TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #5

Posledný deň v roku venujme nežnejšiemu pohlaviu v kontraste s menej nežnými hudobnými žánrami. Dámy rockerky sa rovnako ako páni rockeri neobmedzujú na angažmán iba v jednej kapele. Niektoré ako Tarja Turunen, Lita Ford alebo kráľovná Doro Pesch si po účinkovaní v kapele zvolili cestu sólovej dráhy. My sa ale dnes budeme zaujímať skôr o tie, ktoré sa ukázali aj v niekoľkých kapelách.

Jen Majura

Zmena (kapely) je život #5
Zmena (kapely) je život #5

Aj keď určite najvýraznejšie rockové divy sú tie, ktoré spievajú v množstve rockových aj metalových kapiel, je veľa rockeriek práve na tých ostatných postoch. Preto si ako prvú predstavíme nielen speváčku, ale hlavne gitaristku a basgitaristku Jennifer „Jen“ Majura. Táto nemecká hudobníčka sa vo svete rocku presadila práve ako skvelá gitaristka.

 

Jen začínala vo výsostne dievčenskej AC/DC tribute kapele BLACK THUNDER LADIES. S tribute kapelou ale dlho nevydržala a dala prednosť pozvánkam do už zabehnutých, známych kapiel. V polovici roku 2014 nemecká folkmetalová kapela EQUILIBRIUM predstavila Jen ako svoju novú basgitaristku. S kapelou odohrala viacero koncertov, ale nový album už s nimi nenahrala. Začiatkom roku 2015 totiž kapelu opustila. Možno aj preto, že už tri mesiace bola členkou ďalšej skvelej rockovej kapely, a to EVANESCENCE, kde sa stala náhradou za predošlého sólového gitaristu. Šepká sa, že Evanescence chystajú nový album a aj turné na koniec roka 2017. Zatiaľ svoj návrat zdôraznili vydaním výberovky The Ultimate Collection na šiestich LP. Jedna z nich obsahuje aj novú verziu skladby Even In Death nahranú tento rok.

 

Ešte musíme spomenúť, že Jen spolu s gitaristom Victorom Smolskim založila v roku 2007 v Nemecku Unity Music School a v tom istom roku s kapelou Rage odohrala európske turné, a hosťovala aj ako speváčka na albume Carved In Stone, konkrétne v skladbe Lord Of The Flies.

Shirley Manson

Zmena (kapely) je život #5
Zmena (kapely) je život #5

Táto Škótka už od mala zažívala šikanu, depresie, alkohol, ľahké drogy a podobné nemilé záležitosti. Možno aj preto z talentovanej dievčiny vyrástla nie menej talentovaná rebelka. S ťažkosťami dokončila školu a hneď vystriedala niekoľko zamestnaní, medzi nimi načrela aj do vôd modelingu.

 

Jej prvými hudobnými skúsenosťami boli malé miestne kapely The Wild Indians a Autumn 1984, potom dostala ponuku od Martina Metcalfea a stala sa klávesáčkou a vokalistkou kapely GOODBYE MR. MACKENZIE a onedlho aj Martinovou priateľkou. Kapela napriek veľkej snahe nebola veľmi úspešná, aj keď sa rozhodli nahrať nový aj starý materiál so Shirley za mikrofónom a so zmeneným názvom ANGELFISH. Onedlho o svoju speváčku prišli, pretože bola oslovená, aby sa stala speváčkou kapely GARBAGE. Samozrejme, súhlasila a spravila dobre. Debut kapely sa predával ako teplé rožky a dnes už majú na konte ďalších päť albumov. Posledný, ešte čerstvý, z júna tohto roku sa volá Strange Little Birds. Sihrley spolupracovala aj s inými umelcami ako Iggy Pop či Kings Of Leon a v roku 2006 sa rozhodla, že skúsi aj sólovú kariéru a vydá svoj album. Ten ale akosi dodnes nedokončila. 

Floor Jansen

Zmena (kapely) je život #5
Zmena (kapely) je život #5

Floor je momentálne známa hlavne ako súčasná, tretia speváčka kapely NIGHTWISH. Floor bola pôvodne prizvaná do kapely po odchode Anette Olzon ako koncertná speváčka na turné. Po jeho skončení ju ale kapela predstavila ako svoju novú speváčku, s ktorou už vydali aj jeden album. Floor spomína, ako jej na svadbe jej sestry zazvonil telefón a hlas v ňom ju pozýval, aby spievala v kapele Nightwish. Svoje pocity z prvého vystúpenia opísala slovami: „V hlave mi znel taký zlovestný hlas: Čo si myslíš, že robíš? Veď tie skladby nepoznáš, nemala si dosť času sa ich naučiť. A všetci držia nad hlavami telefóny, takže to bude ihneď na YouTube.“

 

Floor bola ešte pred vstúpením do tejto symfonickej legendárnej kapely členkou inej symfonikmetalovej kapely, a to AFTER FOREVER (zozačiatku s názvom Apocalypse). V nej sa stala speváčkou už ako šestnásťročná. Bola jej členkou až do roku 2009, kedy sa kapela rozpadla, pretože členovia vraj akosi stratili nadšenie pre kapelu. Tak či tak, kapela nahrala počas svojej existencie päť kvalitných štúdiových albumov.

 

Po rozpade sa Floor nedala odradiť a ihneď zverejnila na svojich stránkach, že chystá iný hudobný projekt. Ten dostal názov REVAMP a nahral dva albumy. V roku 2016 kapela ohlásila rozpad asi hlavne preto, že speváčka odišla do spomínanej kapely Nightwish.

Liv Kristine

Zmena (kapely) je život #5
Zmena (kapely) je život #5

Táto nórska sopranistka začala svoju kariéru v kapele THEATRE OF TRAGEDY. Jej členkou bola do roku 2003 a práve albumy z tejto doby s poriadnou dávkou gotiky sú vraj tie najúspešnejšie. Liv sa ale rozhodla založiť si kapelu LEAVES’ EYES, s ktorou vydala šesť skvelých štúdiových albumov. Vlani však kapela ohlásila, že ich cesty sa, bohužiaľ, rozchádzajú a Liv z kapely odchádza. Následne tento rok ohlásila kapela ELUVEITIE, že Liv bude ich speváčkou (zatiaľ) na niekoľko koncertných vystúpení. Spolupracovala aj s kapelou Cradle Of Filth a za svoj výkon v skladbe Nymphetamine bola dokonca nominovaná na cenu Grammy.

 

Niektorí kritici a hudobní znalci pripisujú práve Liv zásluhy za vznik fenoménu „krásky a zvieraťa“ v hudbe. Tým sa teda myslí, že Theatre Of Tragedy bola jedna z prvých kapiel, ktorá kombinovala čistý ženský vokál s mužským growlom. V niektorých piesňach túto techniku použili skôr kapely The Gathering a Paradise Lost, ale Theatre Of Tragedy takto ako prví vydali celý album. Tento štýl používali/používajú aj spomínaní After Forever, Leaves‘ Eyes, ale aj kapely ako Tristania či Epica. 

Alissa White-Gluz

Zmena (kapely) je život #5

Táto pôvabná kanadská modrovláska zvládala fenomén krásky a zvieraťa bravúrne aj sama. S kapelou THE AGONIST nahrala tri štúdiové albumy, na ktorých kombinovala čistý vokál s growlom. Nakoniec ale zvíťazilo zviera a Alissa prijala ponuku stať sa novou speváčkou kapely ARCH ENEMY. Jej členkou je od roku 2014 a zatiaľ s nimi nahrala jeden štúdiový album War Eternal. Alissa úzko spolupracuje aj s kapelami ako Delain a Kamelot. Tento rok hosťovala aj na singli z nového albumu speváčky Tarje. Singel sa volá Demons In You. Na budúci rok chystá aj vydanie svojho sólového albumu ako ALISSA, názov albumu ani dátum zatiaľ nie sú známe, ale určite sa je na čo tešiť.

 

K tomu, že u Alissy vyhralo zviera, sa dá ešte doplniť, že priateľka gitaristu Doylea z kapely Misfits je spolu s ním veľmi známa aj svojím bojom za práva zvierat, ochranou životného prostredia a propagáciou vegánstva na svojich sociálnych sieťach. 

Zmena (kapely) je život #5
Zmena (kapely) je život #5

Dúfame, že dnešná, tak trochu špeciálna časť venovaná krásnym dámam zo sveta rocku, sa vám páčila a veríme, že aj v budúcom roku sa stretneme pri čítaní nášho seriálu. O týždeň sa môžete tešiť na ďalšiu časť, ktorá bude tiež niečím tak trochu špeciálna. Nechajte sa prekvapiť. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *