčasne hrať na trúbke.

 7. Najviac coverovaná skladba v histórii hudby Yesterday je kompozíciou od Paula McCartneyho.

 8. Paul má päť detí z troch manželstiev.

 9. Od verejnosti niesol najväčšiu vinu za rozpad The Beatles, hoci práve on sa ich snažil udržať pohromade.

 10. Po rozpade The Beatles so svojou prvou manželkou Lindou založili kapelu Wings.


Použité zdroje:
Foto: flickr.com, pinterest.com, thesun.co.uk, the100.ru, lefthand.wikia.com, wikimedia.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *