TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Týždeň v minulosti – 30. november – 6. december

Ak ste niekedy rozmýšľali, čo sa stalo v tento týždeň, ale o pár rokov či desaťročí dozadu, máme pre vás niekoľko historických medzníkov na hudobnej scéne.

 

30. november

1969 – The Monkees mali koncert v Kalifornii. Ďalších 15 rokov po ňom sa na žiadne pódium nepostavili.

1999 – Elton John čelil žalobe od skautskej asociácie po tom, čo na jeho koncerte v Londýne pri skladbe It’s A Sin na pódiu šesť tanečníkov oblečených ako skauti zhodilo svoje oblečenie.

  

1. december

1983 – Geffen Records zažalovali Neila Younga za to, že jeho nová hudba pre label „nebola komerčného charakteru a bola hudobne neobvyklá oproti jeho predchádzajúcim albumom“. Bolo to kvôli jeho albumu s výberom rockabilly piesní Everybody’s Rockin, ktorý mal len 25 minút.

1987 – Americký súd nevyhovel odvolaniu učiteľky z Kentucky proti jej vyhodeniu zo školy za to, že svojej triede pustila film Pink Floyd The Wall. Súd rozhodol, že film nebol vhodný pre deti a mladistvých kvôli nevhodnému jazyku a sexuálnemu obsahu.

 

2. december

1978 – Rod Stewart dobyl britský singlový rebríček so skladbou Da Ya Think I’m Sexy. Súd však uznal, že ide o plagiát piesne Taj Mahal brazílskeho hudobníka Jorgeho Bena Jora. Preto Stewart súhlasil s odovzdaním všetkých zárobkov zo skladby Detskej nadácii Spojených národov.

1997 – Na koncerte The Rolling Stones v Michigane chlap vypadol z balkóna. Pád neprežil.

3. december

1965 – Keď sa na koncerte The Rolling Stones v Sacramente dotkla gitara Keitha Richardsa mikrofónu, kopol ho elektrický prúd a upadol do bezvedomia.

1979 – Koncert The Who v Cincinnati skončil tragicky pre 11 ľudí, ktorých ušliapal dav. Vstupenky na sedenie sa predávali v štýle „kto prvý príde, ten sedí vpredu“. Kapela mala zvukovú skúšku, no vonku čakajúci fanúšikovia si mysleli, že koncert už začal a začali sa tlačiť dnu cez zavreté dvere. Okrem 11 obetí bolo 26 fanúšikov zranených.

 

4. december

1976 – Gitarista Tommy Bolin, ktorý bol chvíľu aj v Deep Purple, umrel vo veku 25 rokov na predávkovanie heroínom.

1993 – Rakovina prostaty bola osudná Frankovi Zappovi.  Multiinštrumentalista, producent a skladateľ nahral okrem iných aj Freak Out, jeden z prvých koncepčných albumov, ktorý bol zároveň aj jedným z prvých dvojalbumov.

 

5. december

1960 – Paul McCartney a Pete Best boli v Nemecku zatknutí za to, že na stenu pripli kondóm a zapálili ho. Prikázali im opustiť krajinu a The Beatles sa vrátili domov znechutení.

1968 – V Londýne sa konala párty na oslavu vydania nového albumu The Rolling Stones Beggar’s Banquet. Skončila vojnou s pudingovými koláčmi.

 

6. december

1969 – Led Zeppelin sa prvýkrát dostali do amerického singlového rebríčka so skladbou Whole Lotta Love. V Británii nikdy žiadne single nevydali.

1975 – Reverend Charles Boykin organizoval na Floride pálenie nahrávok Eltona Johna a The Rolling Stones, pretože sú vraj hriešne. Reagoval tak na výsledky prieskumu, podľa ktorého 984 z 1000 miestnych slobodných mamičiek malo sex počas počúvania rockovej hudby.

1978 – Sid Vicious hodil sklenený pohár do tváre Todda Smitha, brata Patti Smith. Pobili sa v bare v New Yorku.   

https://youtube.com/watch?v=Mln0RciE2o0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *