TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #10

Prvú dekádu nášho seriálu uzavrieme s členmi kapely, ktorou žije posledné dni celý rockový svet. Venujeme ju legende, ktorá odišla (bohužiaľ, už asi naozaj) na večný odpočinok. Dámy a páni, BLACK SABBATH. Za menom tejto kapely sa ukrýva mnoho ľudí, ktorí sa pričinili v rôznych dobách o jej chod. Do nášho seriálu sme vybrali troch rockerov, ktorí sa nespájajú nikomu z nás výsostne s touto kapelou, ale s viacerými kvalitnými zoskupeniami. 

Ronnie James Dio

Zmena (kapely) je život #10
Zmena (kapely) je život #10

Vlastným menom Ronald James Padavona. Prezývku Dio dostal vraj od svojej talianskej babičky, ktorá vravievala, že má dar od Boha a ten dar je taký veľký, že by sám mal byť nazývaný bohom (v taliančine Diom). Existuje však aj verzia, že svoju prezývku dostal podľa mafiána Johnnyho Dia. Tak či onak, každému správnemu rockerovi sa vybaví v hlave pri pomenovaní Dio iba jeden človek.

 

Možno to niektorých prekvapí, ale Ronnie začínal s hudbou už ako päťročný, a to nie ako spevák, ale ako trumpetista. Spevácke vzdelanie nikdy nezískal, ale jeho silný hlas a dobrá technika spevu vraj pramenili hlavne z dlhoročnej, dychovo náročnej hry na trúbku. Dio na ňu hral aj v školskej kapele. Na strednej škole ale spoluzaložil aj svoju prvú rock n’ rollovú kapelu VEGAS KINGS, v ktorej hral Ronnie na basovú gitaru. Kapela sa onedlho premenovala na RONNIE & THE RUMBLERS, následne na RONNIE AND THE REDCAPS a pod týmto menom vydali dva single. Neskôr kapela opäť zmenila svoje meno, tento raz na RONNIE DIO AND THE PROPHETS a časom, keďže sa kapela celkovo pretransformovala, si opäť zmenili názov na THE ELCTRIC ELVES, kde už k sebe prizvali aj hráča na klávesové nástroje. Rok po tejto zmene ale nasledovala autonehoda, ktorá dostala viacerých členov vrátane Dia do nemocnice a gitarista kapely ju dokonca neprežil. Po zotavení svoj názov skrátili na THE ELVES a prvý štúdiový album už vydali pod známym menom ELF, ktorý pomenovali rovnako Elf. Na niekoľko rokov sa táto kapela stala pravidelným spoluúčinkujúcim na koncertoch Deep Purple.

 

Kapele sa síce darilo, ale zanikla, aby mohla vzniknúť kapela na čele s Ritchiem Blackmoreom RAINBOW. Dia spolu s ďalším členom kapely Elf pozval Ritchie najskôr nahrať dve skladby, nakoniec z toho ale vznikla spolupráca na dlhšie obdobie, do kapely prizvali aj ďalších členov zo zostavy kapely Elf a debutový album Ritchie Blackmore’s Rainbow bol na svete. Ritchie a Ronnie vydržali v kapele spolu dosť dlho a Dio sa dokonca podieľal aj na textoch a aranžoch. Ale Ritchie sa rozhodol kapelu potiahnuť trochu komerčnejšou cestou, a tak sa ich cesty rozišli.

 

Netrvalo dlho a Dio sa uchytil v ďalšej kapele. Ronnie hľadal kapelu, v ktorej by mohol spievať a Iommi hľadal speváka, ktorý by nahradil Ozzyho. Tak trochu náhodné stretnutie týchto dvoch muzikantov malo za následok, že Dio sa postavil za mikrofón v kapele Black Sabbath. Diov odchod z tejto kapely bol vraj spôsobený hádkou okolo mixovania albumu Live Evil, ale kto vie. Po tomto incidente sa do kapely totiž opäť vrátil, ale nie na dlho. Spolupráca s členmi kapely sa jednoducho akosi pokazila.

 

Vinny Appice, bubeník kapely, odišiel od Black Sabbath spolu s Ronniem. Títo muzikanti to ale chceli potiahnuť spolu o čosi dlhšie, a tak vznikla kapela DIO. Ich debutový album Holy Diver je asi jeden z najznámejších albumov tohto výborného speváka. Kapela počas svojho pôsobenia nahrala desať štúdiových albumov, pričom posledný Master Of The Moon vyšiel v roku 2004. Koncertne však boli stále činní. Oficiálne kapela ukončilo svoje pôsobenie o šesť rokov neskôr, keď Dio zomrel.

 

Koncom roka 2006 Dio, Butler a Iommi opäť našli spoločnú reč a vydali sa spolu na turné pod názvom HEAVEN & HELL. Rovnako sa totiž volal prvý štúdiový album Black Sabbath, kde už spieval Ronnie. Iný názov si zvolili aj preto, že Butler a Iommi boli stále členmi kapely s Ozzym. O rok neskôr nahrali tri nové skladby, ktoré sú súčasťou kompilácie Black Sabbath: The Dio Years a pod názvom Heaven & Hell vydali jeden album The Devil You Know. Ďalší bol naplánovaný vraj na rok 2010, toho sme sa už ale, bohužiaľ, nedočkali. Namiesto neho vyšiel, už po Diovej smrti, album Neon Nights: 30 Years Of Heaven & Hell, na ktorom boli skladby zaznamenané na festivale Wacken Open Air v roku 2009.

 

Viac ako päťdesiatročnú hudobnú kariéru tohto speváka ukončila rakovina. Dio nám ale zanechal naozaj veľa skvelej hudby a niektoré zdroje mu pripisujú aj zásluhy za „stvorenie“, no hlavne za rozšírenie gesta povestného rockového „paroháča“, ktoré má v logu aj naša stránka Rocker.sk.

https://youtube.com/watch?v=yz3v7-KW6bo

John Michael „Ozzy“ Osbourne

Zmena (kapely) je život #10
Zmena (kapely) je život #10

Keď Butler založil svoju prvú kapelu RARE BREED a prizval za mikrofón Ozzyho, určite netušil, do čoho to celé prerastie, pretože po dvoch koncertoch sa kapela rozpadla. Títo dvaja páni sa znovu stretli v kapele POLKA TULK BLUES už aj s Iommim a bubeníkom Billom Wardom. Kapelu premenovali na EARTH, ale stalo sa im, že ich zajednali na vystúpenie, kam chceli pozvať inú kapelu s rovnakým názvom. Preto opäť zmenili svoj názov a na svete bola kapela Black Sabbath. Toto meno si vybrali vraj podľa rovnomenného filmu. Kapela vydala prvé albumy a jej kariéra začala naberať na obrátkach.

 

Ozzy na pár mesiacov odišiel, aby sa venoval svojej kapele BLIZZARD OF OZZ, ktorej názov vraj vymyslel Ozzyho otec, ale onedlho sa do kapely Black Sabbath na požiadanie ostatných členov vrátil. Nahrávanie Never Say Die! ale nešlo podľa predstáv a veci aj vzťahy sa akosi zhoršovali. Ozzyho nakoniec nahradili Diom. Ozzy ale výslovne odmieta, že by to bolo kvôli jeho závislosti na drogách a alkohole, pretože v tej dobe na tom s týmito problémami vraj nebol ani lepšie, ale ani horšie ako ktorýkoľvek iný člen kapely. Teraz sa už Ozzy na svoje sólové projekty mohol sústrediť absolútne. Vydal sólovo, teda ako OZZY OSBOURNE, jedenásť štúdioviek počnúc kultovými albumami Blizzard Of OzzDiary Of Madman a končiac kvalitnými modernými albumami Black RainScream.

 

Táto azda najkontroverznejšia postavička sveta rocku a metalu, Princ temnoty, sa nielenže v roku 2011 pridala opäť ku kapele Black Sabbath, aby spolu nedávno „dokonali“, ale má aj svoj vlastný festival s názvom Ozzfest, reality show The Osbournes o jeho rodine, dokument God Bless Ozzy Osbourne, niekoľko filmov, hier a animákov, kde sa objavil on či jeho hlas a nespočetne veľa výrokov a činov, ktoré pobavili (prípadne pobúrili) azda celý svet. 

Eric Doylie Mensinger

Zmena (kapely) je život #10
Zmena (kapely) je život #10

Alebo Eric Singer je bubeník, ktorého azda všetci poznáme najlepšie ako The Catmana, ktorý sedel za bicími v kapele KISS. S touto kapelou debutoval na albume Revenge. Odvtedy do tejto kapely striedavo prichádzal a odchádzal z nej. Ich dvadsiaty štúdiový album Monster, dokonca obsahuje skladbu All For The Love Of Rock & Roll, v ktorej Eric spieva.

 

Eric ale nebol iba súčasťou tejto slávnej pomaľovanej kapely. Chlapec, ktorý začínal hrať na bicie v lokálnom big bande a inšpirovala ho hudba kapiel Led Zeppelin, Black Sabbath, The Beatles či Queen, sa do niektorých z nich o niekoľko rokov reálne dostal na post bubeníka. Čo by niektorí z nás za to dali, však? Prvá kapela, v ktorej Singer hral na bicie, sa volala BEAU COUP. Neskôr hral bicie počas turné v kapele LITY FORD a v roku 1985 nahradil Billa Warda v kapele Black Sabbath. Na dvanástom albume Seventh Star a na trinástom album The Eternal Idol teda za bicími sedel kissák Eric. Eric vystupoval aj s ALICEOM COOPEROM, ale oficiálnym členom jeho kapely bol až od vydania albumu Brutal Planet (2000) a zotrval s ním osem rokov. Eric nahrával aj viacero skladieb na albumoch metalovej opery AVANTASIA a vydal dva sólové albumy Lost And Spaced ESP pod menom ERIC SINGER PROJECT.  

https://youtube.com/watch?v=CQI49Ir-F9k

Tímto trom pánom, ale, samozrejme, Iommimu, Butlerovi a mnohým iným členom, ktorí hrali s kapelou, či už pravidelne, alebo počas turné, či už kratšie, alebo dlhšie, ďakujeme za kvalitných devätnásť štúdiových albumov a množstvo živých vystúpení počas neuveriteľných takmer päťdesiatich rokov existencie kapely Black Sabbath. 

Zbohom, Black Sabbath!

Zmena (kapely) je život #10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *