TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Korene metalu #15: Vznik mosh pitu

Mosh pity nesmú chýbať na žiadnom správnom a dobrom metalovom či rockovom koncerte. Kto sa rád chodí na akcie poriadne vyšantiť, nikdy sa tomuto druhu tanca nevyhýba. Aj keď potom možno riskuje i zranenia. No odkiaľ sa mosh pity vzali? Dajme si malú prestávku od hudby a pozrime sa na tanec.

 

Pôvod termínu mosh pit

Slovo mosh pit vzniklo niekedy okolo roku 1985. V podstate sa dá zaradiť do slangovej časti anglického jazyka pre miesto, ktoré sa zvyčajne nachádza neďaleko predných radov pod pódiom na rockových koncertoch, pokiaľ tam prítomní ľudia predvádzajú moshing.

 

Pokiaľ si ho rozoberieme na drobné, zistíme, že ho vlastne tvoria dve anglické slová, ktoré sa dajú definovať aj samostatne. Mosh či moshing je druh tanca, ktorý vznikol začiatkom osemdesiatych rokov v Kalifornii a Washingtone. Jednoducho povedané je to to naše hádzanie hlavou a vlasmi do rytmu hudby. V rôznych amatérskych časopisoch tvorených fanúšikmi metalu a rocku sa počas jeho vzniku často označoval aj ako mash. Pokiaľ niekto zakričal mash it up, všetci začali tancovať ako šialení. A práve na tom je postavený i mosh pit. V podstate ide o masové moshovanie v akomsi kruhu, spleti tiel, kde je dobré dávať si pozor na to, aby ste si neublížili, keďže nikdy neviete, kto, kedy a ako do vás buchne.

 

No keďže tu máme aj druhú polovicu slova, vysvetlime si aj tú. Slovo pit ako také môže označovať dieru, ale v koncertnom žargóne je to miesto nachádzajúce sa rovno pod pódiom, hneď pri zábranách alebo pri pódiu, ak sa zábrany na akcii nenachádzajú. V podstate je to ten vriaci kotol, kde všetci bývame najradšej, lebo sa tam toho deje najviac a človek sa tam vybesní ako nikde inde. Pokiaľ by ste mali záujem zažiť tie najšialenejšie moshe, tak potom si musíte urobiť výlet do Nemecka, lebo práve tam to vedia najlepšie.

Nebezpečenstvo úrazu

Mosh pit je super, pokiaľ v ňom nenarazíte na hlupáka, ktorý sa tam dostal s cieľom ublížiť ostatným. Títo ľudia zvyčajne ovládajú bojové umenia a hovorí sa im bullies, teda tyrani. Je lepšie dávať si na nich pozor. Ak narazíte na mosh pit tvorený práve tyranmi, radšej by ste sa mali držať v úzadí, ak netrpíte nejakým druhom machosizmu a nemáte potrebu ublížiť si. Alebo dokonca umrieť, keďže existujú aj také prípady.

 

Napríklad v roku 1995 na koncerte Smashing Pumpkins v Dubline zomrela len sedemnásťročná Bernadette O’Brien po tom, čo ju doslova zvalcovala skupina mosherov. Po tejto smutnej udalosti Smashing Pumpkins začali zbrojiť proti mosh pitom. A nie sú jediní. Niektorým kapelám takéto kúsky v dave doslova prekážajú a dávajú pred koncertom varovania, že ak urobíte niečo, čo sa im nepáči, tak vás z koncertu vyhodia.

 

Prísť k ujme sa však dá aj bez tyranov. Stačí, že si nedáte pozor, šmykne sa vám, spadnete a problém môže byť na svete. Málokedy sa niekto pozerá, kam stúpa alebo do koho vráža, keď je v eufórii z nespútanej zábavy. Takže moshujte bez ujmy.


Použité zdroje:
Foto: yourdm.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *