TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

10 rockových skladieb ku Dňu matiek

Deň matiek nemá v našich končinách dlhú tradíciu. História tejto oslavy ženy – matky však siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov pred Kristom. Boli to slávnosti na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Oslavy trvali tri dni. Za priameho predchodcu súčasnej podoby Dňa matiek považujeme Mothering Sunday – Nedeľa matiek, ktorú začali oslavovať v Anglicku v 16. storočí.

Toľko povinná teória, prejdime k činom. Pripravili sme zoznam desiatich skladieb, ktoré sa okolo slova “mama” obšmietajú. Niektoré viac, niektoré menej. Sú o láske aj nenávisti k matkám, o drogách, odchodoch, návratoch aj smrti.

Pre ich náladovú rôznorodosť sme neurčovali poradie. Aj tak by to nebolo objektívne.

The Police – Mother

Podľa komentárov pod videom je to zlá skladba. Ja si to nemyslím. Nesie sa v negatívnom duchu, ale rozhodne to nie je ako “škriabať nechtami po tabuli”. Treba si vypočuť a urobiť vlastný názor.

Pink Floyd – Mother

V poradí šiesta skladba z albumu The Wall. Smutný príbeh o slobodnej matke, ktorá stratila manžela v druhej svetovej vojne. Sú to vlastne konverzácie medzi Pink a jeho matkou, ktorá mu pomáha postaviť múry, aby sa pokúsili ochrániť pred okolitým svetom.

Elvis Presley – The Wonder Of You

Spojené štáty mali doteraz 44 prezidentov a jedného KRÁĽA. Túto skladbu napísal Baker Knight a v roku 1959 ju vydal Ray Peterson. V podaní Elvisa sa objavila až v roku 1970. Zaujímavosťou je, že Elvis si pýtal od Petersona povolenie nahrať túto skladbu a Peterson odpovedal v zmysle “Nemusíš si pýtať povolenie, Ty si Elvis Presley”. Elvis ale kontroval “Áno, musím, si predsa Ray Peterson”.

Aerosmith – Mother Popcorn

Prerábka pôvodnej skladby od Jamesa Browna http://www.youtube.com/watch?v=5eoSXpNZD9o a dokonca v koncertnej verzii. James Brown ju nahral ako singel pozostávajúci z dvoch častí. Okrem remakov existuje na túto skladbu aj “odpoveď” od Vickiho Andersona s názvom Answer to Mother Popcorn (I Got a Mother for You).

Frank Zappa – My Guitar Wants To Kill Your Mama

Singel a albumová verzia sa líšia. Dokonca existuje aj a cappella verzia a cover verzia, ktorú spáchali Joe Satriani, Steve Vai a Eric Johnson v 1996 na G3 turné.

Incubator – Mother

Len si to vypočujte. Ponurá atmosféra, ponurý text, pomalé bicie a basa.

The Rolling Stones – Mother’s Little Helper

Nie, toto nie je skladba o dobrom synovi, ktorý pomáha svojej matke. Je o malých “chemických pomocníkoch”, ktorí pomáhajú prekonať uponáhľaný život v domácnosti.

Queen – Mother Love

Výsledok poslednej tvorivej spolupráce medzi Mercurym a Mayom je skladba Mother Love, ktorá je zároveň posledným speváckym počinom Freddie Mercuryho. Vyšla na albume Made In Heaven a môžete v nej počuť sample zo slávneho koncertu na štadióne vo Wembley z roku 1986, sample zo štúdia a dokonca sample z roku 1972, ktoré Mercury naspieval v prerábke Going Back (Carol King, Gerry Goffin).

https://youtube.com/watch?v=r8ltKs2iavY

Ozzy Osbourne – Mama I’m Coming Home

Pre túto skladbu boli natočené dva videoklipy. Ten prvý, surrealistický, sa Ozzymu nepozdával, pretože mal pocit, že nezodpovedá piesni. Vytvorili teda druhý videoklip spolu so Samuelom Bayerom. Tu je použitý rovnaký efekt hmlovitého dymu, ako Bayer použil v “Smells Like Teen Spirit” od Nirvany.

https://youtube.com/watch?v=dvNXF7aGP2s

The Kinks – Some Mother’s Son

The Kinks nám približuje príkoria vojny formou melódie a textu. Treba si sadnúť a počúvať.

V zozname skladieb sa zišla celkom zaujímavá zmes. Predpokladám, že každý z vás by vedel prispieť do tohto zoznamu aspoň jedným novým kúskom. Pokojne to v komentároch urobte. Možno rozšírite obzory mne, aj ostatným čitateľom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *