TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Korene metalu #16: Speed Metal

Hudba má mať energiu, poriadne grády, aby sme sa poriadne vedeli na koncerte rozbiť… Zrejme aj preto sa niekoľko kapiel rozhodlo, že treba pritvrdiť, dať do toho vyššie tempo, viac rýchlosti, a tak sa zrodil speed metal.

 

Pojem speed metal a speedmetalová kapela

Speed metal sa nedá veľmi definovať v pojmovej rovine, avšak v tej hudobnej je charakteristický tým, že je menej drsný, ale za to viac melodický v porovnaní s thrash metalom. Zároveň sa v ňom len veľmi málo prejavuje vplyv hardcore punku. A hoci podľa tohto by sa mohlo zdať, že ide o niečo pre slečinky, nie je tomu tak, lebo je stále agresívnejší a rýchlejší v porovnaní s tradičným heavy metalom doby, kedy vznikal.

 

Ďalšou typickou črtou speed metalu je, že takáto kapela inklinuje k inštrumentálnym sólam, ktoré často pôsobia až virtuózne. Tie sa často v kratšej forme nachádzajú aj medzi dvojveršiami. V otázke vokálnosti sa speed metal prejavuje vysokou výraznosťou hlasovej zložky s nízkym využitím harshu v porovnaní s thrashom.

Speed metal a jeho vznik

Vznik speed metalu sa datuje do obdobia medzi koncom sedemdesiatok a začiatkom osemdesiatok. Vyvinul sa z new wave of British heavy metal, teda z novej vlny britského heavy metalu, ktorý bol pre jeho sformovanie kľúčovým elementom. NWOBHM priniesla úplne nový pohľad na metal. Vzali vplyv blues pôvodných kapiel, hodili ich do kotla s určitými aspektami punku, zamiešali ich a zvýšili tempo. Finálnou ingredienciou sa stal tvrdší zvuk na zvýraznenie všetkého, čo robili. Táto éra bola rajom pre heavymetalistov a priniesla svetu napríklad Iron Maiden, Judas Priest, Venom, Saxon či Motörhead.

 

Práve posledná z vyššie zmienených skupín je často označovaná za toho, kto vymyslel či ako prvý predviedol speed metal. Originálna skladba stvorená pre tento štýl však prišla od Deep Purple pod názvom Speed King už v roku 1969, ktorá pravdepodobne dopomohla k pomenovaniu celého subžánru. Napriek tomu, že nie je nijako výnimočne rýchla ani technicky dokonalá, je extrémne hlučná, čo počas nahrávania spôsobilo niekoľko rôznych deformácií zvuku, ktoré nie je ťažké počuť.

https://youtube.com/watch?v=pGIIMQJaNmk

Deep Purple najviac priniesli vplyv na speed metal bubeníkom Ianom Paiceom. Ten v skladbe Fireball na rovnomennom albume použil double bass, teda dva kopáky a techniku four on the floor, čo spočíva v štyroch úderoch na štyri doby za sebou a udal ním smer v heavy metale, speed metale i thrash metale. Zaujímavosťou je, že video k tejto piesni je jediné, kde môžeme vidieť Paicea používať dva kopáky a je to jediná skladba od Deep Purple, ktorá ich využíva. Napriek tomu, že u Deep Purple technickosť a rýchlosť nedominovali, sú to práve oni, kto vymyslel technický, rýchly a hlučný rock, ktorého charakteristiky sa stali typickými znakmi speed metalu.

 

Na formovaní speed metalu sa však podieľali iné zoskupenia pre revolučný zvuk. Napríklad takí Black Sabbath sú považovaní za starých otcov tohto subžánru. Hoci mali pomalé tempo, medzi ich skladbami nájdete After Forever, ktorá je oveľa rýchlejšia než čokoľvek iné, čo kedy vytvorili. No aj v pár iných skladbách ako Electric Funeral, Into The Void a Under The Sun (Every Day Comes And Goes) je vo vybraných pasážach iná úroveň rýchlosti v porovnaní so zvyškom ich tvorby, ale následne sa vráti k pôvodnej melódii. Niektorí ľudia považujú za prvý poriadny príklad speed metalu práve album od Black Sabbath z roku 1975 Sabotage a obzvlášť skladbu Symptom Of The Universe.

https://youtube.com/watch?v=mF0UyscLhpE

O poznanie rýchlejšie než zvyšok metalovej scény hrali aj Judas Priest, ktorí neskôr dali názvom skladby Exciter vznik zoskupeniu Exciter, ktoré sa nimi inšpirovalo. Práve Exciter, Anvil a Annihilator odštartovali éru thrash metalu v Kanade koncom sedemdesiatych rokov.

 

A ako by to bolo, keby sa niečo nedialo v tomto smere aj na území Nemecka? Veď tam má metal jeden zo svojich najväčších domovov. Tam sa k popostrčeniu speed metalu dostali Accept obzvlášť so skladbou z roku 1982 Fast As A Shark.

Pravda, trochu sme prehodili poradie, ale bol to práve speed metal, z ktorého neskôr vznikol tak populárny thrash metal, ktorý sme si definovali už skôr. Napriek tomu, že jeden vznikol z druhého, ich mnoho ľudí rado porovnáva. 

 


Použité zdroje:
Foto: Youtube.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *